Właściwości skrzypu polnego
Wczesną wiosną z głęboko rosnących kłączy wyrastają najpierw brązowe pędy zarodnikowe zakończone kłosem. Dopiero potem pojawiają się zielone pędy płonne o wysokości ok. 40 cm. Swoim wyglądem przypominają małą jodełkę. W zależności od siedliska skrzyp zawiera do 16% kwasu krzemowego, który ma działanie lecznicze. Jest cenioną rośliną dzięki właściwościom hamującym krwawienie oraz skutecznemu działaniu w schorzeniach nerek i pęcherza moczowego.
Przy bolesnym zapaleniu pęcherza należy sporządzić odwar ze skrzypu, otulić się płaszczem kąpielowym i pozwolić aby przez 10 minut para oddziaływała na pęcherz. Zabieg ten trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Wyżej opisana nasiadówka przyniesie ulgę starszym osobom mającym problem z oddawaniem moczu. Kiedy dokuczają nam kamienie nerkowe lub piasek w pęcherzu, robi się gorące półkąpiele, pijąc przy tym ciepłą herbatkę. Napar ze skrzypu pomaga również w otwartych ranach stóp i ostrodze kości piętowej. W przypadku bolących hemoroidów przykłada się papkę ze świeżego ziela, a w krwawiących żylakach odbytu należy stosować silniejsze napary. Przeciwko poceniu się stóp polecana jest skuteczna nalewka ze skrzypu. W tym celu umyte i wysuszone stopy naciera się nalewką. Poza tym codziennie rano pół godziny przed śniadaniem konieczne jest wypijanie jednej szklanki herbatki ze skrzypu.
Napar ze skrzypu można również stosować w przypadku łupieżu. Włosy myjemy wówczas codziennie naparem ze skrzypu a potem masuje się skórę głowy olejem z oliwek. Skrzyp jest zalecany do płukania jamy ustnej przy próchnicy zębów, i w zapaleniu dziąseł. W przypadku zapalenia miedniczek nerkowych i roponerczu stosuje się półkąpiel ze skrzypu wysokiego, który można stosować tylko zewnętrznie. Rośnie na podmokłych łąkach i pastwiskach a jego pęd jest grubości palca. Do półkąpieli w ciężkich zaburzeniach nerek należy stosować świeżo zebrany skrzyp ( najlepiej wysoki). Na jedną półkąpiel potrzebne jest pięciolitrowe wiadro pełne ziela. W czasie zabiegu nerki muszą być zanurzone w wodzie. Czas kąpieli- 20 minut . Po upływie tego czasu nie należy się wycierać tylko położyć się w szlafroku do łóżka na godzinę. Dopiero potem zakładać suchą bieliznę. Półkąpiel po podgrzaniu, można użyć jeszcze dwukrotnie.
PRZY ZBIERANIU TEJ ROŚLINY TRZEBA ZACHOWAĆ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ PONIEWAŻ NIEKTÓRE GATUNKI SKRZYPU SĄ TRUJĄCE!
1 łyżeczkę ziela zaparz 1/4 l wody.
Okład parowy:
2 garście skrzypu wysyp na sito i zawieś nad gotującą wodą. Gdy ziele zmięknie i jest gorące zawiń w lnianą ściereczkę i dobrze ciepłe przykładaj na chore miejsce. Okład pozostaw na noc.
Nalewka:
10 g świeżego skrzypu zalej 50 g alkoholu (40%) i pozostaw na 14 dni w ciepłym miejscu. W tym czasie codziennie nalewkę wstrząsaj.
Okład z papki:
Świeżo zebrane ziele skrzypu umyj i rozetrzyj na papkę na drewnianej deseczce.