Reklama

Reklama

Skuteczny plan walki ze zgagą

To najczęstsza dolegliwość żołądkowa. Codziennie z jej powodu cierpi co dziesiąty z nas. A można ją łatwo pokonać, jeśli wiemy, jakie są jej przyczyny.

Zwykle zaczyna się od piekącego bólu w okolicy mostka. Potem uczucie palenia promieniuje wzdłuż klatki piersiowej aż do przełyku. Te objawy to efekt działania kwasu solnego, który, zamiast trawić pokarm w żołądku, przesuwa się w górę, do jamy ustnej. Często towarzyszy temu odbijanie, po którym w ustach pozostaje nieprzyjemny gorzko-kwaśny smak.

Reklama

Zgaga to nic poważnego, jeśli pojawia się sporadycznie, np. po obfitym posiłku. Wówczas można zażyć dostępny bez recepty lek zobojętniający kwas żołądkowy, np. Manti, Proacid, Rennie. Ale gdy dokucza nam kilka razy w tygodniu, może oznaczać, że źle się odżywiamy albo mamy problemy żołądkowe wymagające leczenia.

Gdy wywołuje ją zła dieta

Na zgagę najczęściej cierpią osoby, które jedzą posiłki nieregularnie, w pośpiechu i stresie. I te, które jedzą zbyt dużo na raz. Wówczas mogą się pojawić także bóle brzucha, wzdęcia, biegunka.

• Są potrawy, które częściej niż inne wywołują dolegliwości. Wiele z nas czuje pieczenie w przełyku, gdy zje danie bardzo tłuste, kwaśne, smażone, pikantne, albo pije gazowane napoje. Niektóre produkty zwiększają ilość kwasu w żołądku (czyli zakwaszają) i to także może powodować zgagę. Należą do nich czekolada i inne słodycze, cytrusy.

• Niebezpieczne używki. Na zgagę częściej cierpią palacze i osoby, które zwykły sięgać po napoje z kofeiną (kawę, herbatę, colę itp.). Kłopoty wzmaga też alkohol.

• Dolegliwości mogą być wywołane przez późne kolacje. Jedzenie zalega w żołądku, prowokując go do wytwarzania nadmiaru kwasów trawiennych.

Rady lekarza: Niewielkie, częste posiłki Jedzmy 5 lekkich (gotowanych, chudych, lekko doprawionych) posiłków dziennie. Polecam chude mięso, ciasto drożdżowe, biszkopty, gotowane warzywa, niekwaśne owoce. Dzięki temu ominą nas i zgaga, i kłopoty z żołądkiem.

• Ważny ruch - Po każdym posiłku przyda się trochę ruchu, np. spacer w umiarkowanym tempie. Dzięki niemu jedzenie będzie szybciej strawione.

• Przydatny dzienniczek - Gdy trudno stwierdzić, co wywołuje zgagę, zapisujmy, co jemy.

Wtedy łatwiej ustalić winowajcę.

• Sposoby na odkwaszanie - Jeśli często dokucza nam zgaga, po posiłku zjedzmy kilka migdałów.

• Prawidłowa waga - Otyłość prowadzi do otłuszczenia narządów wewnętrznych. Wtedy mogą one uciskać żołądek i wypychać jego zawartość do przełyku.

Kiedy problemem jest refluks

Przyczyną tej choroby jest niewydolność dolnego zwieracza przełyku. Gdy jest niesprawny, pozwala kwaśnej treści żołądka cofać się właśnie do przełyku.

Dla refluksu charakterystyczne jest to, że zgaga pojawia się także nocą. To z kolei powoduje, że chory budzi się z chrypką, bo kwas podrażnia struny głosowe.

Do postawienia diagnozy, potrzebne są badania: gastroskopia (obejrzenie górnego odcinka układu pokarmowego), PH-metria (ocena kwasowości przełyku) i manometria (badanie ciśnienia w przełyku). Wszystkie te badania przeprowadza się, wprowadzając przez nos lub usta sondę.

Leczenie zaczyna się od diety (patrz część: Gdy wywołuje ją zła dieta) i leków: zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego, izobojętniających kwas solny i wzmacniających zwieracz.

W wypadku silnych dolegliwości przełyk operowany jest laparoskopowo (przez małe nacięcia w brzuchu), by przywrócić zwieraczowi sprawność.

Rady lekarza: Dobra woda zamiast mięty. Choć mięta pomaga trawić, to w wypadku refluksu jest niewskazana, ponieważ rozluźnia mięśnie przełyku, a to ułatwia cofanie się treści żołądkowej. Polecam leczniczą wodę mineralną bogatą w sole wapnia. Lepiej jednak nie pić w trakcie i tuż po posiłku. Rozcieńczona treść żołądka łatwiej się cofa.

• Ruch, ale nie gwałtowny - w wypadku zgagi wywołanej refluksem znaczenie ma też to, jak się poruszamy. Dlatego po posiłku nie należy się kłaść, ale też jak najmniej się schylać i nie wykonywać gwałtownych ruchów.

• Odpowiedni strój - osoby z refluksem powinny unikać ubrań dopasowanych w talii. Ucisk w pasie może wzmagać cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

• Pozycja w czasie snu - spanie na łóżku z podnoszonym wezgłowiem lub wysokiej poduszce pomoże uniknąć ataków nocą (zawartość żołądka nie będzie mogła łatwo wrócić do przełyku).

Dowiedz się więcej na temat: napoje | posiłki | dieta | jedzenie | kwas | zgaga | choroby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje