Reklama

Zapalenie szyjki macicy: co warto wiedzieć

To jedna z najpoważniejszych chorób układu rozrodczego kobiety. Zazwyczaj diagnozowana w zaawansowanych stadiach, gdyż jej objawy są słabo odczuwalne. Nieleczona może prowadzić do niepłodności oraz do rozwoju nowotworu. Mowa o zapaleniu szyjki macicy, z którym zmaga się około połowa kobiet na świecie. Choroba dotyka głównie kobiety aktywnie seksualnie. Sprawdź, jakie są jej objawy i jak należy ją leczyć.

O schorzeniu

Zapalenie szyjki macicy (z łacińskiego: cervitas) jest, poza nowotworami, uznawane za jedną z najczęstszych i najbardziej poważnych chorób dróg rozrodczych kobiet. Cechuje się przewlekłym przebiegiem i tendencją do nawracania. Dotychczasowe badania wykazują, że zapalenie szyjki macicy może prowadzić do niepłodności i jest jedną z głównych przyczyn rozwoju nowotworu szyjki macicy. Dotyka ponad 40 procent kobiet na świecie.

Szyjka macicy: co należy wiedzieć?

Szyjka macicy to jeden z najważniejszych narządów układu rozrodczego kobiety. Dzięki swojemu specyficznemu kształtowi spaja inne ważne elementy kanału rozrodczego: pochwę oraz trzon macicy. W centralnym punkcie szyjki znajduje się niewielki otwór, nazywany ujściem zewnętrznym. To dzięki niemu na zewnątrz wydostaje się krew miesiączkowa. Ujście, inaczej zwane kanałem, mierzy około trzech centymetrów. Szyjka macicy bierze również czynny udział w porodzie, gdyż to ona rozszerza się i umożliwia wyjście dziecka z macicy.

Reklama

Przyczyny zapalenia

Zapalenie szyjki macicy najczęściej spowodowane jest chorobami przenoszonymi drogą płciową. Częsta zmienność partnerów seksualnych, zaniedbywanie higieny osobistej lub badanie ginekologiczne przeprowadzone w nieodpowiednich warunkach sanitarnych mogą stanowić przyczyny pojawienia się pierwszych ostrych stanów zapalnych. Choroby, które mogą wywołać zapalenie szyjki macicy to:

• lamydioza;

• rzęsistkowica;

• kłykciny kończyste (zakażenie HPV);

• rzeżączka;

• opryszczka narządów płciowych.

Jako rzadsze przyczyny zapalenia szyjki macicy wymienia się:

• powikłania aborcyjne;

• przeziębienie lub osłabienie organizmy w trakcie menstruacji;

• nieprawidłowa dieta;

• niedowaga;

• nagły spadek odporności organizmu;

• poporodowe zapalenie szyjki macicy;

• częste stosowanie środków przeczyszczających;

• wprowadzanie do macicy przedmiotów, które mogą wywołać chorobę.

Objawy choroby

Stan zapalany szyjki macicy przebiega zazwyczaj bezobjawowo, dlatego choroba jest zwykle późno wykrywalna. W jej początkowej fazie mogą występować jedynie lekkie upławy, które kobiety zazwyczaj bagatelizują. Większość z nich nie odczuwa dokuczliwych objawów, które zmusiłyby je do natychmiastowej wizyty u ginekologa. Jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się poważne i odczuwalne symptomy choroby, m. in.:

• ropna wydzielina z kanału szyjki macicy;

• krwawienia z kanału szyjki;

• obfite upławy;

• dyskomfort w trakcie stosunku;

• bóle krzyża;

• świąd okolic intymnych.

Jeśli tego typu objawy utrzymują się minimum tydzień, konieczna jest wizyta u ginekologa.

Diagnostyka

W celu zdiagnozowania zapalenia szyjki macicy wykonywane są podstawowe badania ginekologiczne. Diagnoza zazwyczaj następuje szybko, ponieważ szyjka w stanie zapalnym jest powiększona, obrzęknięta i łatwo krwawi. Poza badaniami ginekologicznymi lekarz pobiera wydzielinę z szyjki na posiew w celu identyfikacji patogenów, które odpowiadają za stan zapalny. Lekarz przeprowadza również pogłębiony wywiad z chorą kobietą dotyczący jej życia seksualnego i higieny intymnej. Te wszystkie metody pozwalają sprawnie zdiagnozować chorobę lub ją wykluczyć. Ostateczną diagnozę zawsze stawia ginekolog.

Leczenie

Leczenie zapalenia szyjki macicy ma na celu wyeliminowanie zakażenia i przyczyny choroby. W zależności od patogenu, który wywołał stan zapalany, stosuje się dopochwowe leki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze lub antybiotyki. Chorobę można wyleczyć, ale należy liczyć się z możliwością jej nawrotu. W czasie terapii należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Leczeniu powinni zostać poddani również stali partnerzy seksualni chorych kobiet.

Możliwe powikłania

Przewlekły stan zapalny macicy może skutkować niepłodnością. Natomiast zapalenie szyjki macicy w okresie ciąży, może prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. Co więcej, stan zapalny może rozprzestrzeniać się na narządy rodne, które znajdują się w okolicy szyjki, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Według lekarzy zapalenie szyjki macicy jest również jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju nowotworu szyjki macicy.

Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w okolicach intymnych lub uciążliwe objawy, m. in. świąd i obfite upławy, jak najszybciej zgłoś się do ginekologa.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy