Najlepsza i najgorsza pozycja do spania. Tak oczyścisz mózg z toksyn
Amerykańscy badacze sprawdzili, jak spać, żeby jak najdłużej zachować sprawny umysł. Jedna z popularnych pozycji ma wręcz zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Ale jest też taka, które może bardzo zaszkodzić.
Nie od dziś wiadomo, że sen to nie tylko sposób na wypoczynek, ale także regenerację całego organizmu. Chroniczne niewysypianie się może skutkować poważniejszymi dolegliwościami, niż tylko chwilowym spadkiem koncentracji.
Zobacz również: Miażdży narządy wewnętrzne. Oto najgorsza pozycja do spania
Jak spać, żeby się wyspać i być w najwyższej formie? Wpływ na jakość snu ma zarówno jego ilość, jak i jakość. Leżenie przez 8 godzin w niesprzyjających warunkach ma inną wartość, niż taka sama drzemka na wygodnym łóżku, w cichej i odciętej od źródeł światła sypialni.
Także dla naszego mózgu – wykazali naukowcy z amerykańskiego Stony Brook University, którzy przyjrzeli się naszym sennym zwyczajom i ich wpływie na zdrowie. Na podstawie długoletnich obserwacji eksperci wskazali najzdrowszą pozycję dla ośrodkowego układu nerwowego.
Okazuje się, że najlepszym doradcą w tej kwestii jest wrodzony instynkt. Jeśli śpisz na boku, a to statystycznie najczęściej wybierana pozycja – lepiej tego nie zmieniaj. Badacze udowodnili, że takie ułożenie ciała sprzyja skutecznemu oczyszczaniu mózgu z toksyn i innego typu "odpadów".
Zobacz również: Co pozycja, w jakiej śpisz mówi o tobie i twoim zdrowiu?
Efekt? Mniejsze ryzyko wystąpienia w późniejszym okresie życia choroby Alzheimera, która osłabia połączenia między komórkami nerwowymi, działając niszczycielsko na mózg. Chorzy na pewnym etapie tracą kontakt z rzeczywistością – nie rozpoznają najbliższych, odmawiają jedzenia i przestają być samodzielni.
Regularne spanie na boku może opóźnić ten proces, a w niektórych przypadkach zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby – przekonują eksperci, równocześnie ostrzegając przed inną pozycją spania.
Według badaczy z amerykańskiego uniwersytetu bezwzględnie należy unikać spania na brzuchu. Ciało ułożone w ten sposób wreszcie zacznie boleć. Wszystko z powodu przeciążenia napiętych mięśni i stawów. Wzrasta również ryzyko wystąpienia refluksu.
Zobacz również: Najlepsza i najgorsza pozycja do spania dla kręgosłupa, żołądka i płuc