Ratunek dla oczu
Panuje dość powszechne przekonanie, że od pewnego momentu życia wzrok słabnie i zaczynamy gorzej widzieć. Jest w tym dużo prawdy. Jednak są przecież ludzie, którzy do późnych lat doskonale widzą i nie potrzebują okularów.

Trwałe upośledzenie wzroku albo utrata wzroku dotyka ludzi już w wieku powyżej 40 lat. Problem zwiększonej zachorowalności na AMD dotyczy głównie wysoko rozwiniętych, starzejących się społeczeństw. Warto zwrócić uwagę też na to, że AMD częściej rozwija się u kobiet niż u mężczyzn, a przede wszystkim u ludzi rasy białej, zwłaszcza o niebieskich oczach. Rozwojowi choroby sprzyja nie tylko podeszły wiek, ale także uwarunkowania genetyczne i choroby naczyń krwionośnych (miażdżyca i nadciśnienie) oraz czynniki przyspieszające starzenie się organizmu, takie jak palenie tytoniu, promieniowanie UV, nieprawidłowa dieta i nieodpowiedni styl życia czy też zanieczyszczenie środowiska. Przed większością z tych szkodliwych czynników nie ustrzeżemy się, ale wystarczy, że zdamy sobie sprawę z czyhających zagrożeń i w porę zastosujemy odpowiednie działania ochronne i zapobiegawcze.
Nawyki żywieniowe
Obecnie prowadzone są intensywne badania nad AMD i metodami jej zapobiegania. W pracy naukowej, która ukazała się drukiem w Am J Clin Nutr zamieszczono wyniki badania, które poświęcone zostały ocenie i klinicznemu przebiegowi czynników ryzyka dla AMD i zaćmy.
Każdego roku, przez okres 8 lat, wykonywane były stereoskopowe zdjęcie dna oka i plamki żółtej. Na podstawie danych zawartych w kwestionariuszu częstotliwości jedzenia (food-frequency questionaire-FFQ) i zwyczajów żywieniowych wykazano wpływ diety bogatej w duże ilości węglowodanów wysoko przetworzonych na zwiększenie w dużym stopniu ryzyka zachorowania na AMD, a w przypadku AMD na jego szybszy rozwój.
Spożywanie wysoko przetworzonych węglowodanów, czyli białego pieczywa, makaronów, a nawet zbożowych płatków śniadaniowych ma istotny wpływ na jakość naszego wzroku. W badaniach wzięto pod uwagę: wiek, płeć, poziom wykształcenia, rasę, BMI (Body Mass Index), palenie tytoniu, spożycie alkoholu, ekspozycję na słońce, ciśnienie tętnicze, klasyfikację wg kryteriów AMD, mętność soczewki, błąd refrakcyjny (krótkowzroczność i dalekowzroczność) oraz spożycie tłuszczów, luteiny, zeaksantyny, kwasu foliowego, niacyny, ryboflawiny, tiaminy, witaminy C i E oraz cynku.
Co jest niezbędne naszym oczom?
Ponieważ diety ani przyzwyczajeń żywieniowych nie zmienia się z dnia na dzień, to warto zawczasu pomyśleć o profilaktyce zdrowia oczu. Witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania oczu. Ponadto wiele z tych substancji to silne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki przyspieszające proces starzenia się oczu. Czego więc nie powinno zabraknąć w codziennej diecie?
Badania naukowe nad kilkoma substancjami potwierdziły, że obecne w pożywieniu antyoksydanty, luteina, astaksantyna, cynk oraz selen, a także substancje obecne w borówce czernicy korzystanie wpływają na funkcjonowanie plamki żółtej, chroniąc i regenerując jej strukturę. Dodatkowe przyjmowanie witaminy A, C i E pomaga w zachowaniu dobrego wzroku.
W profilaktyce zdrowia oczu istotną rolę odgrywa codzienna suplementacja diety preparatami bogatymi w dobroczynne dla oka substancje. Warto dostarczać naszym oczom luteinę, antocyjanozydy oraz mikroelementy (np. MaxiVision zawiera aż 10 mg naturalnej luteiny, co dodatkowo wzmacnia szczególnie wrażliwe części oka i pozwala im się zregenerować).
Powinniśmy przestrzegać wszystkich wskazówek związanych z ochroną oczu przed czynnikami zewnętrznymi i dbać o dietę bogatą w składniki pomagające zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Należy unikać przede wszystkim jasnego pieczywa i innych produktów wysoko przetworzonych: cukru, białego ryżu, ziemniaków, słodzonych i gazowanych napojów, słodyczy, alkoholu. Unikać należy produktów, które zawierają jednocześnie tłuszcz i węglowodany, taki skład najczęściej występuje w produktach gotowych, jak chipsy czy też wysoko przetworzono i skondensowana żywność. Eliminując ilość spożywanych w diecie wysoko przetworzonych węglowodanów jak i stosując odpowiednią profilaktykę możemy o wiele dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Tak więc suplementacja diety w luteinę pozostaje nie tyle dobrym rozwiązaniem, co koniecznością w przypadku zachowania zdrowia oczu.