Reklama

Reklama

Seler i pietruszka w leczeniu raka piersi

Zawarta w tak pospolitych warzywach jak seler czy pietruszka apigenina mogłaby znaleźć zastosowanie w leczeniu raka piersi.

Jak wykazali naukowcy, apigenina powoduje zmniejszanie się guzów piersi, należących do typu, którego wzrost pobudza syntetyczny hormon podawany kobietom w celu łagodzenia objawów związanych z menopauzą. Komórki śmiertelnie groźnego, szybko rosnącego ludzkiego raka piersi, który znany jest jako BT-474 przeszczepiono specjalnemu szczepowi myszy. Części myszy podawany był octan medroksyprogesteronu (MPA), który stosowany jest często po menopauzie. Grupa kontrolna nie dostawała MPA. Części myszy otrzymujących MPA wstrzykiwano także apigeninę. Pod jej wpływem guzy nie tylko nie powiększyły się, lecz nawet zmalały, podczas gdy u pozostałych myszy dostających MPA (ale nie apigeninę) guzy szybko rosły.

Reklama

Chemiczny mechanizm działania apigeniny nie jest jasny. Wiadomo jednak, że pobudza obumieranie komórek guza, hamuje ich namnażanie i zmniejsza ekspresję genów związanych z powiększaniem się guza. U myszy, którym podawano apigeninę naczynia krwionośne odżywiające guzy miały także mniejszą średnicę, co utrudniało ich wzrost. Podawanie apigeniny nie spowodowało widocznych skutków ubocznych.

Zdaniem naukowców nie będzie łatwo znaleźć sponsora badań na ludziach - po pierwsze dokładny mechanizm działania apigeniny nie został zidentyfikowany, po drugie - firmy farmaceutyczne nie są skore do finansowania prac dotyczących substancji, które łatwo uzyskać z pospolitych warzyw.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: nowotwory | rak piersi | zdrowie | choroby | warzywa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy