Reklama

Zasady higieny, których należy uczyć dzieci

Odpowiednia higiena pomaga utrzymać organizm we właściwej kondycji, zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii, pozwala utrzymać świeży wygląd oraz rozwija prozdrowotne nawyki, dlatego dzieci powinny uczyć się jej zasad od najmłodszych lat. Zadaniem rodziców jest pomóc im zrozumieć, dlaczego dbanie o swoje ciało ma fundamentalne znaczenie. Najlepiej zacząć od prostych, domowych praktyk, które w mgnieniu oka staną się rutyną. Dzieci szybko uczą się nowych rzeczy, są ciekawe świata i z chęcią naśladują dorosłych. Zasady higieny przedstawione w interesujący sposób z pewnością spodobają się dziecku i z czasem staną się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

1. Higiena jamy ustnej

Rodzice powinni odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej maluszka od momentu, kiedy pojawią się pierwsze ząbki. Zdrowe mleczaki to większa szansa na mocne zęby stałe.

Dziecko powinno myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Zapobiega to rozwojowi bakterii i powstawaniu próchnicy. Ważne, by szczotkowanie zębów kojarzyło się maluchowi z przyjemnością i dobrą zabawą, dlatego warto wybrać dla swojej pociechy kolorową szczoteczkę i smaczną pastę do zębów. Pamiętaj, że z pozoru tak prosta czynność jak mycie zębów, sprzyja budowaniu relacji i jest jedną z wielu form wspólnego spędzania czasu.

Reklama

Kiedy dziecko jest starsze, należy uczyć je używania nici dentystycznej. Równie ważna jak sama praktyka, jest też edukacja naszych pociech w zakresie odpowiedniego żywienia. Odpowiedni dobrane książki, atrakcyjnie przygotowana "lekcja", czy wizyta u dentysty pomogą uświadomić dziecko o konsekwencjach złej diety.

2. Higiena paznokci

Rozwijanie zdrowych nawyków związanych z pielęgnacją paznokci jest koniecznością, ponieważ są one miejscem rozwoju szkodliwych bakterii, które mogą łatwo przenosić się do oczu, nosa i ust dziecka, powodując poważne choroby.

Rodzice powinni obcinać paznokcie dziecka raz w tygodniu, najlepiej po kąpieli, kiedy paznokcie są miękkie. Regularność jest tu bardzo istotna. Maluch bardzo długo nie będzie posiadał odpowiednio rozwiniętych sprawności motorycznych, by móc samodzielnie obcinać paznokcie, może natomiast dbać o ich higienę w inny sposób, na przykład czyścić paznokcie miękką szczoteczką podczas kąpieli.

3. Kąpiel

Kąpiel jest najczęściej ulubioną częścią dnia malucha. Woda, bąbelki, gumowe zabawki - to wszystko, czego potrzebują do zabawy. Podczas kąpieli dbamy o czystość ciała dziecka i chronimy je przed bakteriami. Ta czynność ma jednak wiele innych korzyści: działa relaksująco, rozwojowo, a także oswaja dziecko z wodą. Warto wprowadzić stałe godziny mycia, gdyż rutyna jest pożyteczna przy przyswajaniu nawyków i nadaje właściwy rytm dobowy. Kąpiel powinna mieć formę zabawy i być przyjemnością dla dziecka, ale nie można zapomnieć o uświadamianiu go, czemu służy. Od najmłodszych lat warto uczyć dziecko jak myć różne części ciała: ręce, pachy, nogi, brzuch. Samodzielne próby mycia się mogą być również zabawą. Dziecko może zacząć od mycia zabawek, np. lalek, co z pewnością dostarczy mu wiele frajdy.

4. Mycie rąk

Mycie rąk przed i po jedzeniu, po zabawie i po wizycie w toalecie powinno być odruchem bezwarunkowym, czymś tak naturalnym, że dziecko bez konieczności przypominania powinno wykonywać tę czynność. Mycie rąk zajmuje zaledwie kilka sekund, a skutecznie chroni przed zarazkami, które mogą być przyczyną wielu chorób. Niewłaściwa higiena jest między innymi jednym z głównych powodów biegunki u dzieci i dorosłych.

Naukę prawidłowego mycia rąk należy zacząć jak najwcześniej. Dwulatek posiada wystarczająco rozwiniętą motorykę, by być w stanie wykonywać tę czynność samodzielnie. Dzieci lubią nowe wyzwania i z chęcią uczą się praktycznych umiejętności, dlatego należy wykorzystać ten czas, kiedy umysł naszej pociechy, jest najbardziej chłonny. Największą uwagę należy zwracać na to, by dziecko pocierało ręce podczas mycia. Wiele z nich lubi obserwować, jak woda zmywa mydło z ich rąk, dlatego rodzic musi pokazać dziecku, jak namydlać dłonie i nadgarstki. Bardzo ważnym elementem całego procesu edukacyjnego jest przystosowanie łazienki do potrzeb dziecka. Warto więc przygotować dla niego nisko przyczepiony wieszaczek z własnym ręcznikiem, a także osobne mydełko i podstawkę.

5. Higiena po korzystaniu z toalety

Kiedy dziecko z sukcesem przeszło szkolenie nocnikowe i informuje nas o potrzebie skorzystania z toalety, należy pójść krok dalej i pokazać mu, jak dbamy o higienę własną i czystość w toalecie. Ważnym elementem jest nauczenie dziecka, jak użyć papieru toaletowego. W pierwszych tygodniach wciąż będzie potrzebowało naszej pomocy, ale warto zachęcać je do samodzielności i wyrabiania dobrego nawyku. W razie potrzeby na ścianie łazienki, nad rolką papieru toaletowego, można umieścić znak, aby przypomnieć dziecku, co musi zrobić po skorzystaniu z toalety. Bardzo ważne jest spłukiwanie wody w toalecie, ale z tym większość dzieci nie ma raczej problemu.

Maluchy lubią naciskać wszelkiego rodzaju guziki, a jeśli konsekwencją tej czynności jest szum wody, to robią to z jeszcze większą przyjemnością. I na koniec - mycie rąk. Dziecko powinno kojarzyć korzystanie z toalety z koniecznością mycia rąk. Jest to zdrowy nawyk, który zostaje z nami na całe życie i chroni przed infekcjami oraz zakażeniami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: higiena intymna | higiena osobista
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy