Skrzyp polny – piękne włosy i dużo więcej
Francuska klasyfikacja ziół najwyższej mocy leczniczej stawia skrzyp na pierwszym miejscu wśród dwudziestu roślin obdarzonych nadzwyczajnymi właściwościami. Jakie atuty ma ten powszechnie siejący się chwast? Kiedy warto sięgnąć po skrzyp polny?
Pod tą nazwą występuje najczęściej, choć roślina bywa określana końskim ogonem, jodełką czy jedliną polną. Mimo licznych właściwości zdrowotnych skrzyp polny jest powszechnie traktowany jak chwast. W dodatku upiorny, bo rośnie dosłownie wszędzie: na polu kartofli, w rowach, na łąkach czy skarpach. Choć wiele wysiłków kierowanych jest w jego zwalczanie, szczególnie gdy sieje się obficie wśród upraw, zdecydowanie warto docenić jego prozdrowotne właściwości.
Oczyszcza
Skrzyp ma właściwości moczopędne - dzięki obecności flawonoidów zwiększa objętość wydalanego moczu i usuwa nadmiar moczanów. Przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn. Rekomendowany jest jako profilaktyka chorób nowotworowych. Jest polecany przy stanach zapalnych dróg moczowych, problemach z wątrobą i kamicy nerkowej.
Korzystny dla układu krążenia
Z jego właściwości powinni skorzystać też borykający się z chorobami serca. Działa antyagregacyjnie - wpływa korzystnie na stan naczyń krwionośnych narządów wewnętrznych. Ma działanie ściągające i hemostatyczne, hamuje wszelkie krwawienia. Działa też krwiotwórczo, pobudza powstawanie czerwonych krwinek i hemoglobiny.
Wsparcie w wielu kierunkach
O podaż skrzypu polnego powinny szczególnie zadbać kobiety z problemami w obrębie miesiączkowania - skrzyp sprzyja normalizacji cyklu. Ma właściwości uspokajające, co szczególnie istotne w trakcie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Najbardziej aktywne jest świeże ziele - pobudza przemianę materii. Skrzyp polny ma też właściwości remineralizujące, dzięki czemu korzystnie wpływa na stan kości i zębów.
Dla urody
Najczęściej sięgamy po ziele skrzypu gdy dopadają nas problemy z włosami. Nierzadko dzieje się tak na progu wiosny, gdy osłabione po zimie stają się łamliwe i wypadają. Skrzyp polny obfituje w krzem, a ten pierwiastek poprawia kondycję włosów: stają się mocniejsze, rzadziej wypadają i pięknie lśnią. Zalecany jest zarówno wywar ze świeżego ziela, jak i kapsułki. Przemysł kosmetyczny chętnie wykorzystuje ziele skrzypu do produkcji szamponów, odżywek i masek do włosów. Skrzyp wzmacnia również płytkę paznokci - nie kruszą się i nie rozdwajają. Ma niekwestionowane zasługi dla urody - opóźnia proces starzenia komórek. Po skrzyp polny mogą sięgać także osoby zmagające się z cerą naczynkową. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zmniejszy ryzyko ich pękania.
Herbata ze skrzypu
Do jednej porcji wystarczą dwie łyżeczki suszonego ziela skrzypu. Zalewamy je wrzątkiem i parzymy pod przykryciem, najlepiej kwadrans. Po przestudzeniu i odcedzeniu pijemy do trzech razy na dobę.
Ważne!
Skrzyp polny zawiera antywitaminę B1, dlatego osoby, które decydują się na długotrwałą kurację tym zielem powinny równolegle zażywać witaminę B1.
Ewa Koza, mamsmak.com