Reklama

Ukojenie dla wątroby i trzustki. Ich właściwości znane są od wieków

Prawidłowe funkcjonowanie trzustki i wątroby ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i kondycję całego ciała. Niestety, kiepskie nawyki żywieniowe i rozmaite używki stanowią dla nich poważne ciosy. Chcesz wesprzeć ich działanie? Zapoznaj się z ziołami na wątrobę i trzustkę, które od dawien dawna postrzegane są jako ich naturalni sojusznicy.

Czym zajmują się w ciele trzustka i wątroba?

Rolą wątroby w organizmie jest nie tylko wsparcie procesów trawiennych. Do jej zadań należy usuwanie toksyn i szkodliwych produktów ubocznych przemiany materii z organizmu, a także czuwanie nad trawieniem tłuszczów oraz prawidłową gospodarką węglowodanową i białkową.

Z kolei funkcje trzustki można podzielić na dwa podstawowe obszary. Po pierwsze produkuje hormony, które są niezbędne dla regulowania poziomu glukozy we krwi. Mowa o insulinie oraz glukagonie. Po drugie trzustka odpowiada za dostarczanie do jelita cienkiego enzymy, dzięki którym możliwe jest sprawne trawienie pożywienia.

Reklama

Przeczytaj też: Obniża cukier i cholesterol we krwi. Sięgaj po liście i nasiona tej przyprawy

Zioła wspomagające wątrobę i trzustkę jako kuracja pomocnicza

Zanim przejdziemy do tego, jakie zioła na wątrobę i trzustkę działają najlepiej, trzeba podkreślić, że ich spożywanie należy traktować w kategorii uzupełnienia zdrowej i różnorodnej diety. Są sprzymierzeńcem dbania o zdrowie, ale nie zastąpią profesjonalnych kuracji medycznych zaleconych przez lekarza w sytuacji problemów z którymś z narządów. Wprowadzenie do jadłospisu ziół wspomagających trzustkę i wątrobę warto też skonsultować ze specjalistą, gdy przyjmujemy na stałe leki.

To cię zainteresuje: Wróg złego cholesterolu, sprzymierzeniec serca. Pij 3 razy dziennie

Ostropest plamisty dla oczyszczania

Jeśli chcesz wspomóc działanie wątroby i trzustki, sięgnij po ostropest plamisty. Właściwości tego ziela wymienia się zwłaszcza w kontekście odtruwania i oczyszczania organizmu. Sprzyja również trawieniu, więc warto spożywać go po obfitych, ciężkostrawnych posiłkach. Przyda się po świątecznym obiedzie albo przyjęciu, podczas którego stoły uginały się pod naporem jedzenia i napojów wyskokowych, a ty pozwoliłeś sobie na beztroskie folgowanie. Stosowanie ostropestu zaleca się również jako naturalną metodę obniżania poziomu cholesterolu.

Glistnik jaskółcze ziele wsparciem dla układu pokarmowego

Trudno analizować pracę wątroby i trzustki bez osadzania ich w kontekście innych narządów i procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Biorąc pod uwagę ich niebagatelny wpływ na trawienie, kolejnym ziołem o korzystnym działaniu jest glistnik jaskółcze ziele.

Okazuje się ogromnym wsparciem zwłaszcza w przypadku wystąpienia nudności i wymiotów. Dolegliwości te niejednokrotnie są związane z nieprawidłowościami w działaniu trzustki. Napar z glistnika pobudza także wydzielanie żółci, przez co wspomaga trawienie. Co ważne, wykazuje również pozytywne działanie na uporczywe zaparcia, a także podwyższone ciśnienie tętnicze.

Dziurawiec zwyczajny o niezwykłych właściwościach

Jego korzystne działanie na organizm miało być doceniane już przez ojca medycyny — Hipokratesa. Choć według niego dziurawiec zwyczajny był surowcem o niezwykle wszechstronnym działaniu, dzisiejszy poziom wiedzy medycznej pozwala zawęzić i skonkretyzować właściwości rośliny.

Dziurawiec poprawia trawienie, koi bóle żołądka i pomaga rozkurczać mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Wszystko za sprawą dobroczynnych flawonoidów. W jego składzie obecne są także substancje, które mają działanie moczopędne, więc spożywanie naparów z dziurawca przyczynia się do usuwania toksyn, przez co odciąża w pewnym stopniu wątrobę.

Ziele ma działanie łagodzące w przypadku stanów zapalnych. Hamuje zastoje żółci, przynosi ulgę przy kamicy żółciowej. Często mówi się o dziurawcu w kontekście wspomagania leczenia stanów zapalnych błony śluzowej i jelit. Przynosi ukojenie przy wzdęciach i zgadze.

Polecamy:

Pogromca nadciśnienia, cukrzycy i cholesterolu. Pij, gdy szwankuje zdrowie

Masz wilcze napady głodu? Sięgnij po nie: nasycą i wzmocnią organizm

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama