Reklama

Witamina PP: Niezbędna dla prawidłowej pracy mózgu

Witamina PP, inaczej zwana niacyną, witaminą B3 lub kwasem nikotynowym, należy do grupy wartości odżywczych, bez których nasz organizm nie może funkcjonować prawidłowo. Witamina PP poprawia pracę mózgu i bierze udział w większości procesów życiowych. Niacyna pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że prawidłowy poziom kwasu nikotynowego we krwi może zwiększyć pewność siebie. Jak jeszcze witamina PP wpływa na nasz organizm, co robić, gdy cierpimy na jej niedobór oraz w jakich produktach jej szukać? Odpowiadamy.

Rola witaminy PP w organizmie

Witamina PP jest naszemu organizmowi niezbędna. To dlatego, że bierze udział w najważniejszych procesach, które w nim zachodzą. Po pierwsze jest nieodłącznym składnikiem przemian metabolicznych. Przyczynia się więc do produkcji energii dla naszego organizmu. Po drugie pozytywnie wpływa na jakość i krążenie krwi: bierze udział w tworzeniu erytrocytów i zapobiega krzepliwości krwi. Oczyszcza również organizm z toksyn, uspokaja ciało i umysł, pozytywnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci, poprawia pracę układu pokarmowego. Niacyna reguluje również poziom cholesterolu i cukru we krwi. Niedobór kwasu nikotynowego jest wyjątkowo odczuwalny. Jak może się objawiać?

Reklama

Objawy niedoboru

Niedobór witaminy B3 może prowadzić do rozwoju różnego rodzaju schorzeń. Występuje rzadko, najczęściej w wyniku wygłodzenia organizmu. Oto, jak się objawia:

* biegunka;

* bóle brzucha;

* stany zapalne jamy ustnej;

* zaburzenia układu pokarmowego;

* zaburzenia psychiczne, wahania nastroju, depresja.

Jak najlepiej uzupełniać witaminę B3?

Niacynę, jak każdą inną witaminę, najlepiej uzupełniać włączając do diety produkty, które są jej dobrym źródłem. Gdzie znajdziemy najwięcej kwasu nikotynowego? Głównie w produktach z grupy nabiału, a także w drożdżach, soi, mięsie, rybach, kaszach, ziarnach zbóż, słoneczniku, roślinach strączkowych, pomidorach, ziemniakach, a także w cytrusach. Te produkty powinny być nieodłącznym elementem naszej diety. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z ich ilością. Dlaczego?

Nadmiar

Warto wiedzieć, że nadmiar witaminy B3 w organizmie może być tak samo niebezpieczny, jak jej niedobór. Oto symptomy, które mogą świadczyć o nadmiarze niacyny w organizmie:

* bóle głowy;

* zaczerwienie skóry;

* jadłowstręt, niestrawność;

* bóle brzucha;

* problemy ze wzrokiem;

* zaburzona praca serca.

By zapewnić organizmowi prawidłowy poziom witamin i minerałów, należy przede wszystkim stosować zdrową dietę - bogatą w warzywa, owoce, mięso oraz produkty zawierające duże ilości wartości odżywczych. Dobrze zbilansowana dieta to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama