Praktyczny przewodnik po badaniach
W pierwszych dwóch latach życia maluch, nawet zdrów jak ryba, będzie musiał regularnie odwiedzać pediatrę. Sprawdź, kiedy i dlaczego te kontrole są tak ważne.
Zastanawiasz się, czy rzeczywiście powinnaś chodzić z niemowlęciem do lekarza, skoro szkrab rośnie jak na drożdżach, jest spokojny i radosny? Rozwiejemy twoje wątpliwości: tak! Dzięki tym wizytom sprawdzisz, czy dziecko na pewno rozwija się prawidłowo i uchronisz je przed ewentualnymi problemami zdrowotnymi w przyszłości. Poza tym, kontrole u pediatry ściśle łączą się z cyklem obowiązkowych szczepień.
Przed podaniem konkretnego preparatu lekarz musi upewnić się, że brzdąc jest zdrowy i może otrzymać szczepionkę. Sprawdź zatem, kiedy powinnaś odwiedzać z maluszkiem pediatrę, o co będzie pytał cię lekarz, jakim badaniom zostanie poddane dziecko oraz do jakich specjalistów może zostać skierowane na dalsze konsultacje.
1 miesiąc
Wizyta u pediatry
Pierwsza kontrola u lekarza, który będzie na stałe opiekował się twoim maleństwem (możesz go sama wybrać!), odbywa się między 2. a 4. tygodniem życia dziecka. Podczas niej pediatra zapyta, jak karmiony jest maluch (piersią czy mlekiem modyfikowanym), ile sypia i jak często płacze. Oceni też, czy szkrab dobrze rośnie i prawidłowo przybiera na wadze. Osłucha jego płuca oraz serce, by sprawdzić, czy nie słychać w nich szmerów. Zbada ciemiączko i oceni, czy ma ono prawidłową wielkość. Pediatra obejrzy również narządy płciowe dziecka oraz zbada jego brzuszek, by wykluczyć przepuklinę. Skontroluje także bioderka malucha - sprawdzi, czy dziecko nie ma objawów dysplazji stawów biodrowych.
Uwaga! Jeśli w trakcie wizyty kontrolnej pediatra zauważy u maluszka coś niepokojącego, może dać ci skierowanie do innego lekarza (np. kardiologa, ortopedy), Na wizytę do specjalisty koniecznie zabierz Książeczkę Zdrowia Dziecka. To prawdziwe kompendium informacji o maluszku. Dzięki niemu lekarz wie, jak niemowlę się rozwija, kiedy było szczepione oraz jakie leki ostatnio przyjmowało.
Konsultacja neurologa
Do tego specjalisty pediatra skieruje cię wówczas, gdy zaobserwuje u maleństwa nieprawidłowe, czyli wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe (dziecko wygina się w łuk, odwraca główkę tylko w jedną stronę lub bardzo mocno zaciska piąstki). W takiej sytuacji neurolog po zbadaniu malca zapewne zaleci mu rehabilitację. Jeśli specjalista zaobserwuje u szkraba inne nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego, może skierować smyka na USG przezciemiączkowe. Jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie obrazujące wnętrze czaszki.
2 miesiąc
Wizyta u pediatry
Zbiegnie się z terminem obowiązkowego szczepienia maluszka. Najpierw brzdąc zostanie zważony i zmierzony. Później pediatra zbada dziecko, aby wykluczyć ewentualną infekcję - osłucha płuca i serce, obmaca brzuszek, zajrzy do buzi. Przed szczepieniem lekarz udzieli ci też szczegółowych wskazówek, jak postąpić w sytuacji, gdyby po zastrzyku wystąpiły u malca objawy poszczepienne, czyli gorączka oraz zaczerwienienie i ból w miejscu wkłucia.
Szczepienia
obowiązkowe: przeciwko DTP, czyli błonicy, tężcowi i krztuścowi (pierwsza dawka), przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (druga dawka) oraz przeciwko zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae b (pierwsza dawka).
zalecane: przeciw rotawirusom, pneumokokom oraz meningokokom.
Kontrola u ortopedy
Choć niemowlę ma badane stawy biodrowe przez pediatrę podczas każdej wizyty, między 6. a 8. tygodniem życia trzeba pójść z maluszkiem na konsultację do ortopedy. Specjalista sprawdzi, czy dziecko nie ma dysplazji stawów biodrowych (to schorzenie polegające na nieprawidłowej budowie stawu). Aby ocenić budowę stawów biodrowych u niemowlęcia, lekarz skieruje malca na USG. W przypadku nieprawidłowości konieczna będzie dpowiednia pielęgnacja (szerokie pieluchowanie) oraz rehabilitacja dziecka (ćwiczenia, a czasem założenie tzw. rozwórki). Na szczęście wcześnie wykryta dysplazja jest całkowicie wyleczalna.
3-4 miesiąc
Wizyta u pediatry
Lekarz nie tylko sprawdzi, czy maluszkowi można podać obowiązkowe szczepionki, ale oceni również, czy brzdąc prawidłowo się rozwija, czy potrafi potrafi sztywno trzymać główkę, bawi się rączkami, reaguje na otoczenie (np. odpowiada uśmiechem na uśmiech).
Oceni też jego ciemiączka (tylnie może być już zarośnięte, natomiast przednie, znajdujące się na czubku głowy, mogło się nieco powiększyć). Jeśli zamierzasz przestać karmić piersią, to dobry moment, by poradzić się pediatry, jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze dla twojego brzdąca.
Szczepienia
obowiązkowe: przeciwko DTP, czyli błonicy, tężcowi i krztuścowi (druga dawka), przeciwko zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae b (druga dawka) oraz przeciwko polio, czyli nagminnemu porażeniu dziecięcemu zwanemu też chorobą Heinego-Medina (pierwsza dawka).
zalecane: przeciwko rotawirusom oraz pneumokokom.
Konsultacja alergologa
Pediatra skieruje dziecko do tego specjalisty, jeśli niemowlę nie chce jeść, ulewa pokarm, ma luźne i bardzo brzydko pachnące stolce, podbarwione śluzem lub krwią albo wręcz przeciwnie - maluch cierpi na zaparcia, wymiotuje lub ma wysypkę (najpierw na buzi, potem w zgięciach łokciowych, pod kolanami i na nadgarstkach).
Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, skieruje najprawdopodobniej maluszka na testy z krwi oraz zaleci specjalną dietę tzw. eliminacyjną. Polega ona na wykluczeniu z jadłospisu dziecka (i karmiącej go mamy!) potencjalnie uczulających składników, m.in. mleka, czekolady, cytrusów.
5-6 miesiąc
Wizyta u pediatry
Maluch zostanie dokładnie zbadany przed przyjęciem kolejnych dawek szczepionek. Jeśli lekarz stwierdzi, że dziecko zbyt słabo przybiera na wadze, może zlecić badania krwi (by wykluczyć anemię), a także przepisać malcowi specjalny preparat żelaza oraz witaminy. Podczas wizyty warto zapytać pediatrę, czy możesz zacząć już rozszerzać dietę smyka, podając mu pierwsze przeciery owocowe lub warzywne.