Reklama

Uwaga: tarczyca woła o pomoc!

Kobieca szwankuje aż 10 razy częściej niż męska. Wysyła wtedy subtelne sygnały. Nie lekceważ ich.

Problem z tarczycą kojarzysz z tyciem? Słusznie: kiedy gruczoł robi się niedoczynny, zaczynasz łapać kilogramy dosłownie "z powietrza" - bez zmiany diety czy trybu życia możesz przybrać na wadze nawet do 5 kg. Ale to nie jedyny objaw. Jak zrozumieć inne dawane przez nią znaki? Oto przewodnik. 

Tarczyca o zbyt opieszałej pracy daje znać zmęczeniem

Nie pomaga nawet długi odpoczynek. Kompletnie nie masz siły i energii. Co więcej, wolniej się ruszasz, a nawet mówisz. Zaczynasz chrapać, możesz mieć bezdechy. Nawet po przespaniu 10 godzin czujesz się senna! Masz znacznie gorszy nastrój? To też może być wina niedoczynności tego gruczołu. Gdy jego hormonów jest za mało, humor się psuje, dopadają Cię smutki i lęki. Pojawiają się trudności z koncentracją, strasznie trudno się skupić. Osłabia się pamięć.

Reklama

Spowolnienie pracy tego narządu może się objawiać uczuciem zimna, osłabieniem włosów i bólem

Ludzie wokół rozpinają swetry, a nawet je zdejmują, ale ty zapinasz swój pod samą szyję! Możesz też zauważyć, że twoje włosy są słabsze, matowe, suchsze i łamliwe. Na szczotce zostaje ich więcej, niż kiedyś... Bywa, że przerzedzają się brwi i rzęsy. O niedoczynności mogą też świadczyć bóle stawów, mięśni, a nawet kości. Nie łączą się z wysiłkiem - po prostu boli i już!


Dopadają cię częste zaparcia?

Nie pomaga jedzenie pokarmów bogatych w błonnik. Gdy tarczyca robi się niedoczynna, zwalniają wszystkie funkcje organizmu - także praca jelit. Ich zawartość jest transportowana za wolno. Przeciągające się obstrukcje mogą prowadzić do hemoroidów. Wolniejsza jest też gospodarka płynami, ciało może je zatrzymywać. Efekt: twarz robi się opuchnięta.


Nadczynna tarczyca sprawia, że źle znosisz upały

Jej hormony biorą udział w regulowaniu temperatury ciała. Gdy zaczynają szaleć, organizm nie radzi sobie z tym zadaniem. Zaczynasz nienawidzić upałów i nawet w chłodniejsze dni masz tendencję do pocenia się.

Częściej odwiedzasz toaletę

Przy nadczynności wszystko  szybciej działa, więc możesz mieć rozwolnione stolce, nawet regularne biegunki. Zaczynasz tracić na wadze, choć się nie odchudzasz. Nie tyjesz nawet po kalorycznych daniach! Jesz więcej, bo czujesz się ciągle głodna. Im szybciej pracuje tarczyca, tym większa tendencja do chudnięcia: możesz stracić do 10 kg!

Choroba ta może dawać o sobie znać drżeniem dłoni

Jest to związane z większym pobudzeniem nerwów i mięśni, spowodowanym nadmiarem hormonów tarczycy. Stajesz się drażliwa, łatwo cię zirytować; wpadasz w gniew lub niepokój. Gorzej śpisz. Podrażnione nerwy nie pozwalają zasnąć głęboko i spokojnie. Sen staje się lekki, łatwo go przerwać. W zasypianiu może Ci też przeszkadzać nagłe uczucie gorąca, podobne do uderzeń w menopauzie.

Zaburza pracę serca 

Jednym z przykrzejszych objawów rozregulowanej tarczycy są zaburzenia rytmu. Mogą się pojawiać zarówno w niedoczynności, jak i nadczynności. W tej pierwszej serce od czasu do czasu gubi miarowość, podczas gdy w nadczynności będzie wpadało w "galopkę" i biło bardzo szybko  - choć nie ma powodu, bo siedzisz lub leżysz.  

Spowolniony lub przyspieszony puls

W niedoczynności jest wolniejszy  - spoczynkowy bliżej  60 uderzeń na minutę. W nadczynności to nawet 100 uderzeń  na minutę. Migotanie przedsionków. Zdarza się w nadczynności. Wywołuje wielką słabość, nieodpartą chęć położenia się. Bywa przyczyną zakrzepów, które powodują udar niedokrwienny. 

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama