Reklama

Przyciągają kleszcze, komary i muchy. Unikaj tych kolorów latem!

Lato to pora roku, kiedy chętnie wybieramy mocniejsze kolory w naszej garderobie. Barwne ubrania prezentują się świetnie na opalonej skórze, ale ma to także swój minus. Niektóre z odcieni przyciągają swoją jaskrawością… komary i kleszcze. Jakich więc kolorów ubrań unikać, by nie żałować potem ukąszenia? Co wabi komary, kleszcze i muchy?

Czerwiec, lipiec i sierpień rządzą się swoimi prawami. W letnie dni pozwalamy sobie na nieco więcej swobody i szaleństwa w różnych aspektach, również tych ubraniowych. Porzucamy szare i czarne kurtki, czy płaszcze na rzecz kolorowych sukienek, krótkich spodenek i wymyślnych sandałków. Łączenie kolorów jest niemal dowolne, ale pomijając zasady świata mody, to należy pamiętać, że z doborem barw stylizacji łączy się pewien problem, o którym ludzie często zapominają. Kuse ubrania oraz ich niektóre kolory przyciągają... owady! Lato ma wiele zalet, ale zdecydowanym jego minusem jest pojawienie się much, komarów, czy kleszczy. Jak ubierać się, by chronić swoje ciało przed ukąszeniami? Których kolorów lepiej unikać? 

Reklama

Te kolory przyciągają kleszcze. Dlaczego tak się dzieje?

Kleszcze i komary są prawdziwą zmorą, a do tego te pierwsze przenoszą groźne dla ludzi i zwierząt choroby jak:

  • Babeszjoza
  • Borelioza
  • Anaplazmoza
  • Erlichioza
  • Kleszczowe zapalenie mózgu

Dlatego ich ukąszenie nie jest już tylko i wyłącznie kwestią dyskomfortu, ale także bezpieczeństwa. Po ukąszeniu komara ryzyko zarażenia się chorobą jest mniejsze, zwłaszcza w Polsce. Jednak osoby uczulone na jad tych owadów, cierpią na opuchliznę, mocne swędzenie i ból danego miejsca na ciele, gdzie nastąpiło wkłucie.

Warto więc przed wyjściem z domu w letnie dni pomyśleć o kilku aspektach, które mogą zminimalizować ryzyko ukąszenia. Jednym z nich jest kolor naszych ubrań.

Okazuje się, że kleszcze przyciągają jasne barwy, choć teoretycznie nie powinno mieć to znaczenia, wszak pajęczaki te są ślepe. Jednak Dr Tracy Zivin Tutela z Uniwersytetu w New Jersey odkryła, że jednak odcień naszych ubrań może oddziaływać na kleszcze.

O dziwo, specjaliści zalecają ubieranie białych ubrań na wizytę w lesie, czy na łące z jednego prostego powodu - na jasnym materiale łatwiej znaleźć kleszcza, który przeważnie ma ciemną barwę - szarą, czarną lub ciemnoczerwoną. 

Zobacz też: Kleszcze w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?

Te kolory przyciągają komary

Jeżeli chcesz uniknąć swędzących ukąszeń, nie zakładaj ubrań w kolorze:

  • czerwonym
  • pomarańczowym
  • czarnym
  • jasnoniebieskim

Sprawdź także: Oto powody, dlaczego komary częściej gryzą niektórych ludzi 

Jakie kolory przyciągają muchy? 


Muchy zaś będą przeszkadzać nam, gdy ubierzemy się w kolor żółty. Dlatego na wizytę w lesie, parku, czy na łące warto postawić na stonowane, pastelowe kolory, by nie kusić jaskrawością owadów. 

Jak chronić się przed komarami i kleszczami? To proste zasady

Kolory ubrań to nie wszystko, co może przyciągnąć lub odstraszyć owady i pajęczaki. Wybierając się na spacer warto, nawet w cieplejsze dni, pomyśleć o zakryciu sporej powierzchni ciała.

Kleszcze i komary przyciągane są przez wydzielane przez nasze ciało ciepło i pot. Zakrywając ciało, minimalizujemy ryzyko ukąszenia, nie pozostawiając owadom i pajęczakom dużej powierzchni do dyspozycji.

By uniknąć pocenia, co przyciąga kleszcze i komary, wybierajmy ubrania z lekkich, naturalnych tkanin, które przepuszczają powietrze.

Zobacz też: Leśnik przeprowadził eksperyment z kleszczami. Daje do myślenia!

Ważne jest też nakrycie głowy w postaci czapki, kapelusza, czy chustki, by chronić się przed kleszczami spadającymi z drzew. Te najtrudniej zidentyfikować później na naszym ciele. 

Zapach, który odstraszy kleszcze i komary. Perfumy są zakazane!

Możemy zapomnieć o słodkich, wyraźnych perfumach. Takie zapachy tylko przyciągną chmarę owadów.

Za to warto, zamiast perfum wybrać środek do odstraszania komarów i kleszczy, których wybór w polskich sklepach i aptekach jest dość szeroki.

Jeżeli nie jesteśmy jednak fanami sztucznych, chemicznych aerozoli, możemy zdecydować się na naturalny oprysk z czystka lub gotową mieszankę bioolejków, która zawiera takie składniki jak citronellę, eukaliptus, czy mięta pieprzowa. 

Zobacz także: Boisz się kleszczy? Na tych ścieżkach w lesie jest ich najmniej


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kleszcze | komary | lato
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy