Reklama

Witarianizm: Dieta nie dla każdego!

Jak skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów i oczyścić organizm z toksyn? Można wypróbować wiele środków, jednak fani witarianizmu zachwalają skuteczność surowej diety.

Lato to dobry czas na odchudzanie; łatwiej wyjść na rower, czy popływać w jeziorze, by zrzucić nadmiar spożytych kalorii. Łatwiej też zastosować dietę, która pomoże nam zdobyć wymarzoną sylwetkę. Jednak coraz częściej przekonujemy się, że samo odchudzanie jest procesem długotrwałym. Każda "cudowna dieta", dzięki której szybko chudniemy sprawia bowiem, że po krótkim czasie nasz organizm odczuwa braki składników odżywczych. W efekcie po zakończeniu diety ochoczo zajadamy się zakazanymi pokarmami i...  wkrótce przekonujemy się, że dzięki "efektowi jo- jo" zamiast schudnąć, przytyliśmy!

Reklama

Oczyść się z toksyn

Jednak coraz więcej osób przechodzi latem na dietę nie tylko po to by pozbyć się fałdek na brzuchu, lecz by odtruć cały organizm, w którym skumulowało się wiele zanieczyszczeń takich jak ciężkie metale, bądź parabeny, które odkładają się głównie w naszej tkance tłuszczowej. Detoksykacja organizmu to sprawa o wiele bardziej poważna niż zwykłe ograniczenie w diecie tłuszczy bądź słodyczy, które z towarzyszeniem ruchu pomoże nam zyskać zgrabną sylwetkę.  Zwolennicy witarianizmu przekonują nas, że dzięki zastosowaniu tej właśnie diety oczyszczającej nie tylko spalimy tkankę tłuszczową, ale też wypłuczemy z ciała toksyny. Jednak dieta surowa nie może być stosowana przez wszystkich...

Surowa dieta

Witarianizm, jak każda dieta, zakłada spory rygor, jednak jej nazwa wzięła się przede wszystkim od sposobu przyrządzania spożywanych przez nas potraw. Każdy kto przechodzi na tę dietę spożywa bowiem w większości pokarmy surowe, a nie brak też i takich osób, które jedzą wyłącznie nieprzetworzoną żywność. W każdym posiłku dominują więc warzywa i owoce, które są niemrożone i niegotowane oraz pochodzą z upraw ekologicznych. Ponieważ sporą część warzyw trudno jeść tylko na surowo, dopuszczalne jest podgrzewanie potraw do 41°C, jednak bez gotowania, smażenia i pieczenia! Dlaczego obróbka termiczna żywności jest zakazana? Według specjalistów od witarianizmu, pod wpływem działania wysokiej temperatury enzymy oraz witaminy tracą dobroczynne właściwości. A przecież chodzi o to, by dostarczyć naszemu organizmowi jak największą ilość potrzebnych składników!

Witarianizm: Pomoc w chorobie

Surowa dieta została opracowana stosunkowo niedawno. Rozpropagował ją Paul Nison, który nie był ani lekarzem, ani dietetykiem, lecz... finansistą z Nowego Jorku. Co więcej, do czasu, gdy zdiagnozowano u niego chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, Nison nie przykładał większej wagi to sposobu odżywiania się. Poważnie zastanawiał się nad swoją dietą dopiero wtedy, gdy konwencjonalne metody leczenia jego chorób zwiodły, a on sam czuł się coraz gorzej. Wtedy Nison próbował różnych sposobów. Ze swojego menu eliminował produkty, które były ciężkostrawne, a w zamian włączył surowe warzywa i owoce. Szybko okazało się, że dzięki naturalnym produktom i potrawom, które nie obciążają układu pokarmowego, odzyskał zdrowie! Jak zaszła ta nagła przemiana? Według propagatora witarianizmu sposób żywienia jest głównym czynnikiem, który wpływa na odczyn pH, panujący w naszym organizmie. Ponieważ większość ludzi niewłaściwie się odżywia spożywając zbyt wiele produktów przetworzonych, ich krew charakteryzuje się kwaśnym pH, a powinna mieć zasadowe. Stan ten, zwany acydozą, prowadzi do przedwczesnego starzenia się komórek całego organizmu, nie tylko skóry. Zakwaszenie ciała ma też wpływ na pracę narządów wewnętrznych, mięśni i stawów.

