Wysokie ciśnienie krwi – objawy i leczenie
Często osoby, u których jeszcze nie zdiagnozowano problemów z wysokim ciśnieniem krwi, mogą nie rozpoznawać objawów, które o tym informują. Są to symptomy poważne i niebezpieczne, dlatego jeśli tylko je zauważymy, powinniśmy udać się do lekarza. Po przeprowadzeniu badań lekarz specjalista przepisze odpowiednie leki lub suplementy diety, które pomogą uregulować ciśnienie krwi. Dobre efekty przynosi przyjmowanie potasu i kwasów omega-3, jednak w tym przypadku nie należy podejmować działań na własną rękę, lecz skonsultować się z lekarzem.
uczucie drętwienia ciała
nieprawidłowe krążenie krwi
bóle i zawroty głowy
krwawienie z nosa
pojawienie się krwi w moczu
zaburzenia widzenia
problemy z oddychaniem
Podczas wizyty w gabinecie warto przedyskutować z lekarzem możliwość rozpoczęcia diety DASH, która rekomendowana jest osobom borykającym się z problemem nadciśnienia. Została opracowana przez amerykańskich naukowców, którzy odkryli związek pomiędzy spożywanymi pokarmami a wartością ciśnienia. Dieta ma na celu obniżenie ciśnienia tętniczego, redukcję poziomu cholesterolu we krwi i pomoc w uzyskaniu stałej wagi.
Wprowadź do menu jak najwięcej warzyw, owoców, orzechów i produktów zbożowych.
Jedz dużo ryb. Zawarte w nich kwasy omega-3 mają zdolności przeciwzakrzepowe.
Nie rezygnuj z produktów nabiałowych, ale wybieraj te o niskiej zawartości tłuszczów.
Unikaj produktów przetworzonych, zawierających dużo tłuszczu i soli. Zaleca się również rzucenie palenia i ograniczenie spożycia napojów alkoholowych.
W walce z wysokim ciśnieniem z pewnością pomoże też aktywność fizyczna oraz zmniejszenie spożycia sodu (sód jest przede wszystkim składnikiem konserwantu, jakim jest glutaminian sodu zawarty w wielu produktach przetworzonych). Zdrowa dieta i aktywny tryb życia często muszą być jednak uzupełnione o odpowiednie leki. Ich przyjmowanie zawsze należy uzgodnić z lekarzem.