Reklama

Tymianek zwalcza paciorkowce oraz wirusa opryszczki i grypy

Tymianek pospolity należy do rodziny jasnotowatych; pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego i znany jest również pod nazwą macierzanka tymianek. Wykazuje bardzo silne właściwości i skutecznie zwalcza wszelkie szkodliwe bakterie, które wywołują stany zapalne i podrażnienia. Najczęściej stosowany jest na skórę jako składnik produktów przeznaczonych do kąpieli oraz w kuchni do wzmacniania smaku potraw. Niektóre substancje produkowane na bazie tymianku mają jedynie właściwości aromaterapeutyczne. Należą do nich tymol, thujanol oraz karwakrol. Olejek tymiankowy należy zawsze stosować z ostrożnością i w umiarkowanych ilościach, gdyż zioło to ma bardzo silne właściwości. Zwalcza paciorkowce, drożdżaki oraz wirusy opryszczki i grypy.

Tymianek na przeziębienie i grypę

Tymianek jest bardzo skuteczny w zwalczaniu przeziębień i grypy. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, antybiotyczne, przeciwskurczowe, moczopędne, antyseptyczne oraz wykrztuśne.

Tymianek może również stymulować produkcję białych krwinek i działa wzmacniająco na układ odpornościowy. Jest doskonałym środkiem oczyszczającym, który pomaga pozbyć się toksyn i szkodliwych substancji chemicznych z organizmu.

Tymianek jest też bardzo aromatyczny, a jego nazwa pochodzi od greckiego “thymos” - perfumować.

Właściwości prozdrowotne tymianku

Reklama

Tymianek pomaga w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Z łatwością radzi sobie z infekcjami dróg oddechowych, grypą, przeziębieniem, bólem gardła, kaszlem, krztuścem, katarem, zapaleniem oskrzeli czy zapaleniem krtani.

Tymianek na nieżyt nosa i gardła

Zioło to doskonale nadaje się również do inhalacji. Stosowane w takiej formie pomaga w problemach zdrowotnych, pojawiających się w obszarze nosa, gardła i klatki piersiowej.

W przypadku zapalenia dziąseł, pleśniawek czy innych infekcji w obrębie jamy ustnej, tymianek stosuje się do płukania ust. Wielu ekspertów twierdzi, że już 1% roztwór tymianku może pomóc w złagodzeniu tych dolegliwości.

Jedno z badań potwierdziło, że olejek tymiankowy, podobnie jak inne olejki eteryczne, może działać jako środek wykrztuśny i pomóc w pozbyciu się kaszlu.

Tymianek na bezsenność i depresję

Tymianek wykazuje także korzystne działanie na nasz umysł. Dzięki swoim właściwościom wpływa łagodząco w przypadku depresji, przewlekłego zmęczenia i bezsenności. Ponadto poprawia krążenie i przyspiesza przepływ krwi, co wpływa stymulująco na naszą pamięć i możliwości logicznego myślenia.

Eteryczny olejek tymiankowy stosowany był w przeszłości do dezynfekcji rąk przed operacją.

Jedno z badań przeprowadzonych we Francji wykazało, że tymianek może zniszczyć aż 90 procent mikrobów w ciągu zaledwie godziny. Dotyczy to zarówno gronkowca, bakterii Proteus, grzybów Cryptococcus czy paciorkowców.

Inne zastosowania tymianku

Tymianek może być stosowany również w innych dolegliwościach:

• Leczy infekcje układu moczowego (w tym pęcherza moczowego) i działa jak środek moczopędny

• Leczy zapalenia bakteryjne i grzybicze pochwy

• Leczy grzybicę paznokci

• Skutecznie działa jako środek do odkażania rąk

• Łagodzi bóle reumatyczne, kontuzje u sportowców, bóle mięśni, rwę kulszową, zwichnięcia, podagrę i artretyzm

• Działa łagodząco na skórę w miejscach ukąszeń owadów

• Działa leczniczo w przypadku grzybicy stóp

• Pozwala pozbyć się kurzajek i wyprysków trądzikowych

• Działa tonizująco na włosy

• Reguluje miesiączkę

• Pozwala pozbyć się pasożytów

• Przyspiesza gojenie się zranień na skórze

• Podnosi poziom kwasów tłuszczowych omega-3 DHA w błonach komórkowych nerek, mózgu i serca

W warunkach domowych można przyrządzić własny olejek do masażu. W tym celu mieszamy ze sobą olejki eteryczne z tymianku, drzewa sandałowego, lawendy, rozmarynu, jojoby i pestek winogron. Mieszanka pomaga w przypadku łysienia plackowatego. Należy przez kilka miesięcy codziennie masować nią skórę głowy.

Jeśli zmagamy się z podrażnieniem skóry, warto wykonać inną miksturę. Mieszamy ze sobą olejki z pestek grejpfruta, bergamotki, lawendy, sosny, cytryny i rozmarynu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tymianek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy