Światowy Dzień AIDS. Jak zapobiegać wirusowi HIV?
Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Obecnie zakażenie wirusem HIV nie jest jednoznaczne z rozwojem choroby AIDS. Jaka profilaktyka powinna być podjęta? Jakie są drogi zakażenia HIV, a w jaki sposób nie można się zakazić?
Światowy Dzień AIDS jest obchodzony od 1988 roku. Jego celem jest szerzenie świadomości na temat tej choroby, profilaktyki czy leczenia.
Na świecie żyje ponad 37 milionów osób z HIV/AIDS. W 2020 roku zakażenie HIV rozpoznano u 1,5 miliona osób. Z kolei 680 tysięcy osób zmarło z powodu chorób związanych z AIDS.
Wciąż nie ma szczepienia przeciwko HIV. Jednak istnieją skuteczne leki antyretrowirusowe, które zapobiegają rozwojowi wirusa, a także zmniejszają prawie do zero ryzyko zakażenia drugiej osoby.
- kontakt z krwią oraz innym materiałem nią zanieczyszczonym (np. w salonie tatuażu)
- stosunek płciowy i podczas innych czynności seksualnych
- ciąża, poród lub karmienie piersią - zakażenie dziecka w przypadku zakażonej matki
- dotyk czy przytulanie
- kichanie lub kaszlenie
- kontakt z łzami i śliną
Najważniejsze jest regularne badanie się, bowiem wczesne wykrycie i leczenie wirusa HIV może zapobiec rozwojowi AIDS. Istotne jest, aby odpowiednio zabezpieczać się podczas kontaktów seksualnych. Pamiętajmy także o wyborze specjalistycznych gabinetów tatuażu oraz piercingu.
Dużo osób wciąż stawia znak równości między HIV i AIDS. Tymczasem, jak już wspomnieliśmy odpowiednie leczenie wirusa często oznacza całkowity brak rozwoju choroby. Obecnie, żyjąc z HIV można dożyć później starości, jeśli tylko wirus jest wcześnie wykryty.
Często powielanym stereotypem jest również to, jakoby HIV miał dotyczyć tylko osób mających wielu partnerów seksualnych czy osób homoseksualnych. Nie jest to prawda - zakazić może się każdy, niezależnie od orientacji seksualnej czy liczby partnerów.
Zobacz więcej:
10 mitów na temat HIV i AIDS
HIV - wirus groźniejszy niż SARS-CoV-2
Ruszają pierwsze badania kliniczne szczepionki przeciwko HIV