Reklama

Refleksologia: Zrozumieć zony i refleksy

Refleksolodzy twierdzą, że z dłoni i stóp można dokładnie odczytać stan zdrowia człowieka, a także kondycję, w jakiej jest jego organizm. Można to zrobić jedynie przez dokładną obserwację i odpowiedni masaż naszych kończyn. Specjaliści refleksologii wierzą, że dzięki masowaniu konkretnych miejsc na stopach, zwanych refleksami, można poprawić zdrowie każdego organu wewnętrznego. W konsekwencji cały organizm ma pracować wydajniej, a człowiek ma czuć się zdrowszy. Na czym polega tajemnicza dziedzina, zwana refleksologią? O tym poniżej.

Czym jest refleksologia?

Refleksologia to nauka o refleksach, czyli wrażliwych na dotyk punktach, znajdujących się w stopach i dłoniach i mających bezpośrednie połączenie z wszystkimi gruczołami, organami i częściami ciała. Refleksologia nazywana jest również metodą masażu, który jednocześnie bada i uzdrawia źle pracujące narządy w organizmie.

Refleksologia przede wszystkim wykorzystuje nerwy, które są w naszych stopach i dłoniach. Ich odpowiedni masaż sprawia, że oddziałują one na sieć neuronów w mózgu, odpowiedzialnych za pracę różnych organów. Szacuje się, że ludzka stopa zbudowana jest z ponad 7000 tysięcy nerwów, które łączą się z nadajnikami części ciała i mogą mieć na nie zbawienny wpływ.

Reklama

Ta tajemnicza i nadal nie wszystkim znana nauka oparta jest na podobnych zasadach jak chińska akupresura. Należy jednak pamiętać, że jej podstawą jest masaż, a nie wbijanie igiełek. Celem tego masażu jest natomiast odprężenie organizmu, redukcja stresu, a w najlepszym wypadku usunięcie problemów zdrowotnych.

Refleksologia działa w oparciu o teorię, która zakłada, że zdrowie zależy od przepływu energii w organizmie. W tego typu podejściach, energia organizmu przepływa przez kanały zwane meridianami. Dobry refleksolog powinien mieć szeroką wiedzę na temat tych przewodów, która pomoże w poprawnym przeprowadzaniu masażu.

Zony i refleksy

W refleksologii możemy wyróżnić dwa najważniejsze dla tej terapii pojęcia: zony i refleksy. Refleksy, jak zostało już wspomniane, to unerwione miejsca kończyn, które połączone są z nerwami odpowiedzialnymi za pracę różnych organów. Refleksy są natomiast przypisane zonom – strefom naszego ciała.

Dwa główne wyznaczniki kończyn dzielą ciało horyzontalnie i są stosowane przez refleksologów do precyzyjnego określenia lokalizacji punktów refleksu, bez względu na kształt czy rozmiar danej stopy. Pierwszy wyznacznik prowadzi wzdłuż delikatnego łuku, biegnącego bezpośrednio poniżej nasady dużego palca reprezentującego membranę oddzielającą jamę brzuszną od klatki piersiowej. Drugi z nich biegnie mniej więcej w połowie stopy, od spodu ku wzniesieniu na zewnętrznej stronie stopy, rozciągając się bezpośrednio wzdłuż na drugą stronę; opisuje on linię pasa.

Doktor William Fitzgerald - twórca teorii zon, odkrył, że ludzkie ciało można podzielić na dziesięć zon pionowych, które odpowiadają dziesięciu palcom u rąk i nóg. Ich uciskanie może mieć zbawienny wpływ na różne części ciała, występujące w konkretnych zonach. Na tych założeniach opiera się właśnie refleksologia. Specjaliści tej oryginalnej nauki uważają, że każde schorzenie, które zaburza przepływ energii przez zonę ciała, źle wpływa na zdrowie innych narządów ulokowanych w tej samej strefie.

Refleksolodzy w swojej pracy wykorzystują mapy stóp, które pokazują, jak poszczególne zony stopy odzwierciedlają różne części ciała. Uważa się, że choroby ujawniają się jako stwardniałe punkty na obszarach refleksowych źle działającego organu.

Poprzez masowanie odpowiednich punktów na stopie refleksolodzy mogą leczyć w zasadzie każdy organ w ciele.

