Zaskakujące korzyści zdrowotne bakterii
Kiedyś sądzono, że brak mikrobów gwarantuje nam zdrowie, jednak od pewnego czasu zaczyna się doceniać korzystne działanie bakterii. Okazuje się bowiem, że nie tylko powodują choroby, ale również mogą wspierać nasze zdrowie.
We florze bakteryjnej człowieka znajduje się 10 razy więcej komórek bakterii niż w całym organizmie. Wśród nich istnieje duża ilość takich, które nie wyrządzają nam szkody, natomiast mają działanie ochronne dla naszego układu immunologicznego. Niektóre bakterie są przyczyną chorób tak ciężkich jak cholera, trąd, dżuma, wąglik. Inne z kolei wykorzystywane są w przemyśle do oczyszczania ścieków, unieszkodliwiania wycieków olejów, do produkcji produktów mlecznych takich jak jogurt i ser oraz do odzyskiwania złota, miedzi i innych metali w sektorze wydobywczym.
Środowisko wokół nas zawiera wiele dobroczynnych bakterii, które rozkładają martwe rośliny i zwierzęta oraz szczątki innych organizmów. Białka, węglowodany i inne składniki organiczne rozkładane są przez bakterie rozkładowe na dwutlenek węgla, amoniak i inne składniki proste, dzięki czemu środowisko pozostaje czyste. Bez wątpienia też czyste środowisko oznacza dla nas lepsze zdrowie.
Korzyści zdrowotne:
-namnażaniu się patogenów u człowieka zapobiegają zwykłe bakterie znajdujące się w jelitach, układzie rozrodczym kobiety oraz jamie ustnej,
-przemysł spożywczy wykorzystuje mikroorganizmy w reakcjach biochemicznych, na przykład w produkcji kiszonych ogórków czy kapusty,
-niektóre antybiotyki syntetyzowane są przy udziale bakterii,
-pewne szczepy bakterii wykazują skuteczność w niszczeniu pasożytów,
-niektóre rodzaje bakterii używane są do rozkładania wycieków olejów i usuwania materiałów toksycznych z gleby, dzięki czemu możemy utrzymywać nasze środowisko w większej czystości.
Dobroczynne bakterie to:
Escherichia coli – bierze udział w rozkładzie zbędnych produktów przemiany materii i znajduje się głównie w jelicie cienkim organizmów ciepłokrwistych.
Candida krusei – drożdże, które wykorzystywane są w produkcji czekolady.
Streptococcus termophylus – znaleźć możemy je przede wszystkim w produktach takich jak jogurt i masło. To najczęściej stosowana bakteria w przemyśle spożywczym, szczególnie mleczarskim. Jogurty i sery zawierające żywe kultury bakterii Streptococcus termophylus uważane są za korzystne dla zdrowia. Dzięki nim trawienie produktów pochodzących z mleka jest łatwiejsze, co ma szczególne znaczenie dla osób z nietolerancją laktozy.