Reklama

Reklama

Wakacyjna porcja słońca i witamin

Dla większości z nas zbliża się ulubiona pora roku - lato, kiedy dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, spacerujemy, uprawiamy sporty.

Dzieci mają wakacje, odpoczywają i nabierają sił do sprostania nowym obowiązkom szkolnym. Co zrobić, by maksymalnie wykorzystać słoneczne miesiące na odpoczynek i w pełni sił wrócić do zawodowych i szkolnych zajęć?

Reklama

Lato to czas odpoczynku od codziennych schematów - wyjeżdżamy na wakacje i chodzimy na długie spacery po to, aby zmienić trochę rytm życia. Także nasze pociechy regenerują siły po szkolnych trudach, nieustannie biegając za piłką lub grając w swoje ulubione gry. Warto wykorzystać letni czas na wprowadzenie nowych, zdrowych zwyczajów, które pomogą całej rodzinie w odpoczynku i przygotowaniu się do nowych obowiązków.

5 porcji warzyw, owoców lub soku w ciągu dnia to zalecana przez specjalistów naturalna dawka witamin, dzięki której codzienne posiłki naszej rodziny będą nie tylko smaczne ale też zdrowe i pożywne. Dlaczego tak ważne staje się, aby zarówno dzieci jak i rodzice każdego dnia spożywali 5 porcji warzyw, owoców lub soku?

Jak podkreśla ekspert kampanii Justyna Domanowska-Kaczmarek, psycholog żywienia: "Często zapominamy o tym, że dzieci są świetnymi obserwatorami - patrzą na to, co jemy i chcą jeść tak jak my. Dlatego warto pamiętać każdego dnia, że jeśli mówimy dzieciom o dobrych przekąskach, same powinnyśmy je spożywać. Ważne, abyśmy wiedziały i rozumiały, dlaczego warzywa, owoce i soki są ważne. To pozwala na przekonujące i wiarygodne tłumaczenie dzieciom, dlaczego tak istotne okazuje się ich spożywanie". Warzywa, owoce i soki dostarczają do organizmu składniki mineralne, witaminy i błonnik, tak ważne w codziennym życiu, a różnorodna dieta jest niezbędna dla naszego organizmu - to ważne, aby dzieci uczyły się tego właśnie od nas.

Naturalne witaminy w pełni sezonu

W pełni sezonu warzywno-owocowego nie trudno o smaczne i tanie produkty, a w przygotowaniu urozmaiconych potraw ograniczać nas może tylko wyobraźnia. Jeśli nasze pociechy lubią kuchenne eksperymenty, nie wahajmy się skorzystać z ich pomysłów i pomocy w kuchni. Dobrym pomysłem będzie wspólne przygotowanie obiadu - warzywnej zupy, w skład której wejdzie brokuł, kalafior, marchewka oraz groszek, drugiego dania z pyszną sałatką oraz deseru - galaretki owocowej czy też ciasta z owocami.

Obok potraw warto postawić szklankę soku, który jest warzywno-owocową porcją i dostarcza do organizmu naturalnych witamin. Wiele mam nie podaje swoim dzieciom wystarczającej liczby porcji, tłumacząc się brakiem czasu na przygotowanie przekąski, a także niemożnością kupienia świeżych produktów w pobliżu domu.

W okresie letnim to zadanie staje się o wiele łatwiejsze, niemal przy każdym sklepie znajdują się półki pełne świeżych pomidorów, papryki, ogórków ale także owoców - jabłek, gruszek czy winogron. A to przecież tylko te najbardziej znane produkty! Na sklepowych półkach znaleźć możemy o wiele więcej smaków i kolorów. Niezmiennym argumentem, jaki przytaczają osoby lekceważące zalecenia dietetyków jest to, że zarówno dzieci jak i dorośli nie lubią tych produktów. Owoców i warzyw jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie, jeśli poszuka.

Ale nawet dla najbardziej opornych rozwiązaniem jest pyszny sok, który może dostarczać do organizmu m.in. beta-karoten, witaminę C oraz składniki mineralne, a ilość smaków, które są dostępne na rynku, zaspokoi gusta nawet bardzo wymagających.

Dowiedz się więcej na temat: wakacje | smak | warzywa | owoce | witaminy | lato | owoców | Phoenix Suns | Słońce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje