Zdrowy układu pokarmowy
Każdy, komu zależy na zdrowiu, powinien zadbać w pierwszej kolejności o dobrą kondycję układu pokarmowego. Choroby i dysfunkcje metaboliczne są bowiem przyczyną niekorzystnych zmian w całym organizmie. Jesteśmy tym, co jemy.
Uczmy najmłodszych świadomego wyboru produktów spożywczych i troski o zdrowie.
Układ a przewód pokarmowy
Pytani o kłopoty trawienne najczęściej odpowiadamy, że mamy problemy z żołądkiem. To trochę tak, jakby inne części przewodu pokarmowego nie istniały. Jelita i problemy w ich obrębie wydają się wielu zbyt wstydliwe, by w ogóle o nich wspominać. Co zatem wchodzi w skład układu pokarmowego i czy jest on tożsamy z przewodem pokarmowym? Oczywiście, że nie. Przewód jest częścią układu pokarmowego, w skład którego wchodzą jeszcze trzy gruczoły: wątroba, trzustka i ślinianki. Przewód pokarmowy z kolei jest sumą kilku połączonych ze sobą odcinków, takich jak: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie i jelito grube.
Waga poszczególnych etapów
Każdy element układu pokarmowego ma ważną rolę do odegrania, by procesy metaboliczne przebiegały bez zarzutu. Zadaniem całego układu pokarmowego jest pobieranie pokarmów i wody, trawienie i przyswajanie składników odżywczych niezbędnych, by organizm prawidłowo funkcjonował. Niestrawione, zbędne resztki pokarmowe, zostają usunięte z organizmu w trakcie defekacji. Zapewne nie każdy z wymienionych etapów nadaje się do omawiania pełnym głosem, na przykład w komunikacji miejskiej, ale znajdźmy odpowiedni czas i miejsce, by o nich z dzieckiem porozmawiać. To dotyczy nas wszystkich.
Prawidłowe wypróżnianie jest konieczne dla zdrowia, a wysokoprzetworzona żywność i wszechobecny stres powodują, że z problemami w tym zakresie borykają się już dzieci (i to coraz młodsze). Nie zaszczepiajmy w głowach naszych pociech wstydu związanego z ciałem. Prawidłowo działający żołądek, jelita i odbyt są tak samo ważne dla zdrowia i życia, jak serce czy płuca.
Wspieramy metabolizm
Cały układ pokarmowy niemal bez przerwy wykonuje dla nas tytaniczną pracę. Zarówno w trakcie dużej aktywności (w pracy, w szkole), jak i wówczas gdy odpoczywamy, w naszych trzewiach zachodzi szereg skomplikowanych procesów. Włączmy do jadłospisu produkty, które będą im sprzyjały. Wypracujmy zdrowe nawyki, to procentuje lepszym zdrowiem.
- Dbajmy o podaż produktów dostarczających błonnik pokarmowy. Jego obecność przyspiesza trawienie i uprawnia pasaż jelitowy. Najcenniejszym źródłem błonnika będą świeże warzywa i owoce, a także gruboziarniste kasze i pieczywo z pełnego ziarna.
- Zwróćmy uwagę na urozmaicenie jadłospisu. Najczęściej odruchowo sięgamy po te same, sprawdzone produkty, a monotonia nikomu nie służy. Rutyna w diecie wycisza procesy metaboliczne i nie jest dobrą prognozą dla zdrowia i prawidłowego trawienia w przyszłości. Optymalnie byłoby gdybyśmy w skali miesiąca spożywali około 60 różnych produktów. Jadłospis większość z nas bazuje na nie więcej niż 30 artykułach spożywczych.
- Jedzmy 4-5 mniejszych posiłków. Nie połykajmy w biegu. Duże, niepogryzione kęsy są mocno obciążające dla żołądka i jelit. Wydłuża to proces trawienia i jest przyczyną dyskomfortu, takiego jak: wzdęcia, twardy brzuch, gazy i kłopoty z wypróżnianiem.
- Zamieńmy część posiłków opartych na chlebie na płatki naturalne i kasze. Śmiało dodawajmy do nich ziarenka siemienia lnianego i babki płesznik. Te rośliny działają niemal jak balsam dla śluzówek narządów wewnętrznych. Pomagają łagodzić podrażnienia i stany zapalne, stymulują trawienie i pasaż jelitowy.
Przy spowolnionej pracy układu pokarmowego warto też sięgnąć po ostropest plamisty. Ten jest nieocenionym wparciem dla wątroby. Żadne z wymienionych działań nie przyniesie spektakularnych efektów, jeśli zastosujemy je jednorazowo. Wielkie zmiany są sumą małych kroków, ale konsekwentnie powtarzanych. To, co dobre, warto utrwalać.
Ewa Koza, mamsmak.com