Symptomy ciężkich chorób? Ich źródło było w zaburzeniach lękowych
Nie potrafiąc znaleźć przyczyny fizycznych dolegliwości, często błądzimy, wędrując od jednego gabinetu lekarskiego do drugiego. Pewna dziewczyna imieniem Hannah postanowiła podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi symptomów ciężkich chorób, których źródłem była nerwica.
"Cześć wszystkim! Jestem Hannah, a niepokój odgrywa w moim życiu bardzo dużą rolę. Przez całe życie zmagałam się z różnymi stopniami lęku, ale formalnie zdiagnozowano u mnie zaburzenie lękowe uogólnione, gdy miałam 19 lat" - rozpoczęła swój wpis dziewczyna, która na "Yahoo!" postanowiła opisać swoją historię związaną z zaburzeniami lękowymi.
Tym, co zwyczajowo określa się nerwicą, jest szeroka grupa zaburzeń określanych mianem zaburzenia lękowe. Te z kolei dzielą się na kolejne rodzaje, np. fobie czy wspomniane wyżej zaburzenia lękowe uogólnione. Objawiają się one głównie uczuciem ogólnego napięcia i niepokoju, które towarzyszy osobie cierpiącej na te zaburzenia niemal cały czas. Osoby te doświadczają również szeregu objawów psychosomatycznych. Właśnie do nich odniosła się Hannah.
Dziewczyna wymieniła szereg objawów psychosomatycznych, które swoje źródło miały właśnie w zaburzeniach lękowych. Wśród nich wymieniła m.in. dolegliwości związane z bólem brzucha.
- opisuje dziewczyna.
Wspomina też o problemach z zaciskaniem zębów, które prowadziło m.in. do bólu głowy:
Innym, dziwnym symptomem było częste ziewanie. Wytłumaczenie okazuje się jednak być dość proste i logiczne. Lęk może mieć bowiem wpływ na nasz oddech — duszności, przyspieszony oddech, hiperwentylacja są częstymi objawami psychosomatycznymi przy zaburzeniach lękowych, Czasami ziewanie jest jedynym sposobem, w jaki nasze ciało może uzyskać pełny oddech.
- napisała Hannah.
Wśród innych, być może dość niecodziennych, symptomów związanych z zaburzeniami lękowymi, dziewczyna wymieniła również nadmierny perfekcjonizm, koszmary senne i hipochondrię.
"Lęk nie jest czymś uniwersalnym, ale chciałam podzielić się moimi osobistymi doświadczeniami w nadziei, że pomogę innym osobom z lękiem poczuć się widzianymi lub pozwolić ludziom bez lęku zajrzeć za jego zasłonę" - napisała na koniec Hannah.
Dodała też, że w przypadku dostrzeżenia u siebie takich psychosomatycznych symptomów należy zgłosić się po pomoc do lekarza. Najskuteczniejszą formą leczenia zaburzeń lękowych jest przede wszystkim psychoterapia, która pozwoli poradzić sobie zarówno ze źródłem lęków, jak i ich konsekwencjami.
Zobacz również:
Przeszkadzacze, czyli co powstrzymuje nas przed zmianą
Kim są freeganie? Nie kupują jedzenia, tylko znajdują je w śmietnikach