Zioła, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia
Zioła mogą być skuteczną pomocą w walce z wieloma chorobami. Są niezawodne przy infekcjach dróg oddechowych, łagodzą objawy chorób układu pokarmowego, wzmacniają wątrobę i układ krążenia. Wiele osób uważa stosowanie ziół za nieinwazyjną i w pełni bezpieczną metodę leczenia. To jednak groźny mit – zioła zawierają mnóstwo substancji bioaktywnych, które mają silny wpływ na nasz organizm. Nawet niewielkie ich przedawkowanie może skutkować poważnymi konsekwencjami – np. uszkodzeniami wątroby czy zatruciem organizmu. Zioła wchodzą też w interakcję z lekami. Dlatego ich stosowanie zawsze należy wcześniej skonsultować z lekarzem. Sprawdź, które popularne zioła mogą szkodzić zdrowiu.
Dziurawiec zwyczajny to jedno z najpopularniejszych ziół. Przede wszystkim stosuje się je na dolegliwości trawienne, kamicę moczową czy problemy z drogami żółciowymi. Dziurawiec świetnie wzmacnia żołądek i pomaga zregenerować wątrobę. Mało kto wie jednak, że stosując to ziele, należy unikać słońca, w przeciwnym razie może dojść do poparzeń słonecznych (dziurawiec zwiększa wrażliwość organizmu na promieniowanie UV). Może też wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, np. osłabiać działanie środków przeciwnowotworowych czy przeciwwirusowych.
Naparstnica wełnista
Naparstnica to ziele bogate w glikozydy – substancje, które niezwykle korzystnie wpływają na pracę serca. Rozszerzają naczynia wieńcowe, wzmacniają serce, regulują ciśnienie tętnicze i chronią przed zatorami żylnymi. Z tego względu naparstnica wchodzi w skład wielu leków na niewydolność krążenia. Jednak samodzielne stosowanie jej w celach leczniczych może doprowadzić do tragedii. Ziele bardzo łatwo jest przedawkować, co w skrajnych przypadkach kończy się zatrzymaniem akcji serca. Zatrucie naparstnicą objawia się szumem w uszach, sinicą, dusznościami, a także porażeniem mięśni.
Krwawnik pospolity wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i żółciotwórcze. Stosowany wewnętrznie pobudza trawienie i poprawia perystaltykę jelit, zwalcza zaparcia, wzdęcia i objawy niestrawności. Okłady z krwawnika przyspieszają z kolei gojenie się ran, owrzodzeń i oparzeń. Stosowanie tego ziela powinno się jednak konsultować z lekarzem. W nadmiarze jest bardzo toksyczne – wywołuje silne bóle głowy i pobudzenie nerwowe.
Żywokost lekarski
Żywokost lekarski to najpopularniejsze ziele stosowane na bóle stawów i dolegliwości skórne. Działa przeciwzapalnie i niweluje objawy schorzeń reumatycznych, przyspiesza też gojenie się ran. Jest pomocny przy łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry. Żywokostu nie wolno jednak stosować wewnętrznie – zawiera toksyczne substancje, które mogą uszkodzić wątrobę, a nawet doprowadzić do jej całkowitej niewydolności.
Owoce jałowca zawierają wiele substancji bioaktywnych, które działają moczopędnie, bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Z powodzeniem wykorzystuje się je w stanach zapalnych dróg moczowych, przy niewydolności wątroby oraz zaburzeniach trawienia. Inhalacje z naparów ułatwiają również walkę z infekcjami układu oddechowego. Warto jednak wiedzieć, że napary czy okłady z jałowca mogą być szkodliwe dla osób zmagających się ze stanami zapalnymi układu pokarmowego. Nawet niewielkie przedawkowanie jałowca podrażnia żołądek, a nawet może uszkodzić nerki.
Pokrzywa
Pokrzywa to popularne ziele o działaniu moczopędnym. Obniża też poziom złego cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi. Pomoże przy nadmiernym wypadaniu włosów czy stanach zapalnych skóry, przyspiesza gojenie się ran. Jest wsparciem w leczeniu kamicy moczowej, dny moczanowej i niektórych chorób reumatycznych. Warto jednak wiedzieć, że długotrwałe stosowanie pokrzywy (np. powyżej 3 tygodni) może skutkować nadmiernym wypłukiwaniem witamin i minerałów z organizmu. Pokrzywa (tak jak inne zioła o działaniu moczopędnym) jest też niewskazana, jeśli stosujemy leki obniżające ciśnienie, chorujemy na cukrzycę oraz przewlekłe choroby nerek. Ziele może nasilać objawy schorzeń lub nadmiernie obniżać ciśnienie tętnicze.