Typowe objawy uszkodzenia wątroby
Wątroba jest bardzo ważnym organem. Jej głównym zadaniem jest oczyszczanie krwi z toksyn. Początkowo nie odczuwamy, że coś może dziać się z naszą wątrobą, jednak z czasem skutki mogą być już nieodwracalne. Zobacz, na jakie objawy, mogące zwiastować problemy z wątrobą, trzeba zwrócić uwagę.
Nudności i problemy z trawieniem to częste objawy zatrucia pokarmowego, ale również choroby lokomocyjnej, zawroty głowy lub migreny, bywają też czasami objawami uszkodzenia nerek lub wątroby. Schorzenie wątroby objawia się uczuciem mdłości, czego przyczyną może być mała zdolność wątroby do czyszczenia krwi z toksyn i zmiany metabolizmu. W takich sytuacjach należy udać się do lekarza.
Zmęczenie
Uszkodzenie wątroby może objawiać się również zmęczeniem. Organizm pracuje wolniej, a człowiek potrzebuje więcej odpoczynku. Spowodowane jest to tym, że wątroba jest osłabiona czego skutkiem jest nieodpowiednie czyszczenie krwi z toksyn, które odkładają się w krwiobiegu.
Nieprawidłowe trawienie wywołane jest zbyt małą ilością kwasu żółciowego, czego skutkiem jest brak apetytu lub spadek masy ciała. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy udać się do lekarza, gdyż może to nieść za sobą poważne konsekwencje.
Problemy z trawieniem
Wątroba wytwarza żółć ,która pomaga jelitom cienkim wchłaniać dużą ilość substancji odżywczych z pokarmu. Jednak brak żółci w organizmie objawia się problemom z trawieniem i niestrawnością, biegunką, a także wzdęciami, zaparciami, kamieniami żółciowymi czy nietolerancją alkoholu.
Picie odpowiednich ilości napojów w ciągu dnia sprawia, że mocz ma barwę jasną i przejrzystą, ale jeżeli kolor zmieni się nagle na ciemniejszy niż zwykle, może to być objawem uszkodzonej wątroby. Podwyższony poziom bilirubiny we krwi powoduje zmianę koloru moczu, co jest jednym z pierwszych objawów problemów z wątrobą, ale także problemem mogą być inne czynniki, takie jak odwodnienie, zakażenie dróg moczowych, skutki uboczne przyjmowania niektórych leków czy zaburzenia czynności nerek. Dlatego należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny takiego stanu.
Zmiana koloru stolca
Przeważnie kolor stolca jest brązowy jednak z powodu problemów z wątrobą barw może okazać się blado żółta lub szarawa. Jeżeli kolor stolca zmienia się dość często należy udać się do lekarza.
Jeżeli skóra języka, palców i twarzy, a także białka oczu nagle staną się żółte jest to objawem choroby wątroby, a powodem takiego stanu jest zwiększona ilość bilirubiny we krwi. Żółtaczka może być spowodowana problemami z trzustką lub pęcherzykiem żółciowym
Ból brzucha
Bóle brzuch, skurcze i wzdęcia to objawy wodobrzusza związanego z problemami wątrobowymi. Wodobrzusze jest to stan w którym płyn gromadzi się w brzuchu, czego skutkiem jest uszkodzenie wątroby lub jej marskość, może to też zwiększać ciśnienie krwi dlatego wizyta u lekarza jest wówczas bardzo wskazana.
Zatrzymanie płynów w stopach lub kostkach może być spowodowane uszkodzeniami wątroby. Skutki są podobne do wodobrzusza, ale płyn jest gromadzony w obrębie kończyn dolnych. Przyczyną mogą być także zaburzenia hormonalne, niewydolność serca ,choroby układu limfatycznego lub problemy z nerkami.
Problemy skórne
Jeżeli na twojej skórze pojawiają się dość często siniaki nie wiadomo z jakich powodów, odpowiedź jest jednoznaczna, jest to objaw uszkodzenia wątroby. Jeśli mimo stosowania wszelkiego rodzaju maści czy kremów siniaki nie znikną, udaj się do lekarza.