Reklama

Wzmacniające kąpiele ziołowe

Ujędrniają zwiotczałą skórę, odświeżają tłustą i łagodzą podrażnienia wrażliwej.

Kąpiel możesz przygotować na dwa sposoby. Napełnij bawełniany woreczek suszonymi ziołami (250 g), powieś go na kranie wanny - tak, by gorąca woda leciała na zioła. Albo wlej do wanny z ciepłą wodą napar z 2-6 garści ziół (zalanych 1 litrem wrzątku). Poleż w wannie przez ok. 20 min. Oto przepisy na kąpiele.

Kojąca podrażnienia

Zmieszaj po 3 garście koszyczków rumianku i kwiatów lipy, zalej 1 litrem wrzątku, zostaw pod przykryciem przez 20 min. Przecedź napar i wlej do wanny z ciepłą wodą.

Ujędrniająca skórę

Zmieszaj po 2 garście kwiatów i liści nawłoci pospolitej, zalej je 1 litrem wrzątku. Po 15 min przecedź i wlej do wanny z ciepłą wodą.

Reklama

Odświeżająca skórę

2-3 garści liści czarnej porzeczki zalej 1 l wrzątku. Przecedzony napar dodaj do kąpieli.

Zrobisz sama olejek do kąpieli

Przygotuj rośliny

Możesz wybrać każde zioło (liście, korzenie), młode pędy iglakow i ich szyszki. Świeże części roślin opłucz zimną wodą i starannie wysusz, by w olejku nie rozwinęły się bakterie.

Zmieszaj zioła z olejem

Do szklanego słoika wrzuć zioła (warto nimi wypełnić cały pojemnik), wlej wybrany olej, np. rzepakowy z pestek winogron - tak, by zioła były nim całkowicie przykryte. Zakręć i umieść go w ciepłym miejscu na 2-6 tygodni. Po tym czasie przecedź płyn przez gazę, starannie wyciśnij jego resztki, są najbardziej skoncentrowane.

Przechowuj 6 miesięcy

Gotowy olejek najlepiej przelej do ciemnej butelki i zamknij ją (nakrętką lub korkiem). Trzymaj w ciemnym i chłodnym miejscu.

Mięta dla energii w senny dzień

Pobudza krążenie krwi oraz skórę do odnowy, a przyjemnie rześki aromat dodaje organizmowi świeżości i energii. Zmieszaj 3-5 kropli miętowego olejku eterycznego (np. Avicenna, ok. 8 zł) z odrobiną masła lub olejku do pielęgnacji ciała. Takim miętowym preparatem kolistymi ruchami masuj całe ciało od góry do dołu, gdy jesteś zmęczona. Zabieg od razu postawi cię na nogi. Podobnie działa 15-minutowa ciepła kąpiel (o temp. wody 37 st. C) z dodatkiem 8-10 kropli miętowego olejku eterycznego. Odmierz je na łyżkę z solą kuchenną i dodaj do wanny wypełnionej wodą.

Gdy stopy są zmęczone

Po całym dniu chodzenia na obcasach ulgę przyniesie 10-minutowe wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem naparu z ziół.

Przygotuj napar

Zalej 2 czubate łyżki kwiatu rumianku lub korzenia tataraku, tysięcznika pospolitego, rozmarynu czy lawendy 1 litrem wrzątku, odcedź napar po 10 min i wlej do miski z ciepłą wodą. Dodaj 1-2 łyżki soli. Zanurz stopy w kąpieli tak, by woda sięgała kostek. Zabieg możesz zrobić codziennie wieczorem, potem starannie osusz stopy ręcznikiem i wklep krem.

Wybierz zioła dla siebie

Do skóry suchej, wrażliwej sprawdzą się arcydzięgiel, kozłek lekarski, krwawnik, kwiaty lipy, lawenda, melisa, rumianek.

Ujędrniają skórę macierzanka, rozmaryn, szałwia, tatarak.

Przetłuszczaniu się skóry tłustej zapobiega jałowiec, pączki sosny, tymianek, nostrzyk, szałwia.

Przeciw trądzikowi - krostkom przeciwdziała mieszanka kopru włoskiego, rozmarynu, tymianku, mięty (po 2 garście).


Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama