Sprawdzone sposoby na zdrowy sen
Często budzisz się w nocy, jesteś permanentnie zmęczony i masz problemy z ponownym zaśnięciem? W pokonaniu tych bolączek pomogą ci w pełni naturalne metody. Sięgnij po herbatę rumiankową lub z dziurawca, napar z kocimiętki albo saszetkę z lawendy, a na rewelacyjne efekty nie trzeba będzie długo czekać! Pamiętaj, że zdrowy sen to gwarancja energetycznego zastrzyku na cały dzień, a tego przecież potrzebujesz najbardziej.
Nie bez przyczyny rumianek od wieków uznawany jest za skuteczny i naturalny preparat, który pozwala ludziom zasnąć. Dzięki solidnej porcji substancji zwanej apigeniną skutecznie rozluźnia mięśnie, uspokaja i koi układ nerwowy.
Oczywiście, nie ma nic lepszego od filiżanki świeżo parzonej herbaty z rumianku. Najlepiej użyć w tym celu świeżych koszyczków kwiatowych, ale równie dobrze sprawdzi się suszony rumianek. Herbatę możesz wzbogacić miodem, mlekiem i sokiem z cytryny.
Jak najlepiej zastosować rumianek? Będą ci potrzebne:
- 1/4 szklanki świeżych kwiatków rumianku lub 2 łyżki kopiaste suszonych kwiatów
- miód opcjonalnie
- mleko opcjonalnie
- wyciśnięty sok z cytryny opcjonalnie
Saszetka lawendy a dobry sen
Kusząca zapachem lawenda ma szereg zastosowań, ale najczęściej wykorzystywana jest w celu poprawy nastroju i zlikwidowania zmęczenia. Badania wykazały też, że pacjenci poddawani lawendowej aromaterapii są bardziej senni. Jeśli zatem masz problem z zaśnięciem, to koniecznie wypróbuj poduszkę z lawendą lub schowaj lawendową saszetkę pod poduszkę. Na pewno pomoże ci się zrelaksować i przysłowiowo odpłynąć.
Melisa w medycynie naturalnej od wieków wykorzystywana była nie tylko do łagodzenia skutków ukąszeń przez węża, ale także w leczeniu astmy i depresji, a tym samym bezsenności. Liczne badania potwierdziły jej uspokajające działanie. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością tej leczniczej rośliny w kuracji. Melisę najlepiej stosować w postaci relaksującej herbaty. Jak ją przygotować?
Będą ci potrzebne:
- 2 łyżki suszonej melisy lub 8-10 łyżek świeżej melisy
- 2 łyżeczki suszonych koszyczków rumianku
- miód opcjonalnie
- woda
Sposób przygotowania:
Umieść sypkie zioła w kubku. Zalej wrzącą wodą i przykryj na pięć minut. Odcedź i pij 30-45 minut przed snem.
Ziele dziurawca
Podobnie jak melisa ziele dziurawca często wykorzystywane jest w walce z depresją, która z kolei przyczynia się do zaburzeń snu. Jego głównym składnikiem jest hypercina, która podnosi ogólny poziom serotoniny w mózgu. Im więcej serotoniny, tym większy poziom melatoniny, a tym samym lepszy sen. Ziele dziurawca możesz stosować zarówno w formie kapsułek jak i mocnej herbatę. Tę ostatnią najlepiej pić tuż przed snem.
Jak zrobić herbatę z dziurawca? Będą potrzebne:
- 2 łyżeczki suszonego (kwiatów ) ziela dziurawca
- świeża woda
- miód lub sok z cytryny
Sposób przygotowania:
Umieść zioła w kubku, zalej wrzątkiem i pozostaw na 5-10 minut. Pij raz dziennie rano lub 30-45 minut przed snem.
Czy mleko rzeczywiście sprawia, że stajemy się senni? Prowadzone w tym kierunku badania nie potwierdziły tej teorii. Wiele osób uważa jednak, że wypijana przed snem szklanka ciepłego mleka działa kojąco i relaksująco. Dlatego jeśli miewasz problemy z zaśnięciem, około trzydzieści minut przed położeniem się do łóżka wyłącz telewizor i inne urządzenia zakłócające spokój, weź książkę i podgrzej szklankę mleka do temperatury pozwalającej spokojnie go wypić. Efekt gwarantowany.
Przytulna kocimiętka
Kocimiętka to roślina uwielbiana przez koty. Może również okazać się bardzo pomocna w przypadku ludzi, gdyż - za sprawą nepelaktonu - działa na nich uspokajająco i relaksująco. Najlepszą formą serwowania kocimiętki jest herbata pita tuż przed snem. Najlepiej z dodatkiem miodu. Jak ją przygotować?
Potrzebne ci będą:
- 1-2 łyżeczki suszonej kocimiętki lub 3-5 łyżeczki świeżej kocimiętki
- wrząca woda
- miód
Sposób przygotowania:
Wsyp kocimiętkę do kubka i zalej wrzątkiem. Kubek przykryj i pozostaw na 10 minut. Następnie dodaj miód do smaku. Gotowy napój wypijaj 30 minut przed snem.