Uczeni ostrzegają: Chrapanie zwiększa ryzyko śmierci
Okazuje się, że błaha z pozoru dolegliwość, jaką jest chrapanie, może być objawem schorzenia, które w dobie pandemii jest szczególnie niebezpieczne. Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny są bowiem aż trzy razy bardziej narażone na śmierć w wyniku wywołanej przez koronawirusa choroby COVID-19.
Jak wynika z ustaleń brytyjskich uczonych, osoby, którym dokucza chrapanie, nie powinny lekceważyć tej z pozoru błahej dolegliwości - zwłaszcza w dobie pandemii.
Może być ono objawem schorzenia, które znacząco zwiększa ryzyko zgonu w wyniku choroby koronawirusowej.
Obturacyjny bezdech senny powodujący głośne chrapanie w nocy oraz senność, bóle głowy i kłopoty z koncentracją w ciągu dnia, to schorzenie będące wynikiem powtarzających się w czasie snu epizodów zatrzymania oddychania.
Choroba ta sprzyja niedoborom snu, a także potęguje ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu i zawału serca.
Naukowcy z University of Warwick do długiej listy groźnych skutków obturacyjnego bezdechu sennego dodali właśnie kolejny.
Jak wynika z ich najnowszej analizy, której rezultaty opublikowano właśnie na łamach czasopisma medycznego "Sleep Medicine Reviews", schorzenie to jest wyjątkowo niebezpieczne właśnie teraz, w czasie pandemii, ponieważ aż trzykrotnie zwiększa prawdopodobieństwo zgonu w wyniku zachorowania na wywołaną przez koronawirusa chorobę COVID-19.
- Pacjenci cierpiący na obturacyjny bezdech senny muszą być świadomi konsekwencji lekceważenia tej choroby. Powinni oni bezwzględnie przestrzegać wszelkich środków ostrożności - nosić maseczkę, zachowywać społeczny dystans i wykonywać testy, gdy tylko zauważą jakiekolwiek niepokojące objawy - ostrzega dr Michelle Miller, główna autorka badania.
Uczona dodaje, że aż 85 proc. osób cierpiących na to schorzenie nie jest diagnozowanych.
I przypomina, że uporczywe chrapanie połączone z chronicznym zmęczeniem i niewyspaniem jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym, który skłonić nas powinien do wykonania niezbędnych badań w tym kierunku.