Walka z toksynami

Ponieważ acydoza powstaje w wyniku zatrucia toksynami pochodzącymi z pokarmu, leków, środków chemicznych codziennego użytku czy od wewnętrznych pasożytów, warto zatem wprowadzić do diety zasadowe komponenty, które zmienią odczyn organizmu na korzystniejszy. Nie trzeba wcale sięgać po "cudowne" środki reklamowane w telewizji, które kosztują majątek! Okazuje się bowiem, że produkty bogate w dobroczynne składniki spotkać możemy w wielkich ilościach na straganach czy w naszych ogródkach działkowych. Są nimi surowe warzywa oraz owoce i świeże soki.

Dieta surowa nie jest droga i łatwo ją zastosować latem, gdy możemy bezkarnie objadać się sezonowymi owocami. A jednak na dłuższą metę trudno ją utrzymać. Dlaczego? Choć wielbiciele tej diety potrafią bez zadyszki wymienić nawet 100 powodów, dla których warto ją utrzymać, zdecydowana większość ludzi nie potrafi wyobrazić sobie życia bez takich produktów jak ryby, drób, baranina, wołowina, cielęcina, wieprzowina, wędliny, sery, jaja, twaróg, biały i ciemny chleb, wyroby z mąki, cukru, produkty marynowane (nawet domowymi sposobami!), ryż biały.

Załamanie przychodzi jesienią

Przechodząc na dietę surową, powinniśmy zmniejszyć spożywaną ilość lub wykluczyć całkowicie te produkty z jadłospisu, gdyż zakwaszają one nasz organizm. Z kolei do żywności charakteryzującej się zasadowym pH należą warzywa: marchew, seler, ogórek zielony, bób, buraki, kasza jęczmienna, szparagi, oliwki suszone, cebula, groch, dynia, rzodkiewka, szpinak, ziemniak, rzepa i inne, owoce: arbuzy, rodzynki, ananasy, brzoskwinie, figi, porzeczki, jagody, melony, dojrzałe banany, jabłka. Oczywiście, na bazie tych owoców i warzyw można przygotować wspaniałe produkty, które będą nie tylko smaczne, ale też pożywne i zdrowe. Jednak spora część osób, które zastosowały dietę surową skarżyła się na silne momenty kryzysu za jedzeniem, które jest zakazane: za pięknie pachnącym chlebem, świeżym twarogiem, czy po prostu kotletem... Załamanie przychodzi zazwyczaj jesienią, gdy odzywa się naturalna potrzeba spożywania potraw o zwiększonej kaloryczności. A wtedy zarówno zakwaszenie organizmu jak i powrót do dawnej wagi staje się tylko kwestią czasu...

Przed użyciem skonsultuj się

Mimo to witarianizm ma coraz szerszy krąg fanów. Dietę tę rozpropagowali celebryci: Jessicę Biel, Miley Cyrus, Matthew McConaughey. Ich wzorem tysiące osób chcących odtruć swój organizm odwiedza strony internetowe poświęcone witarianizmowi, wymienia się przepisami, poszukuje wsparcia w momentach kryzysu. Należy jednak wiedzieć, że dieta witariańska nie jest wskazana dla każdego. Osoby chore, czy osłabione w wyniku terapii antyrakowej powinny przed zastosowaniem diety surowej skonsultować to z lekarzem. Warto też pamiętać, że nie wolno wdrażać nowych zasad żywienia natychmiast, lecz stopniowo i bacznie obserwować organizm. Dieta surowa na jednych działa bowiem korzystnie, gdyż chudną, czują przypływ energii i zdrowia, inni mają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bóle głowy i bezsenność...

Ważne jest również to, by zaopatrywać się w produkty ekologiczne, czyli owoce i warzywa uprawiane bez nawozów sztucznych i oprysków. W przeciwnym razie nasz organizm raczej nie oczyści się ze szkodliwych toksyn...

Joanna Bielas

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: dieta | odchudzanie | oczyszczanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy