Reklama

Wczesne symptomy raka piersi, o których mało kto mówi

Twoim obowiązkiem, jako kobiety, jest dbanie o swoje ciało, a zwłaszcza o jego delikatne części, takie jak piersi. Pamiętaj, aby badać je - pod kątem wczesnych objawów raka - co pół roku. Możesz również zrobić to w domu. W przypadku raka piersi ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki jak najszybciej. Znając ryzyko, będziesz mogła przedsięwziąć odpowiednie kroki zapobiegawcze.

Informowanie kobiet o ryzyku


Organizacje badawcze oraz uniwersytety pracują nad informowaniem kobiet o ryzyku. Zbierają również potrzebne środki na opracowanie leczenia nowotworu piersi. Wiele wczesnych symptomów jest łatwych do zidentyfikowania. Jako kobieta musisz o nich wiedzieć. Oprócz tego powinnaś umieć rozpoznać podejrzane zmiany w swoich piersiach. Oto cztery znaki ostrzegawcze, które mogą oznaczać nowotwór piersi. Pamiętaj, aby ich nie ignorować, ponieważ mogą wydawać się one częstymi dolegliwościami.


Spójrz poza guzy

Lekarze zazwyczaj szukają guzów jako objawu nowotworu. Kiedy je znajdą, dopatrują się innych oznak, aby potwierdzić swoją diagnozę. Do wykrycia guzów oraz innych deformacji używa się mammografów.

Reklama

Niestety mammografy działają na zasadzie jonizacji promieniowania, co uważane jest za jedną z możliwych przyczyn raka. Oprócz tego wyniki te nie zawsze są w 100 procentach poprawne.

Dwie formy nowotworów

Nowotwór piersi występuje w dwóch głównych formach – złośliwej i niezłośliwej. Ta druga jest niebezpieczna, jednak mammograf nie wykryje różnic pomiędzy nimi. Tak więc metoda ta może sprawić, że rodzaj nowotworu zostanie źle zidentyfikowany, przez co zostanie wprowadzone niepotrzebne leczenie, takie jak radioterapia i chemioterapia.

Termoterapia

Alternatywą dla mammografii jest termoterapia, dzięki której lekarz nie tylko widzi guzy, lecz także to, że w piersiach rozpoczął się proces angiogenezy.

Angiogeneza jest procesem tworzenia się naczyń włosowatych. Jeśli występuje, oznacza to, że twój organizm próbuje utworzyć nowy system, który doprowadzałby krew do nowo powstałych guzów piersi.

Sprawdzanie zdrowia komórek oraz hormonów

Wielu lekarzy uważa, że nasza genetyka również ma wpływ na rozwój nowotworu. Innymi słowy, istnieje większe ryzyko, że chora matka przekaże go córce. Istnieje jednak dużo więcej czynników, które mogą spowodować raka. Niektóre z nich to:

• czynniki środowiskowe

• jedzenie

• styl życia

Czynniki te mają wpływ na twój układ hormonalny oraz produkcję i regulację hormonów. Naukowcy uważają, że zaburzenia hormonalne są jednym z czynników wpływających na ryzyko zachorowania na nowotwór piersi.

Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem za każdym razem, kiedy twoje piersi staną się bolesne. Może być to ból średni, zmieniający nasilenie lub w rzadkich przypadkach pulsujący. Większość kobiet uważa, że oznaką nowotworu jest guz, który powoduje ból. Jednak guzy mogą być rozproszone lub rosnąć w tkance.

Rak piersi nie zawsze objawia się guzami

Według naukowców z MD Anderson Cancer Center w Houston rak piersi nie zawsze objawia się guzami. Mogą występować inne objawy takie jak podrażnienie, stan zapalny, wydzielina z sutków, tworzenie się dołeczków, odwrócenie sutka lub zaczerwieniona lub zgrubiała skóra wokół sutka.

Dr. Naoto Ueno z MD Anderson Cancer Center uważa, że guz nowotworowy może być bardzo niewielki, a czasami w ogóle może go nie być. Objawem może być niewielkie zaczerwienienie, które może nie wydawać się niczym niepokojącym.

Związek między nowotworem piersi a bólem pleców

Jeśli cierpisz na bóle górnego odcinka pleców, który sprawia wrażenie, jakby zaczynał się głęboko w kościach, to musisz podejść do tego poważnie. Uważa się, że taki symptom może być wczesną oznaką nowotworu. Nie oznacza to jednak, że każdy ból pleców związany jest z rakiem piersi.

Jeśli ból pleców nie mija po leczeniu i rozciąganiu, to może oznaczać to początkowy etap tworzenia się nowotworu. Jeśli zauważysz nasilający się ból oraz ciśnienie spowodowane rozrostem tkanki, to nadszedł czas, aby odwiedzić lekarza.

Niedobór niezbędnych składników odżywczych

Jako środek zapobiegawczy w nowotworach piersi ważne jest, aby twój organizm otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Szczególnie jeśli twoja dieta nie jest bogata w jod czy witaminę D, których niedobór zwiększa ryzyko tego typu nowotworu. Wśród Amerykanów i Europejczyków niedobory zdarzają się bardzo często.

Ciekawe jest, że coś czego nie jesz, może być przyczyną chorób takich jak nowotwór piersi. Badania wykazały, że prawie u 3/4 zdrowych dorosłych stwierdza się niedobór jodu, który to jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju komórek nowotworowych nie tylko w piersiach, lecz także innych częściach ciała. Niedobory witaminy D również uważane są za czynnik zwiększający ryzyko.

Na co wskazuje niedobór witaminy D

Eksperyment przeprowadzony w 2012 roku i opublikowany w „Indian Journal of Endocrinology&Metabolism” wykazał, że niedobór witaminy D bardzo często występuje u kobiet chorych na raka piersi. Inne badania potwierdziły te wyniki.

Upewnij się, że twoja dieta zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i nigdy nie ignoruj tych, które mogą pomóc w zapobiegnięciu nowotworu. Należą do nich między innymi cynk i selen.

Pomocna może okazać się także konsultacja z lekarzem stosującym medycynę integracyjną lub doświadczonym naturopatą. Są oni w stanie rozpoznać niedobory różnych składników. Pomogą ci także osiągnąć równowagę biologiczną, która pomoże ci zapobiec rozwojowi zmian nowotworowych w piersiach.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy