Wiele kobiet wstydzi się zadać te pytania. Przez to trafiają do lekarza zbyt późno

Jak przygotować się do badania piersi? Najczęściej zadawane pytania
Jak przygotować się do badania piersi? Najczęściej zadawane pytania123RF/PICSEL
  • Wykonywanie rutynowych badań piersi pozwala na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium jego rozwoju i całkowite wyleczenie.
  • Nadal jednak funkcjonuje wiele mitów i niejasności na temat przebiegu kontroli w gabinecie lekarskim. Problem ten dotyczy nie tylko najmłodszych pacjentek.
  • Czy badanie piersi boli? Jak się do niego przygotować i czego spodziewać się po przekroczeniu progu przychodni? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się niejasności w kontekście profilaktyki raka piersi.

Czy wiek ma znaczenie? Kiedy zacząć regularne badania i jak często je robić?

Dotykajmy się! Profilaktyka raka piersinewsrm.tv

Co jest lepsze - USG czy mammografia?

Czy badanie piersi boli?

  • Badanie USG jest nieinwazyjne i bezbolesne. Trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilkanaście minut. Przeprowadza się je w pozycji leżącej z rękami umieszczonymi pod głową. Lekarz nakłada na badany obszar ciała (zarówno piersi, jak i okolice węzłów chłonnych pod pachami) cienką warstwę żelu, następnie przesuwa głowicę aparatu ultrasonograficznego, delikatnie uciskając piersi.
  • Gdy mowa o mammografii, niepokój mogą odczuwać właścicielki bardzo wrażliwego biustu. Podczas badania może pojawić się pewien dyskomfort wynikający z ucisku piersi do płyty mammografu, jednak trwa to tylko moment, nie powoduje długotrwałego bólu i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Jak przygotować się do badania piersi?

Kiedy zgłosić się na badanie piersi?