Tarczyca bajkalska: Właściwości i zastosowania
Tarczyca bajkalska to roślina o wyjątkowych właściwościach. Nic dziwnego, że już przed wiekami wykorzystywano ją w medycynie naturalnej do zwalczania infekcji układu oddechowego, alergii czy stanów zapalnych i gorączki. Była pomocna także w zatruciach pokarmowych, łagodziła dolegliwości trawienne. Współcześnie stosuje się ją nie tylko do celów leczniczych, ale też jako naturalny środek na trądzik i podrażnienia skóry. Sprawdź, dlaczego warto korzystać z dobroczynnych właściwości tarczycy bajkalskiej.
Tarczyca bajkalska (nazywana też bajkaliną) to roślina występująca na terenie Rosji (głównie na Syberii), północnych Chin, Mongolii i Japonii. Od wieków była wykorzystywana w tradycyjnej medycynie. Bajkalina osiąga niewielkie rozmiary, a jej cechą charakterystyczną są niewielkie niebiesko-fioletowe kwiaty. Surowcem leczniczym rośliny jest jednak korzeń. To w nim znajdują się cenne substancje bioaktywne, które korzystnie wpływają na ludzki organizm. Przede wszystkim chodzi o flawony typu lipofilnego: bajkalinę, wogoninę i wogonozyd.
Tarczyca bajkalska jest dostępna w aptekach i sklepach internetowych w postaci suszonego i mielonego korzenia, a także ekstraktu w płynie i suplementów diety. Bajkalina to również cenny składnik wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów.
Znajdujące się w tarczycy bajkalskiej substancje bioaktywne działają przeciwzapalnie i są pomocne w walce z infekcjami o podłożu wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym. Napary z wysuszonego korzenia niwelują objawy infekcji górnych dróg oddechowych i stymulują układ odpornościowy. Mogą być również wsparciem w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby.
Ze względu na duże stężenie flawonoidów tarczyca bajkalska zmniejsza też ryzyko miażdżycy i innych chorób serca. Skutecznie obniża bowiem poziom złego cholesterolu i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Napary z korzenia rośliny chronią też przed zakrzepami, utrudniając zlepianie się płytek krwi.
Przeciwzapalne właściwości bajkaliny wykorzystuje się również w środkach do higieny jamy ustnej. Są one pomocne w walce z chorobami dziąseł i przyzębia, a nawet grzybicą. Łagodzą też rany wynikające z noszenia protez i działają bakteriobójczo, więc chronią przed próchnicą.
Tarczyca bajkalska wykazuje też korzystny wpływ na wygląd skóry i włosów. Znajdujące się w niej przeciwutleniacze usuwają z organizmu wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia się. Bajkalina działając przeciwzapalnie, łagodzi też podrażnienia skóry i pomaga zwalczyć trądzik.
Wciąż trwają też badania nad skutecznością bajkaliny w walce z nowotworami. Eksperymenty na zwierzętach dają nadzieję na wykorzystywanie w przyszłości ekstraktu z rośliny do leczenia nowotworu płuc, a nawet białaczki szpikowej.
Tarczycę bajkalską można przyjmować w postaci suplementu diety, jednak lepiej przyswajalne przez organizm są napary przygotowane z suszonego korzenia rośliny (500 g kosztuje ok. 50 zł). 3 g korzenia wystarczy zalać szklanką wrzątku i gotować przez 5 minut, a następnie przecedzić i wypić lub stosować zewnętrznie na skórę w postaci okładów. Z korzenia bajkaliny można również przyrządzić leczniczą nalewkę (jest też dostępna w sklepach internetowych). Warto pamiętać, by nie przekraczać maksymalnej dawki dziennej, czyli 15 g suszonego korzenia. Substancji nie powinny przyjmować kobiety w ciąży. Stosowanie bajkaliny należy też skonsultować z lekarzem, jeśli cierpimy na przewlekłe choroby lub stale przyjmujemy leki.