Rakowi można zapobiegać
Nowotwory diagnozuje się co roku u 12 mln ludzi. Aż 40 procent zachorowań na raka w skali roku można by uniknąć, gdyby ludzie chronili się przed zakażeniem niektórymi wirusami, które mogą doprowadzić do wystąpienia choroby nowotworowej, i zmienili styl życia - wynika raportu Międzynarodowej Unii na rzecz Walki z Rakiem (UICC).
Raport UICC wymienia dziewięć rodzajów infekcji, które mogą doprowadzić do raka i wzywa przedstawicieli opieki zdrowotnej do podkreślania wagi szczepień oraz zmiany stylu życia dla zwalczania nowotworów.
Rak - sami jesteśmy winni?
"Gdyby pojawiła się wiadomość, że ktoś odkrył lekarstwo, którym można by wyleczyć 40 procent chorych obecnie na raka, mielibyśmy powód do świętowania - powiedział w rozmowie z agencją Reutera szef UICC David Hill. - Ale fakty są takie, że mamy wiedzę, jak zapobiec 40 procentom zachorowań. Tragedia polega na tym, że z wiedzy tej nie korzystamy".
Według UICC do raka szyjki macicy i wątroby może dojść w wyniku zakażenia wirusami, a można mu przeciwdziałać stosując szczepionki. Zwalczanie obu tych typów raka powinno być priorytetem nie tylko w krajach bogatych, ale także w rozwijających się, w których notuje się 80 procent globalnych zachorowań na raka szyjki macicy.
Szczepionka zapobiega chorobie
Nowotwory należą do wiodących przyczyn śmierci na świecie, a całkowita liczba globalnych przypadków raka według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rośnie. Liczba zgonów z powodu nowotworu ma wzrosnąć na świecie w latach 2007-2030 o 45 procent, z 7,9 mln do 11,5 mln. Na ich wzrost wpłynie po części starzenie się ludności.
UICC chce zwrócić uwagę polityków na szczepionki przeciwko nowotworom, jak produkowane już przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który może powodować raka szyjki macicy i szczepionki przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV), które w stadium chronicznym może prowadzić do raka wątroby. Niebezpieczne mogą być też zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), które, jeśli jest nieleczone, prowadzić może do marskości i raka, oraz wirusem HIV i ludzkim herpeswirusem 4 (wirusem Epsteina-Barr - EBV).
Zmień styl
Według ekspertów ryzyko zachorowania na raka można potencjalnie zmniejszyć o 40 procent stosując szczepienia i środki prewencyjne w połączeniu z prostymi zmianami w stylu życia, jak zaprzestanie palenia, zdrowe odżywianie się, ograniczenie spożycia alkoholu i przebywania na słońcu.
Europejscy eksperci w zeszłym roku opracowali raport ostrzegający przed falą zachorowań na raka w krajach rozwijających się. Ocenili, że do około połowy z ponad 12 mln nowych przypadków raka w 2008 roku doszło w krajach o niskim i średnim dochodzie.