Reklama

Selen – siedem korzyści dla twojego ciała

Selen jest niezbędnym elementem wielu funkcji fizjologicznych oraz stanowi ochronę dla komórek, które narażone są na stres oksydacyjny, a dodatkowo wspomaga produkcję i regulację hormonów tarczycy. Selen spotkać możesz przede wszystkim w owocach, warzywach, a nawet w niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego. Mówiąc, że selen jest ważny to zbyt mało, ponieważ niski poziom selenu może powodować poważne problemy ze zdrowiem np.: choroba Keshan, choroby serca, a nawet bezpłodność.

Selen jest bardzo silnym przeciwutleniaczem

Selen pełni w organizmie role przeciwutleniacza. Przeciwutleniacze są substancjami, które chronią komórki przed uszkodzeniami poprzez neutralizację wolnych rodników, a także chroni przed negatywnym działaniem stresu oksydacyjnego. Jest aktywnym immunomodulatorem i wykazuje silniejsze działanie antyoksydacyjne nawet od witamin A, C i E. Selen łączy się z białkami tworząc seleno-proteiny takie jak peroksydaza glutationowa oraz reduktaza tioredoksyny. Te białka działają jako przeciwutleniacze już na poziomie komórkowym.

Selen wspiera działanie tarczycy

Hormony produkowane przez tarczycę odpowiedzialne są za wzrost i procesy metaboliczne. W porównaniu do innych tkanek w organizmie człowieka, tarczyca zawiera najwięcej selenu w przeliczeniu na jednostkę masy. Tak samo jak jod, selen odgrywa bardzo ważną rolę w procesie syntezy hormonów tarczycy.

Reklama

Istnieje bardzo wiele badań naukowych opisujących wpływ selenu na choroby tarczycy. Jedno badanie wykonano na osobach starszych, niestety suplementacja selenem nie zmieniła zbyt wiele. W przypadku badań na kobietach w ciąży okazało się, że selen zmniejsza niedoczynność tarczycy oraz ogólne ryzyko zapalenia. W jeszcze innym przypadku suplementacja selenem spowodowała złagodzenie skutków choroby Hashimoto.

Selen ma wpływ na ogólne starzenie się organizmu !

Wolne rodniki powodują niszczenie komórek, co przekłada się również na ich starzenie. Jako silny antyoksydant, selen neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Jedno z badań wykazało, że poziom selenu ulega obniżeniu wraz z wiekiem, co bezpośrednio przekłada się na zachowanie funkcji poznawczych u osób starszych. Wśród naukowców panuje duża ciekawość i poszukiwanie odpowiedni na pytanie czy selen może spowolnić zaburzenia psychiczne związane z wiekiem.

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Metale są jednymi z najbardziej toksycznych zanieczyszczeń organizmu. Czy masz świadomość, że każdego dnia narażasz na nie swój organizm? Szczególnie groźnym jest fluor, który jest składnikiem past do zębów, a nawet wody. Może on powodować szereg różnych dolegliwości, a nawet niepłodność. Niestety brakuje dobrych sposobów na skuteczne usuwanie ich z organizmu. Jednak według najnowszych badań selen jest w stanie wydalać część metali ciężkich.

Wspiera układ krążenia

Istnieje ścisła zależność między selenem a układem sercowo- naczyniowym. Część zbadanych pacjentów, która przeżyła zawał mięśnia sercowego po wykonaniu morfologii krwi wykazywała niski poziom selenu. U innej grupy pacjentów występowała niewydolność serca spowodowana niskim poziomem selenu. Selen nie jest pierwiastkiem, który wyłącznie wspiera proces krążenia krwi, ale także łączy się z witaminą E, a także z beta karotenem przyczyniając się do utrzymania odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi.

Wspomaga płodność

Selen umożliwia poruszanie się plemników, a jego niedobór może prowadzić nawet do niepłodności męskiej. Według badań może mieć także negatywny wpływ na płodność kobiety, a także wzrost płodu. Część naukowców uważa, że niedobór selenu może mieć duży wpływ na poronienia, lecz nie ma jednoznacznych badań, które byłyby na to dowodem.

Selen i nowotwory

Badania wykazały, że obniżony poziom selenu stwarza większe ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów, mimo to selen nie jest sposobem na zapobieganie ani leczenia raka.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: selen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy