Reklama

Reklama

Światowy Dzień Cukrzycy

Świętowanie choroby nie do końca się nam podoba, a jednak problem cukrzycy jest na tyle istotny, że koniecznością jest zwiększanie świadomości społecznej na jej temat. Cukrzyca zbiera ogromne żniwo i atakuje coraz młodszych. Niestety nie boli i wielu choruje, zupełnie o tym nie wiedząc.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest od 1991 roku 14 dnia listopada, czyli w dniu urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Szacuje się, że na świecie boryka się z chorobą około dwustu osiemdziesięciu pięciu milionów ludzi. Dziewięćdziesiąt procent z nich cierpi na cukrzycę typu drugiego, czyli tą, do rozwoju której w dużej mierze przyczynia się niezdrowy styl życia.

Reklama

Pierwsze objawy

Ból jest najskuteczniejszą motywacją w szukaniu pomocy. Cukrzyca potrafi nie dawać wyraźnych sygnałów przez wiele miesięcy, a bywa, że i lat. Nie oznacza to jednak, że nie sieje spustoszenia w organizmie. Jakie są jej pierwsze symptomy? Jeśli mimo zwiększonego apetytu i większych porcji tracisz na wadze, a przy tym nieustannie odczuwasz senność i zmęczenie, wzmożone pragnienie i często oddajesz mocz - niezwłocznie zrób badania krwi celem oznaczenia poziomu glukozy. Utrata masy ciała występuje zazwyczaj przy cukrzycy typu pierwszego. Cukrzyca typu drugiego, nazywana potocznie cukrzycą dorosłych, częściej dotyka osób otyłych lub z nadwagą.

Zapach moczu 

Dodatkową przesłanką może być nieprzyjemny zapach moczu. Cukrzyca, najogólniej mówiąc, polega na zaburzeniu metabolizmu węglowodanów. Chorzy na nią mają problem z prawidłowym wydzielaniem insuliny: hormonu odpowiedzialnego za regulowanie poziomu glukozy (cukru) we krwi. Skoro organizm nie ma możliwości korzystać z węglowodanów, sięga po inne źródła energii: białka i tłuszcze. Na skutek nadmiernego metabolizmu białek powstaje duża ilość ciał ketonowych, których organizm chce się jak najszybciej pozbyć. Wydalane są z moczem, przez co nabiera on przykrego, kwaśnego zapachu.

Suma drobnych sygnałów

Dodatkowe objawy, które mogą świadczyć o rozwoju cukrzycy to: częste, nawracające bóle głowy, pogorszenie zdolności widzenia, mrowienie i drętwienie kończyn, wolniejsze gojenie się ran, skłonność do grzybic, podrażnień śluzówek, skłonność do depresji i nadmierna potliwość. Wielu z nas bagatelizuje te sygnały, a wystarczy przynajmniej raz w roku pobrać krew i oznaczyć poziom glukozy. Jeśli mamy obciążenie genetyczne (ktoś w rodzinie chorował na cukrzycę) nie zwlekajmy z wykonaniem badań profilaktycznych.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje