Reklama

Różeniec górski: Bogactwo cennych właściwości

Różeniec górski zyskał ogromną popularność przede wszystkim ze względu na niezwykle korzystny wpływ na utrzymanie w odpowiedniej formie zdrowia psychicznego człowieka. Jest zalecany między innymi osobom zmagającym się z chronicznym zmęczeniem, depresją, chorobą Alzheimera oraz narażonym na permanentny stres. Niezwykłe właściwości byliny docenili także sportowcy, pasjonaci wspinaczki, a także osoby uczące się. Ich fascynacji nietrudno się dziwić. Napar z różeńca górskiego działa lepiej niż niejeden energetyzujący napój. Pochodzenie różeńca górskiego Różaniec górski (Rhodiola rosea) zwany inaczej złotym korzeniem, arktycznym korzeniem, laską Aarona czy korzeniem z Syberii to roślina należąca do rodziny gruboszowatych. Występuje na trzech kontynentach: w Azji, Ameryce Północnej i w Europie. W Polsce można go podziwiać jedynie w parkach narodowych. Dawkowanie Bogaty w substancje czynne ekstrakt pozyskuje się z kłącza i korzenia rośliny. Dawkowanie różeńca górskiego jest uwarunkowane stanem zdrowia i stylem życia konkretnej osoby. Za optymalną uznaje się porcję do 0,5 g na dobę. (Nie powinno się przekraczać dawki 0,9 g na dobę). Najlepiej przyjmować go rano przed porannym posiłkiem.

Różeniec górski a badania i tradycja

Różeniec górski należy do grupy ziół adaptogennych, dzięki czemu ułatwia organizmowi przystosowanie się do zmiennych warunków otoczenia. Jego rozliczne właściwości lecznicze zostały docenione już przed wiekami - między innymi w tradycyjnej medycynie chińskiej - a ostatecznie potwierdziły je przeprowadzone w latach sześćdziesiątych XX wieku badania. Na ich podstawie można stwierdzić, że różeniec górski jest sprzymierzeńcem osób zmagających się ze stresem, depresją, chorobą Alzheimera oraz astenią, czyli chorobowym stanem zmęczenia i amobilizacji. Co więcej, wyraźnie poprawia też koncentrację i zdolność uczenia się.

Reklama

Różeniec górski a stres

Dzięki obecności pochodnych kwasu cynamonowego i tyrozolu, które obniżają stężenie kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie i regulują poziom substancji chemicznych odpowiadających za nastrój, różeniec górski wspiera zdrowie i zapewnia równowagę psychiczną człowieka. Wyraźnie zwiększa odporność na stres i łagodzi objawy towarzyszących mu często lęków i niepokoju.

Różeniec górski a pamięć i koncentracja

Różeniec górski zalecany jest także osobom intensywnie pracującym umysłowo. Przeprowadzone - między innych na lekarzach i studentach - badania dowiodły, że poprawia pamięć krótkotrwałą, zdolność koncentracji, percepcję audiowizualną i ogólną motywację do nauki przy jednoczesnym obniżaniu zmęczenia psychicznego i senności.

Różeniec górski a wydolność fizyczna

Belgijscy naukowcy dowiedli, że spożywanie ekstraktu z różeńca górskiego poprawia wydolność organizmu i zwiększa możliwości wytrzymałościowe ciała, dlatego jest zalecany sportowcom oraz osobom narażonym na duży wysiłek fizyczny. Wykazuje też działania przeciwzapalne i chroni przed uszkodzeniem mięśni.

Różeniec górski a depresja

Badacze z Pensylwanii dowiedli, że stosowanie różeńca górskiego przynosi bardzo pożądane efekty w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji. Pod względem skuteczności są one podobne do tych uzyskiwanych w terapii konwencjonalnej.

Co ciekawe, zaobserwowano też, że w porównaniu z popularnymi lekami antydepresyjnymi arktyczny korzeń znacznie rzadziej wywołuje skutki uboczne w postaci nudności czy zaburzeń seksualnych.

Różeniec górski a choroba Alzheimera

Chińscy naukowcy przekonują, że dzięki zawartości substancji o nazwie salidrozyd, która chroni neurony przed stresem, a tym samym śmiercią komórek, różeniec górski zapobiega powstawaniu schorzeń neurodegeneracyjnch, w tym choroby Alzheimera.

Różeniec górski a serce i ciśnienie krwi

Różeniec górski może również stanowić skuteczne wsparcie dla naszego serca, eliminując szkodliwy wpływ czynników stresowych oraz minimalizując ryzyko wystąpienia arytmii. Stosowany jest również w celu uregulowania ciśnienia krwi oraz pozbyciu się problemu niedokrwienia.

Jak przyrządzić herbatkę z różeńca górskiego?

Składniki:

Łyżeczka suszonego różeńca górskiego

Szklanka wrzącej wody

Przygotowanie

Zioła należy wrzucić do szklanki, zalać wrzątkiem do 3/4 objętości i zaparzyć. Dla uzyskania pożądanych efektów napar najlepiej pić dwa razy dziennie.

Różeniec górski - przeciwwskazania

Pamiętaj, aby preparatów na bazie różeńca górskiego (przykładowo tabletek czy herbat) - ze względu na ich silne działanie energetyzujące - nie przyjmować wieczorem. Nie są one też zalecane kobietom w ciąży, matkom karmiącym oraz dzieciom poniżej 12. roku życia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezsenność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy