Reklama

Ten zabieg robi furorę w uzdrowiskach - kąpiel borowinowa

Kąpiel borowinowa to zabieg, który jest w ofercie wielu ośrodków uzdrowiskowych oraz sanatoriów. Pomaga on na problemy związane z układem ruchu, nerwobóle czy zwyrodnienie stawów. Ponadto borowina wspiera proces odchudzania i pozbycia się cellulitu, a także zmniejsza obrzęki i eliminuje ból. Sam zabieg jest bardzo przyjemny i działa rozgrzewająco, a także regeneracyjnie dla naszego organizmu. Na co pomagają kąpiele borowinowe? Kto powinien korzystać z ich dobrodziejstw, a kto ich unikać? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym jest borowina?

Borowina jest specjalnym rodzajem torfu i powstała na skutek rozkładu roślin, wydobywa się ją w kopalniach odkrywkowych, także w Polsce. Po jej przetworzeniu używa się ją jako składnik wielu lekarstw, a także kosmetyków. W naszym kraju borowinę do zabiegów leczniczych stosuje się mniej więcej od początku lat 60. XIX wieku, między innymi w sanatoriach czy ośrodkach uzdrowiskowych.

Ten naturalny surowiec ma wiele właściwości zdrowotnych i zawiera cenne minerały istotne dla kondycji całego organizmu. Do najważniejszych należy między innymi białko, które działa nawilżająco i zmiękczająco na skórę. Drugim ważnym składnikiem są garbniki: oczyszczają one skórę i łagodzą podrażnienia, a także pełnią funkcję ściągającą. W składzie borowiny znajdują się też istotne minerały, takie jak magnez, żelazo czy wapń. Mają one niebagatelne znaczenie dla zdrowia i wspierają kondycję zarówno psychiczną, jak i fizyczną.

Reklama

Jakie ma właściwości ma kąpiel borowinowa?

Borowina ma małe przewodnictwo cieplne, dlatego świetnie nadaje się do kąpieli w celu podgrzania części ciała pacjenta, u którego wykonuje się zabieg. Co prawda temperatura papki może wynosić nawet 45 stopni Celsjusza, ale nie grozi to poparzeniem skóry. Zabieg ten cieszy się dużą popularnością ze względu na wiele właściwości zdrowotnych, a ich lista jest dość długa.

Do najważniejszych można zaliczyć zwyrodnienie stawów, reumatyzm czy przewlekłe bóle ze strony układu ruchu. Kąpiel borowinowa jest zalecana osobom zmagającym się z otyłością, gdyż wspiera walkę z cellulitem i zmniejsza obrzęki. Borowina działa leczniczo na zapalenie pochwy i inne problemy ginekologiczne, ponieważ regeneruje śluzówkę i działa antybakteryjnie. W sanatorium często zabieg ten stosuje się u pacjentów z problemami kręgosłupa i bóli w odcinku szyjnym, w celu zmniejszenia przykurczy i rozluźnieniu napiętych mięśni.

Jak wygląda ten zabieg?

Aby przygotować kąpiel borowinową, na początku miesza się ze sobą torf oraz wodę. Z mieszanki tej powstaje gęsta papka, którą podgrzewa się do 45 stopni Celsjusza, a następnie przelewa się ją do wanny. Pacjent kładzie się w mieszance na około 15-25 minut: na jedną kąpiel potrzeba około stu kilogramów borowiny! Zabieg pobudza receptory skóry i pomaga pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i usprawnia krążenie krwi. Po przebytej kąpieli zaleca się godzinny odpoczynek w temperaturze 22-25 stopni Celsjusza oraz unikanie nadmiernej aktywności fizycznej.

Kto powinien unikać kąpieli w borowinie?

Zabieg ten nie jest odpowiedni dla wszystkich osób, istnieje bowiem lista przeciwwskazań do korzystania z tej formy leczenia i relaksacji. Do najważniejszych należą:

  • nowotwory,
  • gruźlica,
  • problemy ze strony układu krążenia,
  • choroby układu oddechowego,
  • żylaki czy zakrzepowe zapalenie żył,
  • choroby pęcherza moczowego.

Zabiegów z wykorzystaniem borowiny odradza się również kobietom w ciąży, dzieciom poniżej siódmego roku życia oraz cukrzykom. Oczywiście każda osoba przed tą formą terapii powinna skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym, w celu wykluczenia innych chorób i przeciwwskazań do skorzystania z kąpieli borowinowych.

Inne zastosowania borowiny

Borowina ma szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i medycynie. Oprócz kąpieli borowinowych uzdrowiska często oferują szerszy pakiet zabiegów z wykorzystaniem surowca. Jedną z opcji są zabiegi rozgrzewające, których zadaniem jest rozluźnienie mięśni i usunięcie zakwasów. Inną formą terapii stanowi zabieg chłodzący z borowiny, a jego cel to łagodzenie stanów zapalnych w różnych częściach ciała. Miejscowo stosuje się też okłady borowinowe: w ten sposób można przyspieszyć metabolizm oraz uzyskać zadowalające efekty odchudzające. Ponadto skóra po takim zabiegu staje się wygładzona i aksamitna w dotyku.

Zobacz również:

Co wypłukuje magnez, wapń i potas?

Zajady na ustach: Co je powoduje? Jak się ich pozbyć?

Słońce bywa zdradliwe. Objawy oparzenia słonecznego

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy