Reklama

Reklama

Zapalenie ucha środkowego - częsta choroba wieku dziecięcego

Do zapalenia ucha środkowego dochodzi na skutek zakażenia bakteryjnego. Dla dziecka jest to niestety bolesne schorzenie, któremu towarzyszy szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Do zapalenia ucha dochodzi najczęściej u niemowląt i u dzieci w okresie poniemowlęcym. Bardzo ważne jest to, aby choroba ta została jak najwcześniej zdiagnozowana, aby możliwe było rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Reklama

Okazuje się, że nieleczone zapalenie ucha stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka, dlatego też nie należy lekceważyć symptomów. Po czym poznać, że ucho środkowe zostało objęte stanem zapalnym i co przyczynia się do wystąpienia tego schorzenia?

Typowe objawy

Zapalenie ucha środkowego objawia się szeregiem niepokojących zachowań ze strony dziecka. Zalicza się do nich przede wszystkim nieuzasadniony krzyk i płacz oraz niepokój dziecka i pocieranie przez niego ucha. Pociecha zaczyna także charakterystycznie kręcić głową, ma podwyższoną temperaturę i często wymiotuje. Czasami pojawia się również biegunka. O zapaleniu ucha może świadczyć także odczuwalna bolesność przy naciskaniu na płatek ucha. Niekiedy na skutek wysokiej temperatury ciała mogą pojawić się drgawki u dziecka.

Przyczyny zapalenia ucha środkowego

Zapalenie ucha może być wtórne lub pierwotne. Jest wiele schorzeń, którym towarzyszy zapalenie ucha, a mianowicie ostre zakażenie górnych dróg oddechowych, choroby ze strony układu pokarmowego czy też choroby zakaźne.

Bardzo ważną kwestią są czynniki anatomiczne w budowie ucha i czynniki immunologiczne. Pierwotną przyczyną mogą być nieprawidłowości w budowie podniebienia, przerost migdałków, niedrożność trąbki słuchowej, przewlekłe zapalenie zatok, płonica, odra czy ospa wietrzna.

W większości przypadków do ostrego zapalenia ucha środkowego zachodzi w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej za schorzenie to odpowiadają bakterie, jednakże zdarzają się przypadki, gdzie powodem zakażenia są wirusy. Bardzo rzadko winowajcą okazują się być chorobotwórcze drobnoustroje, które trafiły do ucha przez krwiobieg. 

Dowiedz się więcej na temat: Zapalenie ucha środkowego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje