Reklama

Produkty, których nie lubią pasożyty jelitowe

Tasiemiec, glista ludzka, lamblia i inne pasożyty potrafią skutecznie uprzykrzyć życie - nie tylko dzieciom, ale wszystkim domownikom. Jakich zasad przestrzegać, by zmniejszyć ryzyko zakażenia i co włączyć do diety, by utrudnić żerowanie pasożytom jelitowym? Wyjaśniamy!

Pasożyty jelitowe: Osiem zasad, które zmniejszą ryzyko zakażenia

W przypadku zakażenia pasożytami jelitowymi niezbędna jest konsultacja lekarska i wdrożenie leczenia. Są jednak zasady, o których warto pamiętać, by zminimalizować ryzyko infekcji pasożytniczej. Jak chronić siebie i dziecko?

Pamiętaj o ośmiu zasadach:

1.      Dbaj o higienę ciała.

2.      Pamiętaj o dokładnym myciu warzyw i owoców.

3.      Unikaj spożywania surowych ryb i mięsa - w nich jest bardzo dużo pasożytów.

4.      Dbaj o porządek w domu, z naciskiem na regularne czyszczenie blatów i urządzeń kuchennych, lodówki, sanitariatów, a także zmianę pościeli i - rzecz jasna - piżamy.

Reklama

5.      Jeśli dzielisz przestrzeń ze zwierzętami domowymi - pamiętaj o ich regularnym odrobaczaniu.

6.      Ogranicz spożycie cukru, pszenicy i mleka krowiego - to ulubione paliwo pasożytów jelitowych.

7.      Włącz do diety produkty, które są dla pasożytów wyjątkowo przykre. Jest wiele artykułów spożywczych, które działają nie tylko prewencyjnie, ale wspierają w leczeniu zakażeń pasożytniczych. Lekarze rekomendują je jako wsparcie terapii farmakologicznej. Poniżej podajemy pełen zestaw.

8.      W przypadku zakażenia skonsultuj z lekarzem włączenie prebiotyków i probiotyków, które pozwolą naprawić mikrouszkodzenia w jelitach i przywrócić mikrobiom jelitowy do pożądanego stanu.

Pasożyty jelitowe: 3 składniki, które trzeba ograniczyć

Kluczem dla skutecznej prewencji zakażenia pasożytami jelitowymi jest mądra, zbilansowana dieta, w której ograniczamy spożycie trzech składników: cukru, mąki pszennej i mleka krowiego. To one są najlepszą pożywką dla tasiemca, glisty ludzkiej, lamblii i wielu innych stworzeń, z którymi nikt nie chciałby mieć do czynienia, a tym bardziej umożliwiać im bytowania we własnym ciele.

Wyniki badań naukowych nie pozostawiają złudzeń: osoby, których dieta jest wypełniona cukrami prostymi, produktami mącznymi (zwłaszcza pochodzącymi z pszenicy) i mlekiem krowim częściej ulegają zakażeniom pasożytniczym.

Produkty, które pomogą pozbyć się pasożytów jelitowych

Jest szereg produktów spożywczych, które pomogą pozbyć się intruzów. Pierwszym, podstawowym krokiem jest dbanie o podaż naturalnego włókna roślinnego w diecie. Błonnik pobudza perystaltykę i usprawnia pasaż jelitowy, chroniąc przed powstawaniem złogów i zaparć. Usprawnia usuwanie z organizmu pasożytów i ich jaj. Dlatego warto włączyć do menu dziecka marchew, jabłka i wszystkie inne warzywa i owoce, które pomogą i chronić, i leczyć.

Skutecznym wsparciem farmakoterapii są też wszystkie produkty o właściwościach probiotycznych, takie jak kiszonki, dobrej jakości (bez zagęszczaczy!) jogurty naturalne i kefiry.

Wyjątkowo przykry jest dla pasożytów sok z żurawiny. Nie lubią też ostrych przypraw i octu jabłkowego. Tu może pojawić się kłopot, bo dzieci też zazwyczaj nie lubią tych produktów. Warto umiejętnie przemycać do menu czosnek i cebulę, które skutecznie uprzykrzą życie nieproszonym lokatorom ludzkich trzewi.

Doskonałym sposobem, zarówno w prewencji, jak i leczeniu zakażeń pasożytniczych, jest włączenie do menu dziecka pestek dyni. Tu nie ma kłopotu z ostrym smakiem, więc młody człowiek chętniej po nie sięgnie.

Pestki dyni zawierają kurkubicynę - organiczny związek chemiczny, który niszczy układ nerwowy pasożytów jelitowych. Dodatkowo w pestkach jest błonnik, który przyspieszy usunięcie unieszkodliwionych "lokatorów".

Zioła, które pomogą pozbyć się pasożytów jelitowych

Przykrymi dla pasożytów są też olejki eteryczne - zwłaszcza goździkowy i oregano oraz liczne zioła.

Wśród ziół i przypraw, które pomogą pozbyć się pasożytów jelitowych wymienić trzeba:

·       oregano,

·       goździki,

·       cynamon,

·       kardamon,

·       kurkumę,

·       imbir,

·       gorczycę,

·       papryczkę chilli.

Warto pamiętać, że nie wszystkie mogą być stosowane u dziecka (zwłaszcza małego) - dlatego ich włączenie wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym.

***

Zobacz także:

4 znaki świadczące o możliwości występowania pasożytów

Pasożyty - intruzi w naszych głowach

Pasożyty w kręgosłupie - jak to możliwe?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kapusta kiszona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy