Szybkie sposoby na opryszczkę
Wyjątkowo niemiła "niespodzianka" może zaskoczyć nas w każdej chwili, ale najczęściej pojawia się w okresie przejściowym, gdy nasza odporność spada. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Jeśli akurat mamy pod ręką preparat apteczny, sprawa wydaje się prosta. Gorzej, jeśli go nie mamy. Opryszczka może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie - często zdarza się i tak, że charakterystyczne pieczenie czujemy wieczorem, tuż przed pójściem spać. Nie musimy czekać na otwarcie aptek z rozwijającym się bolesnym zakażeniem. Działajmy natychmiast. Ratunek najprawdopodobniej mamy pod ręką.
Pomóc możemy sobie naturalnym miodem - wystarczy posmarować nim chorobowo zmienione miejsce, a ból się zmniejszy. Ponadto przysmak ten zastosowany jako środek leczniczy ma działanie antybakteryjne i dezynfekujące.
Innym, niemal równie mało pracochłonnym domowym sposobem na opryszczkę jest okładanie jej pastą czosnkową powstałą z rozgniecionego w prasce lub drobno pokrojonego ząbka czosnku.
Skuteczny okaże się też świeży sok z liścia aloesu - zadziała odkażająco i przyspieszy gojenie pęcherzyków. Podobne działanie mają liście żyworódki - rozgniecione oddadzą sok, którym należy kilka razy dziennie przemywać bolesne miejsce.
Aby przyspieszyć efekty kuracji, należy w jej trakcie pić dużo ciepłej wody z cytryną (najlepszy napój na początek dnia - usuwa nagromadzone zanieczyszczenia, a dodatkowo rozkręca procesy trawienne) lub ziołowych herbat, ograniczyć stres i porządnie się wysypiać. Warto też przyjrzeć się swojej diecie - uśpiony wirus opryszczki uaktywnia się, gdy ta jest zbyt monotonna, zawiera zbyt wiele cukru oraz żywności wysoko przetworzonej lub/i nie dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych.
***Zobacz także***