Reklama

Zapalenie ucha środkowego - częsta choroba wieku dziecięcego

Do zapalenia ucha środkowego dochodzi na skutek zakażenia bakteryjnego. Dla dziecka jest to niestety bolesne schorzenie, któremu towarzyszy szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Do zapalenia ucha dochodzi najczęściej u niemowląt i u dzieci w okresie poniemowlęcym. Bardzo ważne jest to, aby choroba ta została jak najwcześniej zdiagnozowana, aby możliwe było rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Okazuje się, że nieleczone zapalenie ucha stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka, dlatego też nie należy lekceważyć symptomów. Po czym poznać, że ucho środkowe zostało objęte stanem zapalnym i co przyczynia się do wystąpienia tego schorzenia?

Typowe objawy

Zapalenie ucha środkowego objawia się szeregiem niepokojących zachowań ze strony dziecka. Zalicza się do nich przede wszystkim nieuzasadniony krzyk i płacz oraz niepokój dziecka i pocieranie przez niego ucha. Pociecha zaczyna także charakterystycznie kręcić głową, ma podwyższoną temperaturę i często wymiotuje. Czasami pojawia się również biegunka. O zapaleniu ucha może świadczyć także odczuwalna bolesność przy naciskaniu na płatek ucha. Niekiedy na skutek wysokiej temperatury ciała mogą pojawić się drgawki u dziecka.

Reklama

Przyczyny zapalenia ucha środkowego

Zapalenie ucha może być wtórne lub pierwotne. Jest wiele schorzeń, którym towarzyszy zapalenie ucha, a mianowicie ostre zakażenie górnych dróg oddechowych, choroby ze strony układu pokarmowego czy też choroby zakaźne.

Bardzo ważną kwestią są czynniki anatomiczne w budowie ucha i czynniki immunologiczne. Pierwotną przyczyną mogą być nieprawidłowości w budowie podniebienia, przerost migdałków, niedrożność trąbki słuchowej, przewlekłe zapalenie zatok, płonica, odra czy ospa wietrzna.

W większości przypadków do ostrego zapalenia ucha środkowego zachodzi w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej za schorzenie to odpowiadają bakterie, jednakże zdarzają się przypadki, gdzie powodem zakażenia są wirusy. Bardzo rzadko winowajcą okazują się być chorobotwórcze drobnoustroje, które trafiły do ucha przez krwiobieg. 

Kto najczęściej choruje?

W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się dzieci mające słabą odporność i często borykające się z powracającymi nieżytami nosowo-gardłowymi. Okazuje się, że nawet sztuczne karmienie i narażenie na wdychanie dymu papierosowego mogą przyczynić się do wystąpienia zapalenia ucha.

Czynniki genetyczne także mogą warunkować przebieg zapalenia ucha środkowego. Jeśli schorzenie to nie będzie prawidłowo leczone, to przewlekłe zapalenie ucha może doprowadzić do powstania zapalenia opon mózgowych, ropnia, zakrzepów i zakażenia całego organizmu.

Jak leczyć?

Zapalenie ucha jest schorzeniem wymagającym natychmiastowej interwencji lekarza, gdyż nieleczone może przyczynić się do wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Z całą pewnością nie powinno się leczyć dziecka na własną rękę domowymi sposobami, gdyż można tym wyrządzić więcej złego niż dobrego.

W przypadku zapalenia ucha stosuje się najczęściej antybiotykoterapię. Sięga się po leki mające na celu uśmierzenie bólu i obkurczenie bony śluzowej w przypadku kataru.

Marcin Czarnobilski


RMF24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy