Z burakiem nie wygrasz
Ani siłą koloru, ani zdrowotnymi mocami - żadne warzywo nie ma najmniejszych szans z burakiem czerwonym. Nawet odrobina buraka dodana na przykład do soku warzywnego determinuje kolor całości.
Zdecydowanie większe porcje marchwi, jabłek, jarmużu, czegokolwiek innego są bez szans. Co oprócz koloru świadczy o jego sile?
Burak ma w sobie taki arsenał witamin, minerałów i prozdrowotnych mocy, że można go z powodzeniem nazwać czerwonym ambasadorem zdrowia.
Natura wie co robi serwując nam to pyszne, jędrne, dojrzałe i pełne soku warzywo u schyłku lata. Jego siła dla zdrowia jest tak duża, że może nas przeprowadzić bez infekcji przez jesienno-zimowy czas wszędobylskich wirusów i bakterii.
Jakie są warianty serwowania buraka?
Ile głów, tyle pomysłów. Eksperymentujmy odważnie. Bawmy się w kuchnię razem z dzieckiem. Smakowanie świata to jedna z najpiękniejszych podróży - nawet walizek nie trzeba pakować. Jeśli chcemy zjeść go na ciepło: zdecydowanie wybierzmy gotowanie na parze, albo pieczenie w piekarniku. Użyjmy do obróbki termicznej umytych i nie obranych buraków.
Ze skórką rozprawimy się już na talerzu. Jeśli decydujemy się na tradycyjne gotowanie buraków w wodzie - miejmy świadomość, że pozbawimy się tego, co najcenniejsze. Składniki odżywcze rozpuszczą się w wodzie i najlepiej odżywiony będzie zlew, do którego wylejemy wodę z ugotowanych warzyw. Oczywiście trudno sobie wyobrazić świat bez barszczu czerwonego. To jedna z ulubionych zup wielu z nas.
Strażnik krwi
Nie da się dyskutować - surowy zawsze dostarczy nam najcenniejszych składników. Co możemy z niego uzyskać? Jest naturalnym stróżem zdrowia ludzkiej krwi. Nie tylko zapobiega anemii i pomaga z niej wyjść, ale też mocno wspiera leczeni białaczki, jest bowiem produktem krwiotwórczym.
Obecne w burakach barwniki to silne antyoksydanty, które wykazują działanie profilaktyczne względem chorób nowotworowych i zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki ludzkiego organizmu.
Surowe buraki obfitują w kwas foliowy, niezwykle ważny nie tylko dla kobiet ciężarnych. Jego podaż jest konieczna dla dobrej pracy układu sercowo-naczyniowego, warunkuje między innymi właściwy poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi.
Moc w soku
Sok z buraka powinien stać się stałym elementem diety osób z nadciśnieniem i podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Buraki, zwłaszcza spożywane na surowo, mają bardzo silny odczyn alkaliczny - pomagają przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu. A ta jest kluczem do zdrowia całego organizmu.
W erze wysoko przetworzonej żywności świadome włączanie do jadłospisu zasadowych produktów jest naszym obowiązkiem, jeśli chcemy utrzymać ciało w dobrej kondycji. Regularne picie soku z buraka pomoże odkwasić ciało, doda energii i chęci do życia, wyraźnie poprawiając samopoczucie.
Stres, przetworzona żywność, alkohol i kawa to główni sprawcy naszych deficytów energii. Decydujesz się iść w stronę zdrowszego życia? Zacznij od małych kroków. Szklana soku z buraka wypita codziennie, to bardzo dobry punkt wyjściowy.
Jak podać dziecku sok z buraka?
Serwowany solo może być zbyt silnie alkalizujący i powodować mdłości. Dla maluchów będzie zupełną abstrakcją. Dobrze komponuje się z jabłkiem, cytryną i marchewką. Jak oswajać z takim sokiem najmniejszych?
Najlepiej stopniowo, dodając początkowo tylko odrobinę buraka do soku z jabłek i marchewki. Kubki smakowe się oswoją i łatwiej będzie nam przemycić większe porcje. Kolor soku i tak zdeterminuje burak, z jego barwą nie wygramy. Za to z nim wygrać możemy zdrowie. Dzieci zapewne chętniej się skuszą, jeśli my - dorośli damy im przykład.
Bogata lista minerałów, takich jak: żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, cynk, bor, molibden, lit, kobalt obecnych w surowych burakach pozwoli zapobiec wielu chorobom, w tym osteoporozie.
O soku z buraków powinny szczególnie pamiętać kobiety w okresie menopauzy. Pozwoli on zniwelować, albo przynajmniej zmniejszyć nieprzyjemne objawy tego etapu życia. Korzystajmy z natury. Na leki zawsze mamy czas. Zdrowie nie ma ceny.
Ewa Koza, mam smak.com