Reklama

Reklama

Święta bez chorowania

Gdy w Wigilię malec dostanie gorączki lub zacznie wymiotować, nie wpadaj w panikę. Sprawdź, jak sama możesz pomóc smykowi przy pierwszych objawach infekcji.

Nie od dziś wiadomo, że dzieci zazwyczaj chorują w najmniej spodziewanych okolicznościach. Może się więc zdarzyć, że również podczas nadchodzącej Gwiazdki maluch nieoczekiwanie dostanie bólu brzucha, wysypki czy biegunki. Z uwagi na okres świąteczny (wtedy dyżurują jedynie niektóre placówki służby zdrowia) trudniej będzie ci się dostać z dzieckiem do lekarza. Nie martw się jednak na zapas. Nasz redakcyjny ekspert, dr Barbara Gierowska- -Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka podpowiada, jak samodzielnie można pomóc brzdącowi w sytuacji, gdy dopadnie go jedna z najczęstszych dziecięcych przypadłości. Dowiedz się zatem, co przyniesie ulgę cierpiącemu dziecku, zanim obejrzy je lekarz.

Zauważyłaś, że... ...malec nagle stał się rozpalony. Po zmierzeniu temperatury okazało się, że smyk ma ponad 38,5°C.

Reklama

Możliwa przyczyna:

Gorączka najczęściej jest pierwszym symptomem zwiastującym infekcję. Jej pojawienie się oznacza, że w organizmie dziecka rozwija się stan zapalny, z którym układ odpornościowy maluszka próbuje walczyć. Podwyższona temperatura towarzyszy przeziębieniu, grypie, zapaleniom gardła, oskrzeli, dróg moczowych, infekcjom układu pokarmowego, chorobom zakaźnym i ząbkowaniu. Jak termometr pokaże 38,5°C, jest uznawana za wysoką. Wtedy jak najszybciej powinnaś zacząć działać.

Co możesz zrobić:

- Jeśli szkrab ma wysoką temperaturę, od razu podaj mu środek przeciwgorączkowy. Dla najmłodszych zalecane są leki zawierające paracetamol (np. Calpol, Panadol baby) lub ibuprofen (np. Ibufen, Nurofen). Są dostępne w postaci kropli, syropów oraz czopków.

- Możesz też przykładać dziecku letnie okłady na czoło, kark, pachy i pachwiny lub przecierać ciało gąbką zmoczoną w chłodnej wodzie.

- Skutecznym sposobem na obniżenie temperatury jest też zawinięcie łydek malca ręcznikami zwilżonymi w letniej wodzie lub wykąpanie maluszka w wodzie o około 2°C chłodniejszej od temperatury jego ciała.

Kiedy do lekarza?

Koniecznie trzeba skonsultować się z pediatrą, jeśli maluch:

- ma mniej niż pół roku i temperaturę powyżej 38°C;

- dziecko nie chce pić i zauważasz u niego pierwsze oznaki odwodnienia - maluch jest apatyczny, mniej siusia, płacze bez łez, ma suche i spierzchnięte usta oraz mało elastyczną skórę;

- gorączce towarzyszą inne objawy, np. ból gardła, ucha, biegunka, wymioty lub kłopoty oddychaniem;

- smyk nie ma żadnych innych dolegliwości, a temperatura utrzymuje się ponad 3 dni.

Dowiedz się więcej na temat: choroby | dziecko | Gorączka | święta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje