Reklama

Reklama

Zakażenie Omikronem. Oto najczęstsze objawy

Naukowcy opracowali listę objawów, które występują najczęściej podczas zarażenia się wariantem Omikron. Informują, że przy występowaniu objawów przeziębienia jest 50-procentowa szansa, że jest to właśnie ten wariant koronawirusa.

W dobie koronawirusa zdarza się, że nawet niegroźne objawy przeziębienia powodują w nas lęk. Często boimy się, że zwykły katar czy gorączka mogą świadczyć o tym, że zaraziliśmy się COVID-19.

Pojawiające się nowe warianty koronawirusa dodatkowo zwiększają nasze wątpliwości, które odczuwamy w związku z możliwymi objawami. Naukowcy opracowali jednak listę najczęściej występujących objawów w przypadku zakażenia się Omikronem, czyli najnowszym wariantem koronawirusa.

Jakie są najczęstsze objawy przy wariancie Omikron?

Za pomocą aplikacji ZOE COVID naukowcy zanalizowali zgłoszenia pacjentów chorujących na koronawirusa w grudniu 2021 roku, gdy Omikron stał się dominującym wariantem COVID-19, a następnie porównali je z danymi z początku października, gdy dominował wariant Delta. Swoje badania wzbogacili również o dane niewielkiej grupy osób, które otrzymały pozytywne wyniki PCR, u których podejrzewano lub potwierdzono wariant Omikron.

Na tej podstawie powstała lista najczęściej występujących objawów zakażenia tym wariantem koronawirusa. Naukowcy wyróżnili na liście:

katar - 73,01 proc.;
ból głowy - 67.51 proc.;
zmęczenie - 63,5 proc.;
kichanie - 60,24 proc.;
ból gardła - 59.66 proc.;
uporczywy kaszel - 43,56, proc.;
chrypa - 35,75 proc.;
inne - 35,7 proc.;
dreszcze - 30,41 proc.;
gorączka - 29,47 proc.;
zawroty głowy - 27,89 proc.;
mgła mózgu - 23,68 proc.;
omamy węchowe - 23,17 proc.;
ból oczu - 22,86 proc.;
nietypowy ból mięśni - 22,65 proc.;
brak apetytu - 20,89 proc.;
utrata węchu - 19,33 proc.;
ból klatki piersiowej - 18,58 proc.;
powiększone węzły chłonne - 18,51 proc.;
ogólne złe samopoczucie - 16,02 proc.

Reklama

Przeziębienie czy Omikron?

Szacuje się również że aż 52,5 proc. osób doświadczających objawów przypominających przeziębienie prawdopodobnie zmaga się z objawowym COVID-19 w wariancie Omikron. O ile do tej pory za najczęstsze objawy zakażenia COVID-19 uważano gorączkę, utratę węchu lub smaku i kaszel, o tyle w przypadku wariantu Omikron dość nietypowym i mylącym objawem może być np. ból głowy, zmęczenie i katar, czyli klasyczne objawy przeziębienia.

Zobacz także:

Bartosz Fiałek: Doceniam tych, którzy wątpią i chcą się dowiedzieć więcej

Krzysztof Jackowski o kolejnej fali koronawirusa! A jednak!

Nowy objaw u pacjentów zakażonych omikronem

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy