Wzmacniające napoje po chorobie
Są nie tylko smaczne i pożywne, ale też... wyjątkowo zdrowe. Bogate w naturalne probiotyki błyskawicznie stawiają na nogi po wiosennym przeziębieniu lub grypie. Oto 8 wypróbowanych przez nas przepisów.
Kiszone warzywa są prawdziwą skarbnicą witamin (C, z grupy B, A i E) i składników mineralnych (m.in. żelaza, wapnia, potasu, magnezu, cynku). Obfitują też w naturalny probiotyk - bakterie kwasu mlekowego.
Napój z kiszonych buraków i kefiru: Do 1/2 szkl. soku z zakiszonych buraków (można zakisić je tak samo jak ogórki, zalewając solanką) dodaj 1/2 szkl. kefiru. Dopraw solą, pieprzem i drobno pokrojonym koperkiem. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i... gotowe!
Smoothie z soku z kiszonej kapusty, jarmużu i natki pietruszki: Do kielicha blendera wlej szklankę soku z kiszonej kapusty, dodaj 2 garście jarmużu, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, 1/2 zmiażdżonego ząbka czosnku, łyżeczkę cukru, sól i pieprz. Utrzyj wszystkie składniki, by napój miał idealnie gładką konsystencję. Przed wypiciem lekko schłodź.
Jogurt jest doskonałym źródłem wzmacniającego organizm białka i podnoszących odporność probiotyków. Poza tym zawiera też witaminy (A i z grupy B) oraz minerały (m.in. wapń, cynk, jod i potas).
Koktajl bananowo-pomarańczowy: Do naczynia wrzuć 1/2 obranego i pokrojonego banana. Dodaj 1/2 szkl. jogurtu naturalnego, 1/2 szkl. soku z pomarańczy, 1/2 obranego i pokrojonego jabłka oraz sok z połowy cytryny. Dopraw łyżką miodu i zblenduj.
Napój mleczno-miodowy: Do szklanki jogurtu naturalnego dodaj 1/2 szklanki mleka oraz 1-2 łyżki miodu. Dodaj wanilię i cynamon, a potem wymieszaj.
Napój jogurtowo-pomidorowy: W blenderze zmiksuj po 1/2 szkl. jogurtu, wody mineralnej i soku pomidorowego, łyżkę posiekanej natki, szczyptę majeranku oraz sól.
To wyjątkowo zdrowy napój przygotowywany z kiełkujących ziaren m.in. pszenicy, gryki, żyta, komosy (jak go zrobić, piszemy niżej). Jest pełen witamin z grupy B oraz probiotyków.
Smoothie ze świeżego ogórka i mięty: Do kielicha blendera wlej szklankę rejuvelaca, dodaj pokrojony na kawałki świeży ogórek (najlepiej ze skórką, bo to w niej znajduje się najwięcej witamin!) oraz 2 łyżki posiekanych liści świeżej mięty. Zmiksuj na gładką papkę.
Koktajl z kiwi, szpinakiem i sokiem z cytryny: Szklankę rejuvelaca zmiksuj z 2 obranymi owocami kiwi, 2 garściami świeżego szpinaku i sokiem z połówki cytryny. Wypij od razu po przygotowaniu (wtedy napój ma najwięcej wartości odżywczych).
Sok wielowarzywny: Do naczynia wlej 1/2 szkl. rejuvelaca i po 1/2 szkl. świeżo wyciśniętego soku z marchwi i selera. Dodaj łyżkę posiekanej natki, szczyptę soli i pieprz. Zmiksuj.
Jak samodzielnie zrobić rejuvelac?
Napój powstaje wskutek fermentacji kiełkujących nasion, np. żyta, pszenicy, gryki. Oto instrukcja, jak go zrobić krok po kroku.
1. Szklankę nieprzetworzonych ziaren, np. pszenicy (kupisz je w ekologicznym sklepie internetowym, np. aleeko.pl, marketbio.pl) zalej 2 szklankami czystej wody i zostaw w temp. pokojowej na 12 godzin.
2. Odlej wodę, przepłucz ziarna i włóż je do dużego słoika. Słój przykryj gazą i odstaw na kolejne 12 godzin, żeby ziarna zaczęły kiełkować. W tym czasie przepłucz je jeszcze 2-3 razy, ale nie nalewaj do nich wody.
3. Gdy ziarna wykiełkują, zalej je 4 szklankami wody i odstaw na 2 dni.
Zasady wiosennej kuracji wzmacniającej
Polecane przez naz napoje pij przez 2 tygodnie, 2 razy dziennie, po 1 szklance. Najlepiej, abyś piła na zmianę napoje z kiszonek, jogurtu i rejuvelaca.
Aby w pełni wykorzystać ich moc, popijaj je albo na śniadanie, albo 2 godz. po posiłku (i na godzinę przed następnym).
Napoje pij małymi łykami, najlepiej tuż po przyrządzeniu.
Jeśli przygotujesz większą porcję napoju, przechowuj je szczelnie zamknięte w lodówce. Pamiętaj, że te na bazie owoców zachowują wartości odżywcze przez 4 godz., zaś te na bazie warzyw - do 10 godz.