Lekarze stóp

Należy mieć świadomość, że refleksolodzy nie są lekarzami. Nie diagnozują oni chorób, a jedynie sugerują, które obszary organizmu mogą działać niepoprawnie. W konsekwencji mogą jedynie zalecić wizytę u lekarza specjalisty. Eksperci od masażu kończyn podchodzą do leczenia osoby w sposób holistyczny, chcąc poprawić całościowe zdrowie organizmu, który dzięki temu zyskuje więcej możliwości, by wyleczyć się sam.

Refleksolodzy twierdzą, że ich praca przynosi niesamowite korzyści dla ludzkiego zdrowia. Pewnym jest, że masaże, które wykonują, skutecznie redukują stres i przynoszą odprężenie.

Uwalnianie napięcia skumulowanego w organizmie poprawia krążenie krwi, wspomaga wydalanie zanieczyszczeń i zasadniczo przywraca równowagę wewnętrzną. Masaże refleksologiczne pomagają najczęściej na problemy z oddychaniem, leczą różnego rodzaju bóle, a także redukują stres i zmęczenie. Przydatne okazują się również w walce z alergiami, dolegliwościami hormonalnymi, nadciśnieniem czy problemach trawiennych.

Masaż refleksologiczny

Masaż refleksologiczny wykonuje się w specyficzny sposób. Jego technika polega na tzw. „chodzeniu” (po stopie lub dłoni) kciukiem i innymi palcami z jednostajną siłą ucisku. Na początku masować należy tylko miejsca zdrowe, powoli przechodząc do chorych obszarów. Siła nacisku, potrzebna do poprawnego wykonania masażu, różni się w zależności od stanu zdrowia osoby, która jest masowana. Inną należy zastosować, jeśli ktoś ulega łaskotkom, jeszcze inną dla osoby, u której dotyk wywoła uczucie dyskomfortu lub bólu.

Kiedy refleksolog ustali właściwą dla pacjenta siłę nacisku na stopę, rozpocznie masaż punktów refleksyjnych na każdej stopie, starając się wyczuć miejsca wrażliwe. Użyje on palca wskazującego i kciuka, aby rozmasować każdą ze stóp. Najbardziej wrażliwie okolice stopy powinny wskazać te części ciała, które są napięte, przeciążone lub po prostu chore. Następnie, zidentyfikowany obszar refleksolog otoczy szczególną uwagą, aby rozbić nagromadzone w nim złogi.

Opanowanie techniki masażu refleksologicznego może zająć nawet całe życie. Jednak, by sobie pomóc, nie musimy czekać aż tyle! Znajomość podstawowej wiedzy na temat refleksologii i zasad masażu, pozwoli poznać system unerwienia naszego ciała. Dzięki takiej wiedzy samodzielnie możemy wykonywać zabiegi relaksacyjne i szlifować techniki masażu.

Pierwsza sesja z refleksologiem powinna trwać około godziny, kolejne powinny zajmować od 30 do 45 minut. Długość serii zabiegów zależy od samego pacjenta, choć najczęściej jest to od sześciu do ośmiu cotygodniowych spotkań.

Systematyczne wykonywanie zabiegów refleksologii ma na celu doprowadzenie naszego organizmu do balansu biologicznego, usprawnienie cyrkulacji krwi, wyciszenie układu nerwowego oraz redukcję bóli. Zabieg refleksologiczny powinien być przyjemny i relaksujący. Nie należy się go obawiać, ponieważ jest bardzo bezpieczny. Nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, choć niektóre osoby twierdzą, że po jednej sesji można odczuwać zmęczenie.

Ciągły rozwój

Niektórzy nie wierzą w uzdrawiającą moc zabiegów refleksologicznych. Jednak wiele przykładów potwierdza, że odpowiednio wykonywane masaże pomagają usprawnić pracę naszego organizmu. Pewnym jest, że zabiegi refleksologiczne są przyjemne, uwalniają od stresu, negatywnej energii i poprawiają samopoczucie. Wraz z dynamicznym rozwojem technik i narzędzi potrzebnych do uzdrawiających masaży, może stanowić poważną konkurencję na konwencjonalnego leczenia. Warto zatem na własnej skórze przekonać się o jej niezwykłych właściwościach.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy