Reklama

Ta dieta może uratować przed przedwczesną śmiercią. Co jeść?

Prawidłowo skomponowany jadłospis odgrywa niebagatelną rolę w zapobieganiu wielu groźnym chorobom. Co rusz pojawiają się jednak nowe, nierzadko sprzeczne z istniejącym stanem wiedzy informacje na temat tego, co i w jakich ilościach powinniśmy jeść, by długo i zdrowo żyć. Uczeni ze Szkocji postanowili rozwiać wątpliwości i opracować dietę, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Jak przekonują autorzy tychże zaleceń, stosowanie się do nich może ocalić przed przedwczesną śmiercią miliony ludzi.

Śródziemnomorska, planetarna, wegańska, sirtuinowa - mamy do wyboru całe mnóstwo diet, a każda z nich obiecuje spektakularne rezultaty, m.in. w postaci pozbycia się nadprogramowych kilogramów, detoksykacji organizmu czy ogólnej poprawy jego funkcjonowania. W gąszczu informacji i wciąż pojawiających się nowych dietetycznych zaleceń łatwo się pogubić. 

Co zatem jeść każdego dnia i w jakich ilościach, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem aż do późnej starości? Odpowiedzi na to pytanie postanowili udzielić szkoccy naukowcy.

Ta dieta to przepis na długowieczność. Co warto jeść?

Zespół uczonych z Uniwersytetu Edynburskiego dokonując analizy licznych przeprowadzonych dotychczas badań i istniejących prognoz, opracował dietę, której stosowanie ma stanowić gwarancję długowieczności. 

Reklama

Kluczem do sukcesu są właściwe proporcje poszczególnych grup pokarmów. Eksperci postulują, by z chudego mięsa, ryb i nabiału pozyskiwać 350 kcal dziennie - tyle, ile dla przykładu zawiera jedna duża pierś z kurczaka. 720 kcal powinno pochodzić z owoców i warzyw, a 820 z produktów pełnoziarnistych, takich jak pieczywo razowe, kasza gryczana, płatki owsiane czy otręby.

Naukowcy przekonują, że dzięki powszechnemu stosowaniu się do tych zaleceń żywieniowych, znacząco zmniejszyłaby się liczba zgonów spowodowana otyłością i jej powikłaniami, do których zaliczamy: choroby serca, cukrzycę typu 2 i niektóre nowotwory. 

Autorzy wspomnianej diety podkreślają, że jest ona również korzystna dla środowiska naturalnego, gdyż zakłada ograniczenie spożycia mięsa. 

Szkoccy eksperci, których odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie "The Lancet Planetary Health", sugerują, że dzięki wprowadzeniu wspomnianych zmian w diecie udałoby się uchronić przed przedwczesną śmiercią nawet 26 mln ludzi rocznie. 

***
Zobacz również:

Najlepsza i najgorsza pozycja do spania. Tak oczyścisz mózg z toksyn

Letnia dieta dla cukrzyka. Które owoce sezonowe mogą zaszkodzić?

Letnia dieta dla seniora

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: zdrowa dieta | zbilansowana dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama