Słodkie napoje, wysiłek i upał szkodzą nerkom
Słodkie napoje zawierające kofeinę i spożywane podczas dużego wysiłku w wysokich temperaturach powodują odwodnienie i pogarszają funkcjonowanie nerek - informuje „American Journal of Physiology - Regulatory, Integrative and Comparative Physiology.
Naukowcy z University at Buffalo w Nowym Jorku przeprowadzili w warunkach laboratoryjnych badania z udziałem zdrowych, dorosłych osób. Chodziło o odtworzenie pracy rolników w gorący, letni dzień - w temperaturze 35 stopni Celsjusza.
W ciągu trwającego godzinę badania ochotnicy przez pół godziny biegali na bieżni, a następnie wykonywali trzy trwające po pięć minut ćwiczenia - siłowe, zręcznościowe oraz z wykorzystaniem młota treningowego (obciążnik na długim trzonku).
Po 45 minutach wysiłku badani wolontariusze odpoczywali przez 15 minut w tym samym pomieszczeniu, wypijając albo 16 uncji (473 mililitry) napoju bezalkoholowego zawierającego dużo fruktozy i kofeiny - albo tyle samo wody. Po przerwie powtórzyli cykl jeszcze trzy razy, w sumie przez cztery godziny.
Przed opuszczeniem laboratorium wolontariusze otrzymywali więcej przypisanego im napoju, aby korzystać z niego przed spożyciem kolejnych płynów. Jego objętość wynosiła 1 litr - lub była równa 115 proc. masy ciała utraconej przez pocenie się, o ile ta ilość była większa od litra.
Naukowcy mierzyli temperaturę wnętrza ciała, częstość akcji serca, ciśnienie krwi, masę ciała oraz laboratoryjne wskaźniki uszkodzenia nerek uczestników przed, tuż po oraz 24 godziny po każdej próbie. Wszyscy wolontariusze uczestniczyli w próbach dotyczących słodkiego napoju oraz wody, oddzielonych co najmniej siedmioma dniami odpoczynku.
W badaniach laboratoryjnych wykazano, że po słodzonym napoju wyższy był poziom kreatyniny we krwi oraz niższy wskaźnik filtracji kłębuszkowej. Może to wskazywać na uszkodzenie nerek.
Takich zmian nie zaobserwowano u osób pijących wodę.
Ponadto we krwi osób spożywających słodkie napoje z kofeiną zwiększony był poziom wazopresyny, hormonu antydiuretycznego, który podnosi ciśnienie krwi. Były również nieco odwodnione w czasie badania i po nim.
Jak wyjaśniają naukowcy, konsumpcja słodkich napojów bezalkoholowych podczas ćwiczeń w upale i po nich nie nawadnia. Dalsze badania mają określić długoterminowe skutki spożywania słodkich napojów podczas ćwiczeń w upale i ich związek z ryzykiem chorób nerek.