Zdrowe stopy bez haluksów
Doraźnie ulgę przyniosą maści, tabletki, ćwiczenia. Kiedy problem staje się bardziej uciążliwy, konieczna jest pomoc ortopedy, a niekiedy nawet zabieg chirurgiczny.
Haluksy, czyli zwyrodnienia kości dużego palca stopy (palucha), nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też powodują silne dolegliwości. Towarzyszący zniekształceniom ból utrudnia normalne funkcjonowanie. Haluksy powodują też duże kłopoty z doborem butów, bo wystająca kostka utrudnia nałożenie pantofli.
Choroba dotyczy coraz młodszych kobiet, już nawet szesnastolatek! Powód? Przede wszystkim częste noszenie butów na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami, nadwaga, płaskostopie. Nawet gdy dolegliwości nie są jeszcze bardzo nasilone, warto skonsultować się z lekarzem ortopedą oraz fizjoterapeutą. Oto rady specjalisty, jak sprawić, by problem haluksów stał się mniej dokuczliwy lub... zniknął!
Ból nasila się tym bardziej, im mocniej palec kieruje się w bok, ku środkowi. Kłopoty potęgują się, jeśli na co dzień nosisz nieprzyjazne stopom obuwie: z wąskimi czubkami, na wysokich obcasach. Oto sposoby łagodzenia bólu.
Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W aptece kupisz niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, w postaci maści lub żelu. Szybko się wchłaniają przez skórę i docierają do miejsca bólu. Przy silnych dolegliwościach można dodatkowo przyjąć niesteroidowy lek przeciwbólowy w tabletce.
Żelowe separatory. Między palce wsuwa się klin silikonowy, co zapobiega nachodzeniu ich na siebie. Pomaga prostować koślawe palce, utrzymując je w prawidłowej pozycji. Te nowoczesne są zrobione z delikatnego żelu i - w przeciwieństwie do dawnych - nie powodują otarć skóry ani dyskomfortu podczas chodzenia. Można je kupić w aptekach.
Kojąca kąpiel. Napełnij miskę ciepłą wodą. Dodaj do niej kilka kropel olejku eukaliptusowego lub rozmarynowego (lub też trochę soli iwonickiej), mocz umyte stopy przez ok. 15 min. Po kąpieli przez 3 minuty masuj palce stóp okrężnymi ruchami. Następnie każdy z nich uciskaj kolejno w trzech miejscach: na płytce paznokciowej, w stawie i u nasady palca. Po tym zabiegu wymasuj całą stopę: począwszy od palców w kierunku pięty aż do kostki.
Natłuszczające zabiegi
Gdy haluksy bardzo dają ci się we znaki, regularnie natłuszczaj bolące miejsca, np. smarując je oliwką lub kremem zawierającym mocznik.
Jeśli haluksy sprawiają ci ból, możesz poprosić lekarza o skierowanie np. na fizykoterapię. U niektórych osób takie zabiegi takie przynoszą dobre efekty i pozwalają na dłuższy czas pozbyć się przykrych dolegliwości.
Zabiegi z użyciem lasera. Urządzenie emituje bardzo silne, jednorodne światło laserowe. Pod jego wpływem zmniejsza się ból i ustępuje stan zapalny.
Jonoforeza. W bolesne miejsce fizykoterapeuta wprowadza za pomocą prądu stałego lek przeciwbólowy, przepisany przez lekarza.
Ćwiczenia wzmacniające. Jeśli cierpisz na haluksy, musisz szczególnie dbać o stopy. Pamiętaj o ich codziennej gimnastyce. Zawsze po zdjęciu butów codziennie rozluźniaj mięśnie stopy. Masuj je na specjalnej piłce lub macie jeżyku. Po takiej rozgrzewce przejdź do prostych ćwiczeń palców:
- Rozłóż na podłodze chustkę. Spróbuj ją podnieść, chwytając palcami stóp. Gdy nabierzesz wprawy i będziesz potrafiła ją przytrzymać, rób lekkie wymachy stóp.
Koszt zabiegów: Ze skierowaniem od ortopedy, zarówno zabiegi przy użyciu lasera, jak i jonoforeza, są refundowane przez NFZ. Prywatnie jedna sesja kosztuje 15-30 zł. Potrzebna jest cała seria (ok. 15 sesji).