W czym pomoże nam lawenda?
Pięknie wygląda, ma ładny zapach, jest prosta w uprawie, a w dodatku pomoże nam cieszyć się zdrowiem i urodą. Kwiaty i liście lawendy od stuleci wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Roślina wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Znajdujący się w niej olejek eteryczny rewelacyjnie wpływa na układ oddechowy, pokarmowy i moczowy. Jest też skuteczny w walce z problemami skórnymi, takimi jak trądzik. Lawenda to obowiązkowy element stylizacji prowansalskich, ale roślina wprowadzi niezwykły nastrój w każdym pomieszczeniu. Sprawdź, jakie właściwości ma lawenda i do czego jest wykorzystywana.
Roślina pochodzi z rejonów śródziemnomorskich, gdzie od setek lat była wykorzystywana w ziołolecznictwie. Na świecie występuje około 40 gatunków lawendy. Obecnie najtrwalszy z nich (lawenda wąskolistna) uprawia się na wielu obszarach Europy i Ameryki Południowej, najsłynniejsze lawendowe pola znajdują się w Prowansji. Uwagę zwracają piękne, liliowo-fioletowe kwiaty, z których pozyskuje się cenny olejek eteryczny. Lawenda kwitnie od czerwca do września. Jej ziele charakteryzuje się gorzkim, szczypiącym smakiem, a także przyjemnym kwiatowym aromatem. Kwiaty lawendy zawierają mnóstwo cennych dla zdrowia substancji: garbniki, fitosterole, antocyjany, przeciwutleniacze, kwasy i sole mineralne oraz olejek eteryczny.
Kwiaty i liście lawendy wykorzystywane są w ziołolecznictwie do zwalczania problemów trawiennych. Znajdujące się w nich substancje pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, co zapobiega niestrawnościom, zaparciom i wzdęciom. Roślina działa też moczopędnie, co w połączeniu z jej antybakteryjnymi właściwościami świetnie wpływa na układ moczowy – chroni przed infekcjami, oczyszcza organizm i przewody moczowe.
Z kolei olejek lawendowy pozyskiwany z kwiatów rośliny pozytywnie wpływa na układ oddechowy i ułatwia organizmowi zwalczanie infekcji. Z powodzeniem wykorzystuje się go w stanach zapalnych gardła czy oskrzeli, a nawet w celu złagodzenia objawów astmy. Olejek stymuluje też układ immunologiczny i wzmacnia naszą odporność. Wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego – działa kojąco i uspokajająco w sytuacjach stresu i zdenerwowania, ułatwia też zasypianie i spokojny sen. Z kolei w trakcie zmęczenia zapach lawendy działa pobudzająco i dodaje energii. Olejek lawendowy jest też skuteczny w walce z problemami dermatologicznymi – działa antyseptycznie, przyspiesza gojenie się ran i regenerację naskórka. Pomaga więc pozbyć się trądziku i łupieżu.
W ziołolecznictwie
Garbniki znajdujące się w kwiatach lawendy posiadają właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Z tego względu są popularnym składnikiem leczniczych mieszanek ziołowych. Napary z kwiatów lawendy pomogą zwalczyć zapalenie pęcherza oraz problemy trawienne. Łyżeczkę suszonych kwiatów wystarczy zalać wodą w temperaturze 95 stopni Celsjusza i zaparzać pod przykryciem przez 10 minut. W trakcie infekcji górnych dróg oddechowych pomocne będą też inhalacje z dodatkiem kilku kropel olejku lawendowego (5-10 kropel na miskę wody).
W kuchni
Lawenda jest wykorzystywana jako przyprawa do potraw mięsnych (ale też ryb i warzyw), idealnie komponuje się szczególnie z dziczyzną. Ma słodki smak z lekko cytrusową nutką. Jest składnikiem ziół prowansalskich. Do potraw można dodawać niewielkie ilości świeżych lub suszonych kwiatów i liści rośliny.
Kąpiele i masaże
Olejek lawendowy jest polecany na migreny i stres – ulgę przyniesie nasmarowanie nim skroni głowy lub dodanie kilku kropel do kąpieli. Lawenda rozszerzy naczynia krwionośne i pomoże zwalczyć ból oraz napięcie mięśniowe. Olejek jest też skuteczny w trakcie masażu – łagodzi napięciowe i reumatyczne bóle stawów oraz mięśni.
W kosmetyce
Olejek lawendowy jest dodatkiem wielu kosmetyków – kremów do twarzy, balsamów do ciała, mydeł, żeli, szamponów i odżywek. Ich stosowanie poprawi kondycję skóry i włosów.
W walce z insektami
Zapach lawendy skutecznie odstrasza mole, komary i inne owady. Dlatego warto uprawiać lawendę w ogródku, na balkonie czy w doniczkach na parapecie. W szafach możemy też umieścić saszetki z suszonymi kwiatami nasączone dodatkowo olejkiem lawendowym (saszetkę łatwo przygotujesz samodzielnie, korzystając np. z gazy).