Reklama

Szkolne obiady = otyłość u dzieci

Wyniki badania przeprowadzonego w szkolnych stołówkach w USA może zaniepokoić niektórych rodziców. Według EurekAlert, okazuje się, że dzieci, które spożywają obiady w szkole mają większe skłonności do nadwagi,

Jednak to samo badanie dowodzi, że dzieci, które jedzą w szkole zarówno śniadania, jak i obiady sponsorowane przez rząd federalny są lżejsze od dzieci, które nie uczestniczą w programie wcale lub spożywają wyłącznie obiady - twierdzi ekonomista Daniel L. Millimet z Southern Methodist University, w Dallas.

Dietetycy potwierdzają, że jedzenie śniadań jest ważne dla zdrowego stylu życia, dodając, że jakiekolwiek śniadanie, jest lepsze od braku śniadania.

"Fakt, że szkolne obiady są związane z epidemią otyłości wśród dzieci jest niepokojący, jednak nie do końca zaskakujący" - dodaje Millimet. Program szkolnych posiłków jest nadzorowany przez amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa.

Reklama

Pokrywa ono część kosztów, a także przeznacza na ich rzecz nadwyżki z rolnictwa. Nie wymaga jednak, aby posiłki spełniały określone standardy. Szkoły same wybierają konkretną żywność. "Formalnie rząd federalny określa wytyczne dotyczące żywności podawanej na obiadach i śniadaniach, jeśli szkoły chcą otrzymywać fundusze od rządu.

Jednak potwierdzono, że szkolne obiady w mniejszym stopniu spełniają te wytyczne niż śniadania. Inną możliwą przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że obecnie szkoły próbują zarabiać na daniach z karty.

Możliwe, że nawet jeśli szkolny obiad jest zdrowy, to dzieci kupujące obiad chętnie zamawiają dodatki, które już nie są zdrowe" - powiedział Millimet. National Student Lunch Program dostarcza posiłków około 30 milionom dzieci w 100 tys. publicznych i prywatnych szkołach typu non-profit. Z kolei School Breakfast Program wspiera finansowo ponad 80 tys. szkół, docierając do około 10 milionów dzieci.

Badanie zostało opublikowane w "The Journal of Human Resources". Dane z innych badań, przeprowadzonych między 1971 a 1974 rokiem, a następnie powtórzone w latach 2003-2004 donoszą, że powszechne występowanie nadwagi wśród dzieci w wieku od 2 do 5 lat skoczyło z 5 do 13,9 procent, natomiast u młodzieży szkolnej w wieku od 6 do 11 lat z 4 do 18,8 procent, a w wieku od 12 do 19 lat z 6,1 do 17,4 procent.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: procent | szkoły | otyłość | obiady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy