Powikłania cukrzycy: Co trzeba o nich wiedzieć?

Cukrzyca to nie wyrok, ale trzeba bacznie kontrolować swój stan zdrowia
Cukrzyca to nie wyrok, ale trzeba bacznie kontrolować swój stan zdrowia123RF/PICSEL

Co doprowadza do powikłań cukrzycy?

Najzdrowsza dieta świata. Czym jest japońska dieta wodna?INTERIA.TVInteria.tv

Wczesne powikłania cukrzycy

Pierwsze powikłania cukrzycy nie są oczywiste, ale mogą ją pomóc zdiagnozować
Pierwsze powikłania cukrzycy nie są oczywiste, ale mogą ją pomóc zdiagnozować123RF/PICSEL
  • Kwasica ketonowa - jest konsekwencją braku insuliny w organizmie, co skutkuje zaburzeniem metabolizowania kluczowych składników odżywczych zawartych w pokarmie. Kwasica ketonowa może mieć początkowo niewinne objawy, takie jak uczucie zmęczenia, osłabienie i senność, a także wzmożone odczucie pragnienia i tzw. częstomocz. Oczywiście, nieleczone schorzenie przyjmuje bardziej gwałtowny przebieg, który objawia się zawrotami głowy i jej bólem, a także uciskiem w klatce piersiowej. Z innych charakterystycznych cech, to obecność nieprzyjemnego, acetonowego zapachu z ust. Kwasicy ketonowej nigdy nie wolno ignorować, ponieważ prowadzi do śpiączki cukrzycowej i śmierci.
  • Hipoglikemia - zwana również niedocukrzeniem, to stan, kiedy poziom glukozy w organizmie jest ekstremalnie niski. Powstaje albo wskutek nieleczonej cukrzycy, albo w trakcie przyjęcia zbyt dużej dawki insuliny. Jak objawia się hipoglikemia? Pierwsze symptomy to atak głodu, rozkojarzenie, zaburzenia świadomości, drżenie i mrowienie kończyn, a także zaburzenia mowy. Jak można jej zaradzić? Przede wszystkim zjedzeniem posiłku lub wypiciem w niewielkiej ilości słodkiego napoju. Hipoglikemii nie wolno lekceważyć i do niej dopuszczać, bo może doprowadzić do śpiączki.
  • Hiperglikemia - czyli przecukrzenie. To stan, kiedy w organizmie dawka glukozy jest zbyt wysoka. Powstaje ona wskutek nieprawidłowego lub całkowitego braku metabolizacji węglowodanów przez organizm. Jak się objawia? Przede wszystkim wzmożonym pragnieniem, nadmiernym oddawaniem moczu (o nieprzyjemnym ostrym zapachu), skrajnym odwodnieniem, pojawianiem się trudno gojących ran i infekcji, a także obecność kwasicy ketonowej. Hiperglikemii nie wolno ignorować, ponieważ to właśnie ona prowadzi w perspektywie do późniejszych powikłań, w tym do trwałego uszkodzenia narządów.

To nie koniec zagrożeń!

Jesteś diabetykiem i folgujesz ze słodyczami? Narażasz się na śmiertelne niebezpieczeństwo
Jesteś diabetykiem i folgujesz ze słodyczami? Narażasz się na śmiertelne niebezpieczeństwo123RF/PICSEL

Uważaj na naczynia krwionośne

  • retinopatia - polega na uszkodzeniu wzroku. Wraz z postępującą cukrzycą uszkadzane są naczynia krwionośne w siatkówce, co nie zawsze jest zauważalne i choroba może się nie ujawniać. Dopiero z czasem stają się dokuczliwe tzw. męty na oczach oraz zmęczenie narządu czy pogorszenie wzroku. Nieleczona nieuchronnie prowadzi do ślepoty;
  • nefropatia - czyli uszkodzenie nerek. Polega na przepływie większej ilości krwi przez narządy, a także gromadzeniu się w nich różnych substancji, co wpływa znacząco na ich wydajność. Podobnie jak w przypadku retinopatii, choroba może nie dawać początkowo objawów. Z czasem pojawiają się dokuczliwe obrzęki oraz podwyższone ciśnienie tętnicze. Nefropatia często doprowadza do ciężkiej niewydolności nerek, które wymagają dializowania;
  • neuropatia - powoduje uszkodzenie nerwów. Jak się objawia? Przede wszystkim powolną utratą czucia, ale także przeczulicy, zaników mięśni czy niedowładów kończyn. Neuropatia jest bardzo groźna, ponieważ nie odczuwa się np. zadrapań i skaleczeń, co może prowadzić do zakażeń i amputacji.

Uważaj na infekcje!

Diabetycy często cierpią z powodu infekcji w jamie ustnej
Diabetycy często cierpią z powodu infekcji w jamie ustnej123RF/PICSEL

Przez cukrzycę cierpi także twoje serce!

zdjęcie
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?