Zioła dla serca
Ziołolecznictwo i medycyna naturalna przeżywają w ostatnich latach swoisty renesans. Coraz chętniej sięgamy po sprawdzone metody naszych babć, by wesprzeć organizm i zadbać o zdrowie. Jak naturalnie wzmocnić serce?
Zachwyt nad osiągnięciami przemysłu farmaceutycznego delikatnie osłabł. Im dłużej korzystamy z preparatów aptecznych, zarówno tych sprzedawanych na receptę, jak i niewymagających decyzji lekarskiej, tym wyraźniej widzimy, że lecząc jedno schorzenie, nierzadko osłabiamy organizm.
Leki nie są wolne od działań niepożądanych i interakcji międzylekowych.
Lek czy trucizna - decyduje dawka
Korzystanie z ziół wydaje się bezpieczniejsze, ale również wymaga wiedzy i znajomości tematu. Zioła mogą przynieść wiele korzyści, jednak stosowane niezgodnie ze wskazaniami lub w zbyt dużych dawkach, staną się toksyczne. Jak przed wiekami powiedział Paracelsus: "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę."
Trzeba zaznaczyć, że zioła również wchodzą w interakcje z preparatami farmaceutycznymi. Zwłaszcza jeśli mamy choroby przewlekłe, decyzję o włączeniu ziół omówmy dokładnie z lekarzem prowadzącym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ziół rekomendowanych dla serca. One mają wielokierunkowe działanie, stosowane niezgodnie ze wskazaniami mogą pogłębić dolegliwości.
Serce - co mu dolega?
Rozważając włączenie terapii ziołowej, musimy na początek dokładnie zdiagnozować, co dolega naszemu sercu. Inne zioła będą przecież wskazane przy nadciśnieniu, inne przy kołataniu serca (wysoki puls), inne przy zaburzeniach krążenia i wreszcie inne dla wzmocnienia osłabionego serca.
Leczenie serca na własną rękę nie jest dobra decyzją. Zacznijmy od diagnostyki i rozmowy ze specjalistą - on wskaże zioła, którymi możemy poprawiać dotlenienie serca, wesprzeć siłę skurczu mięśnia sercowego lub działać rozkurczająco na naczynia wieńcowe.
Darujmy też sobie, w przypadku ziół stosowanych dla serca, domowej roboty nalewki i preparaty ziołowe. Granica między dawką terapeutyczną a toksyczną jest w przypadku wielu produktów (na przykład konwalii czy naparstnicy) naprawdę cienka. Nie warto ryzykować.
***Zobacz także***
Natura dla serca
Produkty, które warto rozważyć dla serca to:
- konwalia majowa - polecana przy kołataniu serca (zbyt wysoki puls),
- naparstnica wełnista - rekomendowana przy niewydolności krążenia,
- głóg i jemioła pospolita - skuteczne w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi,
- serdecznik pospolity - dla wzmocnienia serca,
- miłorząb japoński i czosnek - jako antidotum na zaburzenia krążenia.
Ewa Koza, mamsmak.com
***Zobacz także***