Reklama

Zmiany na skórze a choroby nerek

Choroby nerek często przebiegają w sposób utajony – latami nie dają poważnych objawów. W tym czasie może dojść do całkowitego wyniszczenia nerek i ich niewydolności. Przyczyną może być stan zapalny (np. po nieleczonej bakteryjnej infekcji układu moczowego), cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, kamica nerkowa czy torbiele. Brak leczenia z czasem prowadzi do zwapnienia i niewydolności nerek. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na objawy choroby, które często pojawiają się na skórze i paznokciach. Sprawdź, które symptomy mogą świadczyć o groźnych schorzeniach nerek.

Zmiany na paznokciach

Zmiany na paznokciach występują nawet u 60 proc. osób z chorobami nerek. Do najczęstszych zalicza się białe przebarwienie w dolnej części paznokcia (tej łączącej się z palcem) i jednocześnie różowo-brązowe zabarwienie w części górnej. Innym objawem jest tzw. paznokieć Muehrckego, czyli białe poprzeczne zabarwienie, które pojawia się równolegle do tylnego wału paznokcia (tzw. skórki). Nie przesuwa się ono wraz ze wzrostem paznokcia.

Świąd mocznicowy skóry

Swędzenie skóry często kojarzymy z alergią oraz problemami dermatologicznymi. Niestety to także charakterystyczny objaw chorób nerek – pojawia się nawet u 70 proc. pacjentów. Jego przyczyną jest zachwianie gospodarki wapniowo-fosforanowej lub zaburzenia elektrolitowe. Warto wiedzieć, że świąd może dotyczyć różnych miejsc ciała, jednak najczęściej obejmuje plecy, brzuch, ramiona i głowę. Swędzenie kończyn ma charakter symetryczny. Świąd mocznicowy zazwyczaj atakuje w nocy.

Reklama

Zmiana zabarwienia skóry

U osób zmagających się z chorobami nerek często obserwuje się też zmiany w zabarwieniu skóry. Niepokój powinna wzbudzić zarówno nadmierna bladość, jak i hiperpigmentacja, czyli brązowo-beżowe przebarwienia, które wiążą się z nadmiarem melaniny w organizmie (nerki odpowiadają za regulowanie poziomu hormonu odpowiedzialnego za jej produkcję). U blisko połowy pacjentów oddziałów nefrologicznych stwierdza się też żółtawe lub ziemiste zabarwienie skóry. To z kolei skutek nagromadzenia w organizmie barwników i hemosyderyny – rodzaju białka, którego metabolizowanie jest zakłócone poprzez nieprawidłowe działanie nerek.

Szron mocznicowy

Biały nalot na skórze w miejscach, w których się pocimy, może być tzw. szronem mocznicowym. Źle pracujące nerki nie są w stanie poradzić sobie z filtrowaniem toksyn. W efekcie mocznik jest wydzielany razem z potem i można zaobserwować go na skórze. To niestety objaw przewlekłej choroby nerek.

Wysuszenie skóry

Nadmierna suchość skóry dotyczy nawet 90 proc. pacjentów, którzy mają problemy z nerkami. Skóra przypomina wtedy rybią łuskę, jest szorstka i ma tendencję do łuszczenia się. Przyczyną są zaburzenia gospodarki lipidowej i zanik gruczołów łojowych w skórze. Zmiany najczęściej dotyczą tułowia (z czasem prowadzą do świądu mocznicowego), nieco rzadziej kończyn.

Wapnica skóry

Jednym z objawów choroby nerek jest też kalcynoza, czy zwapnienie skóry. Pod jej powierzchnią mogą się gromadzić niewielkie grudki i guzki o porcelanowym kolorze. Gdy pękają, tworzą rany i owrzodzenia, a także rumień na skórze, który jest efektem stanu zapalnego. Zwapnienia najczęściej pojawiają się na kończynach (zwłaszcza w okolicy stawów i na opuszkach palców), ale mogą też występować na tułowiu. Przyczyną są zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy